reklama

Angažmá ve Spartě musí být pro Stramaccioniho prda, ale vyhodit ho by byl nesmysl, glosuje Petržela

Václav Kadlec nastřílel Teplicím dva góly. Václav Kadlec nastřílel Teplicím dva góly. autor: ČTK
Vlastimil Petržela, někdejší skvělý československý reprezentant a později kouč ověnčený mnoha úspěchy, glosuje aktuální ligové kolo.

Komentář - Sparta v neděli jasně porazila Teplice 3:0. Ale že by to byl ten očekávaný obrat, na který všichni sparťané dychtivě čekají? To si nemyslím. I když bych jim to strašně přál.

Vlastimil Petržela

Narozen: 20. července 1953

Hráčská kariéra: Bývalý reprezentační útočník, nastupoval za Zbrojovku Brno nebo Cheb, vrchol kariéry zažil ve Slavii Praha (1982-85).

Trenérská kariéra: Začínal ve Slavii, prošel i Spartou, Libercem, Bohemians 1905 nebo Mladou Boleslaví. V roce 2002 odešel do Zenitu Petrohrad, který  hned přivedl k druhému místu v ruské lize. Na jaře 2006 postoupil s mužstvem až do čtvrtfinále Poháru UEFA, čímž dosáhl dosud největšího mezinárodního úspěchu v klubové historii. Poslední velký úspěch zaznamenal s Baníkem Ostrava, se kterým se v uplynulé sezoně vrátil do HET ligy.

Pro Aktuálně.cz zkušený kouč pravidelně glosoval nejvyšší fotbalovou ligu

Pokud totiž Sparta nezačne vyhrávat venku, tak se nic neobrátí. Dvakrát, třikrát přivezou tři body z cizího hřiště a pak můžeme říct, že to jde dobrým směrem.

Hlavním úkolem Sparty je poskládat obranu, nemá ji tak kvalitní jako třeba Slavia. Ale dopředu má velice šikovné hráče. Křídla, co přišla - Ben Chaim a Biabiany - jsou velmi kvalitní, i když proti Teplicím hrál jen Biabiany.

Mareček hrál tentokrát ve středu zálohy a vůbec ne špatně. Je záložník, stoper není jeho post. Na Lukášově příkladu se ostatně ukazuje typická Sparta - pozici mají jištěnou třemi, čtyřmi hráči a na stejný post přivedou ještě dalšího fotbalistu. A teď, kdo bude hrát? Asi ten, jehož jste koupili a dali za něj ranec peněz. V takovém případě automaticky negujete kluky, kteří tam předtím podávali dobré výkony.

I proto jsem šťastný, že Vašek Kadlec konečně hraje na hrotu, protože je to jeho místo, netrápí ho někde po lajnách. Pořád mi u něj vrtalo hlavou, proč nepodává takové výkony. Pamatuju si ho strašně dlouho, býval jako mladý namistrovaný, teď už je na něm vidět, že dospěl. Vždycky jsem věděl, že je to výborný fotbalista, střelec a pro moderní fotbal se hodí, protože je rychlý.

Přitom ze Sparty v létě málem odešel, protože ho trenéři pořád stavěli na lajnu. Já jsem taky střední útočník, a když mě trenér poslal na kraj, nevěděl jsem, co mám hrát. Stalo se mi to s nároďákem na Kypru, to ani nemělo smysl, abych tam jezdil. Takže se dokážu do Vaška vcítit.

Rána pro obranu Plzně, Limberský musí na operaci Rána pro obranu Plzně, Limberský musí na operaci Čtěte zde

Trenér by si měl napřed zjistit, kde hráči chtějí hrát. Bavit se s nimi, kde se jim hraje nejlíp, a z toho vycházet. Špatná komunikace je pravděpodobně tou chybou, která se ve Spartě stala.

Trenérovi Stramaccionimu jeho angažmá nezávidím, pro něj to musí být strašná prda. Shodou okolností se zná s mým synem, občas se o tom spolu baví. Vím, že toho má taky dost, asi se v noci moc nevyspí.

Existují dvě možnosti - buď ho vyhodit, ale to by byla blbost, protože si do Sparty vybral hráče, které chtěl. Tedy doufám, že si je vybral on, že mu je vedení nevybralo samo. Anebo mu dát čas, aby se ty výkony zlepšily. Jak tam teď začal dávat víc českých hráčů, hra vypadá jinak.

Pamatuju si, že když jsem přišel do Ruska, v přípravě jsme všechno prohrávali. Petrohrad má šest a půl milionu obyvatel, skoro každý fandí fotbalu, na web Zenitu píše denně dvacet tisíc lidí. A tam jsem si mohl prohlédnout, jak mi nakládali fanoušci, dávali mi i novináři. Byl jsem první zahraniční trenér, nikdo mi nepřál.

Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Prohlédněte zde

Ale já jsem si šel pořád za svým. Makal jsem, kluci makali a vyladili jsme to až v posledních čtrnácti dnech přípravy v Čechách. To byl pro ně šok, do Nymburka jet nechtěli, ale tady nám to ohromně prospělo. Zahájili jsme ligu a hned jsme porazili dva velké favority. Hráli jsme hodně útočně, spousta šancí, a najednou se začali diváci otáčet. A když jsem v Petrohradu končil, už mě nechtěli pustit.

Moc dobře vím, že říkat divákovi, aby byl trpělivý, když na to není zvyklý, je strašně těžké.

Plzeň zvítězila ve všech zápasech. V některých se štěstím, v některých hrála velice dobře. Poslední utkání v Mladé Boleslavi bylo spolu s tím v Liberci z jejich strany nejlepším. Hrála velice chytře.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

Trenér Vrba udělal velice dobrý tah, poskládal si tým, jak chtěl. Na hřiště vrátil starou sestavu, kluci vědí, co mají hrát. To je obrovská výhoda proti Slavii a Spartě, kde se snaží zapracovat cizince. A je dobře, že je v čele Plzeň, pražská S ji budou těžko honit. Ale ještě není konec.

Slavia má výborné mužstvo. Výborně poskládané. Má skvělou obranu, může dát dohromady super středovku. Může spoléhat na střelce Škodu, teď koupila Necida. Takže je pro mě záhada, že venkovní zápasy nezvládají. 

Možná je na vině velká rotace hráčů - do některých zápasů Slavia pošle třeba sedm nových fotbalistů. To si v zahraničí nikdo nedovolí, maximálně nechají odpočinout jednoho, dva hráče a ostatní to musejí odehrát.

reklama