Koller zazářil proti Litvě. Dvěma góly utkání rozhodl

Václav Rojík
27. 5. 2008 22:26
Česká republika - Litva 2:0 (1:0)
Autor obou gólů přípravného utkání České republiky s Litvou před nadcházejícím mistrovství Evropy 2008. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Čeští fotbalisté porazili v předposledním přípravném zápase před startem Eura po dvou gólech Jana Kollera Litvu 2:0.

Ale i přes vítězství byly zejména v první půli ve hře Brücknerova výběru viditelné nedostatky. Druhé dějství však už bylo o něčem jiném.

"Proti Litvě to nebude optimální. Ještě nejsme v tom bodě," předpovídal před úterním zápasem trenér Karel Brückner. A v samotném utkání se dlouho jeho slova naplňovala.

Utkání jsme sledovali ON-LINE

Češi se však s přibývajícími minutami lepšili a po vedoucím gólu Jana Kollera zápas zcela ovládli a jejich výkon šel oproti prvnímu dějství viditelně nahoru.

Brückner podle očekávání postavil tým do rozestavení 4-3-2-1. Na hodně diskutované posty v záloze nasadil kouč tentokrát David Jarolíma spolu s Janem Polákem a Jaroslavem Plašilem. Do hry tak od začátku nezasáhl Marek Matějovský

Domácí celek byl v první půlhodině nebezpečný takřka výhradně po standardních situacích Marka Jankulovského. Litevského brankáře pořádně protáhl kříženou střelou také Milan Baroš.

Litevci blízko gólu

Před tím ale mohl jít do vedení soupeř, a to po prvním z kiksů defenzivy Brücknerova mužstva. Grygera zazmatkoval a před vlastní brankou poslal ostré "kolínko" na brankáře Čecha, jenž reflexivně vyrazil.

Pak znovu zaváhala obrana. Jarolím přišel o míč a Litevci se dostali do rychlého protiútoku. Robertas Poškus se v šestnáctce zbavil Ujfalušiho a v do té doby největší šanci zápasu přestřelil.

Češi se proti hodně zatažené litevské obraně snažili kromě centrů do vápna prosazovat také kombinací po zemi. Ta jim v první půli vycházela jen občas. Hodně aktivní byl na pravé straně Stanislav Vlček, jenž několikrát ukázal své zrychlení.

V závěru první půle však přišel úvodní gól Jana Kollera, který padl po klasické akci české reprezentace. Po nakrátko rozehraném rohu si na Grygerův centr od postranní čáry naskočil Koller a hlavičkou vstřelil třiapadesátý gól reprezentační kariéry.

Druhá půle byla lepší

Po přestávce poslal kouč na hřiště útočníka Václava Svěrkoše a záložníka Tomáše Galáska. Ve druhém poločase byli Češi nebezpečnější, ale často scházela přesnost ve finální fázi. Tak jako Václavu Svěrkošovi, jenž po Vlčkově centru v ideální pozici přestřelil.

Čtěte více: Svěrkoš si na gól musí počkat. Přiznal, že se zalekl

Domácí fanoušci si v Edenu mohli vychutnat vítězství českého reprezentačního celku. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Svěrkoš ale zaváhání napravil, když po jeho přiťuknutí prostřelil Koller bezmocného gólmana Kačermarskase podruhé.

A reprezentační nováček z Baníku Ostrava se činil dál. Diváci tleskali pohledné akci, na jejímž začátku Svěrkoš patičkou obehrál dva obránce Litvy, Vlček dal pod sebe Kollerovi, jenže ten místo završení hattricku nastřelil pouze gólmana.

Pak si s nejlepším střelcem Gambrinus ligy narazil střídající Kadlec a ve vyložené šanci v šestnáctce zamířil rovněž jen do Kačermarskase.

Na výsledku 2:0 už ale nic nezměnil ani příchod Rudolfa Skácela.