reklama

Konec kauzy klokan? Soud zamítl žalobu proti střížkovské Bohemce

Fanoušci Bohemians Praha 1905 Fanoušci Bohemians Praha 1905 autor: Vojtěch Marek
Už přes deset let běhá po soudech spor mezi Bohemians Praha 1905 a Bohemains Praha o tom, kterému z fotbalových klubů patří tradiční název a logo s klokanem. Ve čtvrtek ale Městský soud v Praze zamítl žalobu vršovické Bohemky proti té střížkovské, která tak smí název i logo s klokanem dál používat.

Praha - Ani se nechce věřit, že ten případ stále žije. Už přes deset let běhá po soudech spor mezi prvoligovými Bohemians Praha 1905 a nynějšími účastníky pražského přeboru Bohemains Praha o tom, kterému z fotbalových klubů patří tradiční název a logo s klokanem. Ve čtvrtek ale Městský soud v Praze zamítl žalobu vršovické Bohemky proti té střížkovské, která tak smí název i logo s klokanem dál používat.

Žalované straně se podařilo prokázat, že měla právo užívat značku Bohemians už před rokem 2005, kdy si tehdy ještě AFK Vršovice (nyní Bohemians Praha 1905) na logo registroval ochrannou známku.

Vršovický klub naopak argumentoval tím, že to byl právě on, kdo ve zmiňovaném roce odkoupil od správce konkurzní podstaty FC Bohemians práva k soutěžím a historickou kontinuitu, kterou posléze uznal i tehdejší Českomoravský fotbalový svaz. A protože tým Bohemians Praha 1905 je pokračovatelem příběhu o tom, jak si český fotbalový celek přivezl z Austrálie symbol klokana, práva na užívání značky má tedy výhradně on.

Jenže je v tom háček. Podle žalované strany získala Bohemians Praha už na začátku roku 2005 licenční práva na to užívat tuto značku od TJ Bohemians Praha. Do té doby měla toto svolení jen společnost FC Bohemians.

Klokan na hřišti ano, v televizi ne

Miska vah se tedy převážila na druhou stranu. V roce 2011 totiž nejprve Vrchní soud v Praze rozhodl, že název Bohemians smí mezi fotbalovými kluby využívat jen vršovický Bohemians Praha 1905. Zamítl dokonce i odvolání proti rozsudku, protože bylo podané pozdě.

Případ vrátila do hry žaloba střížkovského klubu pro zmatečnost, kterou později soud uznal, stejně odvolání a tím se celá kauza protáhla až do roku 2016.

Čtvrtečním rozsudkem tento maraton klokanských sporů skončit nemusí, kromě toho, že má žalobce právo na odvolání, je tu i nová groteskní skutečnost.

Zatímco klub Bohemians Praha 1905 si v roce 2005 registroval ochrannou známku na logo s klokanem v dvojkruží pro pořádání fotbalových soutěží, v Bohemians Praha tamní vedení nelenilo a v mezidobí soudních tahanic si registrovalo podobnou značku s australským vačnatcem na různé druhy výrobků a činností. Mimo jiné také na tvorbu televizních a rozhlasových programů.

"Jinými slovy, sice v rámci zápasů můžete mít na dresech klokany, ale jakmile to bude přenášet televize, už jsou práva na naší straně," uvedla během jednání právní zástupkyně Bohemians Praha Monika Nezbedová.

Spor tedy může pokračovat. Vršovický klub má nyní 15denní lhůtu na odvolání.

reklama