reklama

Hráč Líšně se při šarvátce zachoval lidsky, řekl Příhoda. Rozhodčí vylučovat nemusel

Radek Příhoda, někdejší sudí a nyní předseda komise rozhodčích FAČR. Radek Příhoda, někdejší sudí a nyní předseda komise rozhodčích FAČR. autor: Milan Kammermayer
Podle předsedy komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Radka Příhody sice sudí Radek Dubravský v souladu s pravidly vyloučil Jana Silného z Líšně za napadení diváka v nedělním šlágru druhé ligy s Brnem, ale vzhledem k okolnostem by akceptoval, pokud by domácí hráč dostal jen žlutou kartu či nebyl napomínán vůbec.

Šestadvacetiletý útočník totiž chránil postaršího pořadatele, kterého fanoušek srazil. Příhoda je připraven osobně dorazit na čtvrteční zasedání disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, která se bude incidentem zabývat.

Policie zadržela muže, kteří narušili brněnské derby, Silnému hrozí distanc Policie zadržela muže, kteří narušili brněnské derby, Silnému hrozí distanc Čtěte zde

"Rozhodčí šel striktně podle pravidel, udělal to, co měl. Na druhou stranu my jsme se na komisi shodli, že si dovedeme představit, že kdyby tam byl zkušenější rozhodčí s určitým nadhledem, tak bychom akceptovali žlutou kartu, možná i bez trestu," řekl Příhoda na setkání s novináři.

V nedělním duelu 5. kola druhé ligy vtrhli v 78. minutě za stavu 1:1 na trávník dva fanoušci Zbrojovky a jeden z nich napadl pořadatele. Silný se mu vydal na pomoc a agresora chytil kolem krku. Ten se po hráči ohnal pěstí. Dubravský Silného za hrubé nesportovní chování vyloučil. Zbrojovka díky gólu Jakuba Řezníčka v nastavení přesilovku využila a v brněnském derby zvítězila 2:1.

Příhoda shodou okolností sledoval zápas v hledišti. "Je to naprosto výjimečná situace, která nastává jednou za čas. Došlo tam k určitému napadení. Nebylo to vidět v televizi, ale ten divák ještě napadl jednoho pořadatele staršího věku kolem 65 let. To zvedlo největší emoce jak na tribuně, tak na hřišti. Zezadu do něj zákeřně strčil a pak začal kopat do dalšího pořadatele. Hráč Líšně byl nejblíž a podle nás zasáhl adekvátní způsobem. Adekvátně zamezil dalšímu útoku vůči pořadateli," uvedl Příhoda.

Před sezonou jmenovaný nový šéf komise rozhodčích se za Silného už v neděli postavil na sociální síti. "Hráče Líšně se musím lidsky zastat. Zamezil dalšímu útoku na pořadatele a to dle mého názoru přiměřeným způsobem. Myslím, že disciplinární komise ke všemu přihlédne," uvedl Příhoda na twitteru.

Disciplinárka si podle všeho vyžádá stanovisko komise rozhodčích. "Jsme s disciplinární komisí v telefonickém kontaktu. Pokud bude z její strany zájem, samozřejmě můžeme osobně přijít na disciplinárku, nebo zaslat naše vyjádření, jak to vidí komise rozhodčích," dodal Příhoda.

Podobný názor zastává i vedení SK Líšeň. "Jsem toho názoru, že u hráče nedošlo k hrubému nesportovnímu chování. Jak je patrno i z policejního videa a dalších přiložených důkazů, rozhodně nepoužil nepřiměřenou sílu nebo brutalitu vůči divákovi - narušiteli, takže formální dikce uvedeného přestupku není naplněna," napsal v prohlášení předseda klubu Karel Hladiš.

"Hráč Silný byl divákem opakovaně udeřen, na tyto ataky nereagoval. V tomto smyslu není správné tvrzení rozhodčího, že Silný strhl diváka na zem. Video však neměl rozhodčí k dispozici, proto rozhodl, jak rozhodl," dodal Hladiš.

Šéf klubu se zastal i trenéra Milana Valachoviče, který bezprostředně po utkání označil chování Silného jako totální zkrat, kvůli kterému tým prohrál. "Dostane takový flastr a uvažuji, že ho odtud vyhodím," uvedl Valachovič po zápase.

Trenér s hráčem a předsedou klubu si dnes situaci vyjasnili. "Po zhlédnutí videa trenér uznal, že Silný se ničeho proti předpisům nedopustil, hráči žádná pokuta udělena nebude," konstatoval Hladiš.

Líšeň naopak podává protest proti vyloučení Silného. "Chceme dosáhnout nulového trestu," uvedl Hladiš. Jménem klubu se připojil k trestnímu oznámení na oba výtržníky, které policie zadržela.

reklama