Sparta má šanci. Boleslav překvapivě vyloupila Plzeň

Viktoriáni zkazili Horváthovi oslavu, nechali se obrat
Sobotní večer v plzeňských Štruncových sadech měl být tak trochou oslavou Pavla Horvátha, který ve středu oslavil 40. narozeniny.
Plzeňští totiž nevstoupili do zápasu vůbec dobře.
Po půlhodině hry udělal gólman Kozáčik hrubku, kterou hostující Skalák potrestal gólem.
Plzeňští hráli lehkovážně a Boleslav, která na půdu vedoucího týmu přijela v hodně kombinované sezoně, ji dělala problémy.
Aktualizováno 25. 4. 2015 22:35
Plzeňští fotbalisté doma prohráli s Mladou Boleslaví 1:2 a Sparta ještě má příležitost na titul.

Plzeň - Přeci jen to ještě bude zajímavé. Plzeňští fotbalisté ve 25. kole Synot ligy doma prohráli s Mladou Boleslaví 1:2 a Sparta ještě má příležitost na titul.

Kombinovaná sestava hostů si však vedla nad očekávání dobře a dlouho nepouštěla Plzeň do větší šance. Naopak vepředu zlobil ve formě hrající reprezentant do 21 let Skalák. A právě on otevřel skóre, i když mu k tomu hodně pomohl domácí brankář Kozáčik. Slovenský reprezentant vyběhl na dlouhý nákop za obranu, odkopem však trefil jen Skaláka, který z dálky poslal míč do prázdné branky.

Plzeň začala stupňovat svůj tlak a zamkla hosty na jejich polovině, ale potýkala se s přesností v zakončení. Vaňkovu ránu tečovala obrana mimo, Hořava a Mahmutovič pak hlavičkami mířili těsně vedle.

Do druhé půle se Plzeň pokusila posílit ofenzivu nasazením důrazného útočníka Holendy, hned si vytvořila tlak, jenže v 50. minutě hosté předvedli vydařený brejk, Zahustel si naběhl za obranu na kolmou přihrávku a z úhlu obhodil brankáře Kozáčika.

Plzeň ještě více hosty zatlačila, ale nedařilo se jí potvrdit, že má nejlepší ligový útok. Pilaře i Holendu vychytal Hruška, Vaněk zas hlavičkoval těsně vedle vzdálenější tyče.

Až v 78. minutě se povedla rychlá kombinace, Rajtoral našel volného Holendu, který hlavou trefil tyč, ale střídající Kolář důraznou dorážkou snížil. A Kolář mohl i srovnat, ale osm minut před koncem ho skvěle zblízka vychytal Hruška reflexivním zákrokem.

Hosté už se prozdržovali k vítězství a ukončili tak plzeňskou domácí neporazitelnost trvající od května 2013, kdy Viktoria doma prohrála s Libercem. Navíc v Plzni vyhráli poprvé od roku 2006. Pro Plzeň je to první prohra od listopadového duelu v Jihlavě.

Slavia se blíží sestupovým příčkám

Fotbalisté Slavie nebodovali, když v Jablonci prohráli 1:2. Sešívaní tak jsou už jen těsně nad sestupovým pásmem na 14. místě, potřetí za sebou padli a na výhru už čekají osm kol.

Slávisté nastoupili bez stále zraněných opor Latky se Zmrhalem a začali nejhůře, jak mohli. Po centru ze strany nechali ve vlastním vápně u zadní tyče volného obránce Nováka a ten střelou z první k tyči už ve čtvrté minutě otevřel skóre.

Hosty ale inkasovaná branka nijak neotřásla a už za sedm minut srovnali. Na rohový kop si naskočil Škoda a přesnou hlavičkou k tyči překonal Hrubého. Patnáctým gólem v tomto ročníku nejvyšší soutěže se osamostatnil v čele střelecké tabulky před sparťanem Davidem Lafatou.

Slavia v dalších minutách potvrzovala, že se jí lépe hraje proti papírově silnějším týmům. Po půlhodině mohl otočit stav Piták, který byl proti svému bývalému klubu viditelně nažhavený, ale z dobré pozice přestřelil. Severočeši pak v závěru poločasu zahrozili z rohu, po němž Pernica hlavičkoval těsně nad.

Po změně stran začal aktivně Jablonec, ale Novák z úhlu míč do sítě neprotlačil a podruhé v utkání neskóroval. Domácí se tak dočkali vedoucí trefy až v 62. minutě, kdy z hranice vápna napřáhl Pospíšil a jeho křížná střela zapadla k tyči. Slavia se v závěru snažila o vyrovnání, ale k vážnější šanci se vůbec nedostala.

Příbram myslí na poháry

Překvapivé tři body si připsali hráči Bohemians Praha 1905, když porazili doma Teplice 1:0, po druhé výhře za sebou poskočili na jedenácté místo a přiblížili se záchraně. Naopak Severočeši klesli v tabulce na sedmou pozici. Vítězství "Klokanům" v Ďolíčku zajistil ve 21. minutě Slovák Matúš Mikuš.

V souboji dvou posledních týmů fotbalové ligy remizovaly České Budějovice s Hradcem Králové 2:2. Za hosty skórovali v prvním poločase David Vaněček a Aleš Čermák, za domácí se po přestávce trefil Adam Varadi a v závěru vyrovnal z penalty Ladislav Volešák. Jihočeši tak po osmi porážkách za sebou prvně bodovali.

