Kolik Plzni hodí Evropská liga? Desetinu ceny Van Persieho

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 8. 2012 5:00
Na peníze, které Plzeň získala od UEFA loni, si nepřijde, ani kdyby Evropskou ligu vyhrála
Pavel Horváth a Robinho, souboj Plzně s AC Milán v utkání Ligy mistrů
Pavel Horváth a Robinho, souboj Plzně s AC Milán v utkání Ligy mistrů | Foto: Reuters

Praha - Tři české kluby se porvou o Evropskou ligu. Alespoň o ni, když Champions League zůstala mimo český dosah.

"To víte, že nás to zajímá i finančně, každá koruna dobrá, tohle otevírání evropských studánek je pro všechny důležité," glosuje ekonomický rozměr věci Zbyněk Štiller, předseda Slovanu Liberec.

Kdo postoupí do skupiny Evropské ligy, získá 32,5 milionu korun a šanci na další bonusy.

Plzeň si sáhla na 300 milionů, to je pryč

Loni se v Česku zásluhou Plzně hrála Champions League, tedy nejvyšší "level" evropských soutěží. A v plzeňské kasičce se díky tomu nastřádalo zhruba 300 milionů korun od UEFA.

Evropská liga, to je přeci jen méně blyštivý svět. Ani kdyby Plzeň celou soutěž vyhrála, na víc než 252,5 milionu korun od UEFA nedosáhne.

Zatím má tedy jen 5 milionů za předkola, ovšem v banku přeci jen leží o dost víc.

Sparta v Rotterdamu, Plzeň v Bruselu

Ale než se pustíme do matematických hříček s penězi, řekněme si, kdo s kým vlastně hraje: Liberec hostí tým Dněpropetrovska (19, ČT4), Sparta hraje v Rotterdamu na hřišti Feyenoordu (20, Sport1) a Plzeň v Bruselu s Lokerenem (20.30).

Zápasy Liberec-Dněpr a Feyenoord-Sparta přiblíží v on-line reportážích i Aktuálně.cz.

Jde o poslední předkolo, tzv. play off Evropské ligy, odvety jsou na programu za týden. Úspěšnější týmy se dostanou do základních skupin soutěže.

Už tento samotný postup je honorován sumou 1,3 milionu eur = 32,5 milionu korun. To je o 0,3 milionu víc než loni.

Liga mistrů vydělá miliardu, menší sestra méně

Finanční nůžky mezi Champions League a Evropskou ligou se sice UEFA snaží stahovat k sobě, rozdíl je ale pořád obrovský. Důvod je zřejmý: na Champions League se za sezonu vydělá více než miliarda eur, na Evropské lize 225 milionů.  A to je rozdíl...

Šanci hrát kvalifikaci Ligy mistrů měl český šampion: Slovan Liberec. Jenže už ve 3. předkole ho z cesty ke zlaté bráně odšoupla rumunská Kluž. Dostat se o kolo dál, v Liberci by bylo hej.

Za play off Ligy mistrů se totiž inkasuje 52 milionů korun, i v případě neúspěchu by pak měl Liberec jistotu startu ve skupině Evropské ligy. A to by bylo dalších 32,5 milionu.

Jenže do téhle pozice se dostala Kluž, ne Liberec. "Bylo to o tom, že jsme v Kluži navzdory třem šancím nedali gól... Ale musíme to hodit za hlavu, ještě máme jednu šanci a na ni se teď musíme koncentrovat, říká Zbyněk Štiller z managementu Liberce.

Největší šanci na postup má Plzeň

Experti i bookmakeři se shodnou, že z české trojice má největší šanci na postup nikoli Liberec či Sparta, ale Plzeň. Nejen díky pohárovým zkušenostem, ale i díky přesvědčivému hernímu stylu - a i belgický soupeř se jeví jako nejschůdnější z těch, jež los českým celkům přisoudil.

Už jsme zmínili, že Viktoria Plzeň loni vydělala na účasti v pohárové Evropě zhruba 300 milionů korun. Účast ve skupině, v níž hrála s Barcelonou, AC Milán a Borisovem, a třetí příčka v ní i s následným postupem do vyřazovací části Evropské ligy, kde pak bylo úspěšnější Schalke, přineslo Západočechům 280 milionů korun.

Následný příjem z televizních a marketingových práv nebyl odtajněn, ale odhaduje se přibližně kolem 20 milionů korun. Navíc lze přičíst i příjem zhruba 40 milionů korun z prodeje vstupenek.

Na druhé straně samozřejmě naskakovaly náklady na prémie pro mužstvo, letenky, hotely, pronájem stadionu v Edenu a podobně.

Postup ze skupiny, to je až 82,5 milionu

Ale to bylo v sezoně minulé. Nyní otázka zní: Kolik si Plzeňští, ale i Liberečtí nebo Letenští mohou vydělat v Evropské lize v tomto ročníku?

Za účast ve dvou předkolech dostanou celkem 5 milionů korun. Postup do skupiny, to je 32,5 milionu.

Za každou výhru ve skupině berete 5 milionů, za remízu polovic.

Vítěz skupiny dostane 10 milionů, druhý polovinu, oba se dostanou mezi 32 účastníků vyřazovací části. Za to je dalších 5 milionů.

Kdyby tedy například Plzeňští byli úspěšní podobně jako loni a zastavili se na své pouti až mezi 32 nejlepšími celky Evropské ligy, mohli by skončit až na součtu 82,5 milionů korun. To je 3,3 milionu eur. (To vše ovšem za teoretického předpokladu, že by všechny zápasy ve skupině vyhráli.)

Co je to 3,3 milionu? Skoro jeden Altintop

Pokračujme v naší hře s čísly. Máme tu tedy teoretický výdělek 3,3 milionu eur. Co si pod tou sumou představit? Co se za ní například dá pořídit na přestupovém trhu?

Kdyby se přihodilo jen maličko, na 3,5 milionu eur, vydalo by to např. na Hamita Altintopa, kterého teď Real Madrid prodal do Galatasaray Istanbul.

A pro měřítko: Nejvěhlasnější přestup léta, tedy odchod Robina van Persieho z Arsenalu na Old Trafford, proběhl na cenové hladině 30,7 milionu eur. Což je zhruba 9,5krát víc, než by Plzeň vydělala, kdyby vyhrála vše v základní skupině Evropské ligy a pak vypadla na začátku její vyřazovací části.

Sněme dál: za osmifinále se v Evropské lize kasíruje 8,75 milionu korun, za čtvrtfinále 11,25, za semifinále pak 25 milionů korun.

Poražený finalista bere 52,5 milionu Kč, vítěz dvojnásobek.

Nemusí pršet, jen když kape

Nepočítáme-li "drobné" za předkola, pak platí, že i kdyby se celkový vítěz Evropské ligy rozkrájel, neposbírá za sezonu víc než 247,5 milionu korun. Což je méně, než si Viktoria Plzeň vydobyla z pohárů loni.

Znalci přísloví by ovšem obratem dodali: Nemusí být každý rok posvícení - a nemusí pršet, jen když kape...

 

Právě se děje

Další zprávy