reklama

Konec výmluv, pane Bílku. Je tu Rosický, nakopněte mašinu!

Bez Rosického by cesta na MS 2014 byla těžká. S ním je šance výrazně větší Bez Rosického by cesta na MS 2014 byla těžká. S ním je šance výrazně větší autor: Eduard Erben
Nové tváře, co zazářily proti Slovákům, jsou v týmu zase, staré páky mají smůlu

Glosář - Sláva! Pohled na jména v "turecké" nominaci Michala Bílka svědčí o tom, že kouč české fotbalové reprezentace konečně prozřel.

Mezi devatenáct jmen určených pro přátelský zápas v turecké Manise (přečtěte si je zde) se mu totiž nevešlo hned sedm hráčů z Eura 2012, pro něž platí, že jsou zdraví a k dispozici - ale prostě se nevešli.

Tak si je rovnou vyjmenujme: Drobný, Hubník, Petržela, Rezek, Rajtoral, Kolář a Pekhart.

A nahradila je veskrze mladá vlna, která se v listopadu tak trochu z nouze a donucení objevila v reprezentačním dresu poprvé v"přáteláčku" se Slovenskem (více zde).

Z těch, co tehdy prvně nastoupili, proskočili i do aktuální Bílkovy nominace Kalas, Hořava, Dočkal , Krejčí a Ordoš.

Rajtoral je nejspíš extra případ

Ano, pravdu mají ti z vás, kteří teď hlasitě volají, že nelze všechny házet do jednoho pytle. Zejména u viktoriána Rajtorala, případně u jeho spoluhráče Koláře platí, že v jejich aktuální "nenominaci" můžeme hledat i kapku Bílkovy diplomacie. Kouč totiž nejspíš nechtěl úplně Plzni rozbít přípravu na Neapol.

Každopádně je však zjevné, že konkurence v národním týmu prudce vzrostla, což je jen dobře. Nová krev, jež organismem týmu prvně procirkulovala v duelu se Slováky, tak dostává poměrně masivně i podruhé šanci k velkému testu. A to na úkor mnoha jmen, jež se Bílkovi ještě před několika měsíci jevila jako zcela nepostradatelná.

Na Euru 2012 se postoupilo do čtvrtfinále - a Bílek byl úspěchem a semknutostí svého týmu natolik okouzlen, že měl v úmyslu odehrát se stejnými lidmi i celou kvalifikaci o vysněné MS 2014 v Brazílii.

Když přišla zranění, tým prakticky neokysličoval, místo toho sahal stále do rezerv  v rámci týmu, kterému věřil od Eura.

Sázka na jména z Eura nevyšla

Tato úvaha se ukázala jako chybná: tým úplně ztratil kvalitu a sílu v ofenzivní fázi. Zejména sledování říjnové kvalifikace s Bulharskem (0:0) přineslo fanouškům zcela traumatický zážitek.

"Na víc tenhle tým nemá," reagoval na kritiku bezprostředně po zápase trenér Bílek a poukazoval na to, že po Euru skončil Baroš a zranění škrtla z mužstva Rosického, Pilaře či Necida.

U fanoušků, ale ani u šéfa asociace Pelty však Bílek s touto obhajobou příliš nezabodoval. Od Pelty se dozvěděl, že se u něj těší jen podmíněné důvěře.

Listopadový přípravný zápas se Slovenskem byl proto pro Bílka kruciální, další ostuda by mu zlomila vaz. Zavalen vlnou dalších omluvenek a také sžíravé kritiky povolal na Slovensko konečně i hráče, která mu předtím média a fanoušci marně doporučovali celý podzim. A hle: ono to fungovalo!

Nová vlna a mozek Rosický

Ano, Češi v zápase excelovali i díky tomu, že Slováci totálně "prochrápali" vstup do zápasu, rychle dvakrát inkasovali a pak už se jen vezli. Ale  v českém týmu dvěma zásahy zazářil dlouho opomíjený náhradník Lafata, upozornll na sebe novic Dočkal i další - a "nový tým" se rozjel.

Teď je tu test číslo dvě, v němž onen nadějný rozjezd musí potvrdit. Vše bude snazší v tom, že se do týmu vrací jeho motor, mozek, řídící jednotka, nositel kvality, prostě a jednoduše kapitán Tomáš Rosický.

Český fotbal dobře ví, že hrát s ním, anebo bez něj, toť rozdíl zcela dramatický, fatální a rozhodující.

Ale teď tu Rosický je. A v Bílkových očích jasně na pozici podhrotového hráče. Teď se s ním pokusí sladit zcela nově obsazenou útočnou vozbu sestavy. Na hrotu chce Bílek prvně zkusit Tecla a ze strany vše podpořit dravostí mladého Vydry, gólového dravce s 18 zářezy z aktuálního ročníku anglické druhé ligy.

V rámci alternativ pak v Turecku určitě dostanou šanci i podhrot Ordoš a vysunutý Lafata.

Že nejsou hráči? Ale kdeže...

Bílek už by se neměl na nic vymlouvat. Jak zjistil, hráčů má najednou spoustu.

Tak si udělejme inventuru: Na marodce zůstávají Pilař s Necidem, přibyl na ni aktuálně Hübschman, kterého postihly neštovice.

Už jsme zmínili důvody, proč nejspíš tentokrát nejedou Rajtoral a Kolář, o reprezentaci do budoucna určitě nechce přijít Pekhart, ani další "pamětníci" Eura jmenovaní v úvodu článku.

Z mladé gardy ozkoušené proti Slovensku se tentokrát nedostalo na Vaclíka, Pospíšila, Kozáka (+ přeci jen už trochu staršího novice Latku). Z již dříve zkoušených hráčů zůstaly jistě reprezentační ambice Hušbauerovi, Václavu Kadlecovi, Pudilovi či Matějovskému.

Propojit staré s novým

Ať už tedy Michal Bílek nikdy nezkouší nikomu tvrdit něco v tom smyslu, že "to nemá s kým hrát". Jen to chtělo trochu odvahy. A teď bude zapotřebí i dostatek trenérského umu, aby se "staré" propojilo funkčně s "novým", a to nejen na trávníku, ale i v kabině.

Je možné, že si příští středu večer zase budeme rvát vlasy hrůzou. Dost možná z toho důvodu, že turecká liga jede bez zimní pauzy, zatímco z českých reprezentantů je ze soutěže rozehrán málokdo.

Ať už to dopadne jakkoli: jsem přesvědčen, že infúze nové krve je progresivní krok, který v důležitých březnových zápasech proti Dánsku a v Arménii šance českého týmu na úspěch zvýší.

Každopádně to nic nemění na tom, že vykročit do nového roku 2013 pravou nohou už v Turecku by bylo fajn...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama