reklama

Kongres FIFA schválil reformy, které mají pomoci v boji s korupcí

Sídlo FIFA v Curychu. Sídlo FIFA v Curychu. autor: Reuters
Na mimořádném kongresu Mezinárodní fotbalové federace se schválily protikorupční reformy, které mají pomoct zvýšit transparentnost FIFA.

Curych - Mimořádný kongres Mezinárodní fotbalové federace schválil reformy, které mají pomoci zvýšit transparentnost FIFA potýkající se s korupční aférou. Mimo jiné tak všichni vrcholní funkcionáři včetně prezidenta mohou být v budoucnu zvoleni maximálně třikrát na dobu čtyř let. Reformy mají začít platit do 60 dnů.

Pro zavedení reforem bylo 89 procent z 207 hlasujících delegátů, přičemž k přijetí stačilo 75 procent.

Reformy jsou začátkem nového procesu

"Reformy jsou potřeba, aby přinesly změnu kultury FIFA. Přinášejí více demokracie a transparentnosti. Je to základ pro nového prezidenta a nové vedení, jak budovat budoucí FIFA. Není to ale konec procesu, nýbrž jeho začátek. Bude trvat roky, než si FIFA vybuduje reputaci, jakou si zaslouží," řekl šéf nezávislé reformní komise Francois Carrard. "Jsem rád, že reformy přijala taková většina delegátů," dodal.

Kongres posvětil reformy, které už v prosinci schválil výkonný výbor FIFA. Vedle omezení počtu volebních období se výkonný výbor změní na dozorčí radu, která bude mít 36 členů a bude rozhodovat jen o politických a strategických záležitostech, nikoli o obchodních věcech. To má přispět k omezení moci vysokých funkcionářů.

Budou se zveřejňovat odměny funkcionářů

Změna výkonného výboru na dozorčí radu má pomoci oddělit manažerské a politické funkce. Rada se bude starat o politiku a strategii, komerční záležitosti přejdou pod generální sekretariát. Členové rady budou voleni jednotlivými konfederacemi, revizní komise FIFA však prověří jejich bezúhonnost. Rovněž se budou zveřejňovat odměny funkcionářů.

"Přijetí reforem velmi kvitujeme, je to důležitý bod dnešního kongresu," řekl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. "Jde o soubor opatření, která mohou vrátit FIFA dobré jméno a v neposlední řadě pomohou i ke zlepšení její finanční situace. Ve spojení s novým prezidentem FIFA Giannim Infantinem by to mělo fungovat," dodal.

Součástí reforem je i povinnost každé ze šesti konfederací vyslat do rady alespoň jednu ženu. Mezi nejvlivnější ženy v UEFA patří Češka Dagmar Damková, která je členkou komise rozhodčích, a mohla by tak být jednou z kandidátek.

Proti reformám se veřejně postavil pouze zástupce Palestiny chilského původu Gonzalo Boye, který neviděl v novém návrhu transparentnost s vysvětlením, že chybí více kontrolních orgánů.

reklama