Na pohárové příčky naopak mohou pomýšlet fotbalisté Příbrami vyhráli, kteří díky brankám Pavla Moulise, Josefa Hnaníčka a Martina Zemana doma nad Duklou 3:0.

Všechno důležité se u Litavky odehrálo už v úvodní desetiminutovce a pod oba góly se podepsal centrující záložník Zeman. V páté minutě se po jeho přihrávce prosadil Moulis, zatímco o chvíli později dlouhý míč prodloužil Bednář a Hnaníček z voleje přidal druhou branku. Po přestávce pak příbramský záložník sám pečetil výhru.

Úspěšný křest nového trávníku neprožili hráči Slovácka, když doma s Libercem prohráli 2:3. Zachraňující se Slovan potvrdil vzrůstající formu, v posledních čtyřech zápasech získal deset bodů. V utkání dvakrát vedl a vítězný gól vstřelil Martin Frýdek v době, kdy hosté hráli v deseti bez vyloučeného Fleišmana.

25. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 1:2 (0:1)
78. Kolář - 31. Skalák, 50. Zahustel. Rozhodčí: Kocourek - Pospíšil, Kubr. ŽK: Skalák, Magera, Hruška, Pajer. ČK: 89. Skalák (všichni M. Boleslav). Diváci: 10950

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Procházka, Kovařík - Vaněk, Hrošovský - Petržela (55. D. Kolář), Hořava, Pilař (70. Baránek) - Mahmutovič (46. Holenda). Trenér: M. Koubek.
M. Boleslav:
Hruška - Kysela, Křapka, Koch, Bořil (16. Thalamy) - Zahustel (70. Milla), Štohanzl, Vacek, Bartl - Skalák, Magera (82. Pajer). Trenér: K. Jarolím.

Baumit Jablonec - Slavia Praha 2:1 (1:1)
4. F. Novák, 62. M. Pospíšil - 11. Milan Škoda. Rozhodčí: M. Paták - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Piták, Baéz, Mikula (všichni Slavia). Diváci: 4230.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, F. Novák - Greguš, Hübschman - Masopust (64. Mingazov), M. Pospíšil (90. Rossi), Kopic (89. Šabala) - Doležal. Trenér: Šilhavý.
Slavia:
Berkovec - Švec, Bílek, Fialka, Mikula (78. Červenka) - Baéz (70. R. Hrubý), Deli - V. Vukadinovič, Piták (64. Kenija), Tamás - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

1. FK Příbram - Dukla Praha 3:0 (2:0)
5. Moulis, 10. Hnaníček, 72. Zeman. Rozhodčí: Lerch - Wilczek, Hájek. ŽK: Berger, Polom (oba Dukla).

Příbram: Kelemen - Nitrianský, Hájovský, Zápotočný (82. Tregler), Matějů - Suchan, Moulis (79. Jiří Mareš), Hnaníček, Zeman - Bednář, Fillo (67. Krameš). Trenér: P. Tobiáš.
Dukla:
F. Rada - Karavajev, Polom, Štetina, Matěj Hanousek - Berger (46. Marek Hanousek), Považanec, Gedeon (74. Daniel Tetour), Čajič, Jakub Mareš (87. Juroška) - Beauguel. Trenér: Kozel.

Bohemians Praha 1905 - FK Teplice 1:0 (1:0)
Branka:
21. Mikuš. Rozhodčí: Ardeleánu - Moláček, Blažej. ŽK: Zlámal - Jablonský, Krob. Diváci: 4367.

Bohemians: Zlámal - Pauschek, Škerle, Šmíd, Šírl - Bartek (90.+2 Žaloudek), Jindřišek, J. Rada, Mosquera - Mikuš (77. Lietava), Moravec (88. Havel). Trenér: Pivarník.
Teplice:
Grigar - Vondrášek (86. Matula), Lüftner, Jablonský, Krob - Ljevakovič - Hora, Vachoušek, Táborský (76. Vůch) - Litsingi - Chukwuma (62. Kapolongo). Trenér: P. Rada.

1. FC Slovácko - Slovan Liberec 2:3 (1:2)
13. Valenta, 49. Došek - 10. Košút (vlastní), 38. Delarge, 81. Frýdek. Rozhodčí: Královec - Kordula, Kotík. ŽK: Fleišman, Frýdek, Luckassen, Soungole (všichni Liberec). ČK: 58. Fleišman (Liberec). Diváci: 4389.

Slovácko: Heča - Kuncl (78. Prajza), Mezlík, Košút, Šimko (72. Reinberk) - Diviš, Trávník, Kalouda (64. Šumulikoski), Valenta, Hlúpik - Došek. Trenér: Habanec.
Liberec:
Hroššo - Sus, Karišik, Pokorný, Fleišman - Soungole - Delarge (71. Breznaník), Pavelka (85. Pimpara), Frýdek - Bakoš (62. Mudra) - Luckassen. Trenér: Vavruška.

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové 2:2 (0:2)
Branky: 66. Varadi, 88. Volešák z pen. - 31. Vaněček, 44. Čermák. Rozhodčí: Příhoda - Mokrusch, Caletka. ŽK: Novák, Varadi, Kalod - P. Černý, Čermák, Plašil. Diváci: 1789.

Č. Budějovice: Fryšták - Janotka (66. Kalod), Lengyel, P. Novák, Machovec - Pešek, Benát, Řezáč, Chrien (46. Volešák), Funda (57. Michal Škoda) - Varadi. Trenér: Cipro.