Korejci se utkali, Jih porazil Sever

SportPlus, Reuters
10. 12. 2006 11:00
Dauhá - Očekávaný souboj fotbalistů KLDR a Jižní Koreje ve čtvrtfinále Asijských her v Dauhá skončil bez incidentů a jasným triumfem Jihu v poměru 3:0.

I přes padesátileté napětí mezi oběmi částmi Korejského poloostrova se sobotní večerní zápas odehrál v klidu a v duchu fair-play. Syrský sudí Abdulrahman Racho musel sáhnout pouze ke žlutým kartám a nebyl nucen řešit žádnou vážnou potyčku.

I když jsou jejich vlasti rozdělené neprostupným vojenským pásmem, stáli v ochozech katarského stadionu fanoušci obou korejských týmů bok po boku.

Několik stovek Seveřanů bylo povětšinou oděno do šedých uniforem. Fanoušci po celý zápas zpívali a za zvuku bubnů předváděli choreografii připomínající vojenské parády v Pchjongjangu.

Jejich spokojenost gradovala, kdykoliv se hra dostala k blízkosti jihokorejské branky. Vzhledem k vývoji zápasu jim časem ke štěstí stačilo, když míč aspoň překonal půlící času a dostal se na soupeřovu polovinu.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Tábor příznivců Jihu byl početně slabší ale diváci byli uvolněnější a v hledišti si udělali malý karneval v korejském stylu. Vyvarovali se také jakémukoliv politickému skandování a na své fotbalisty volali "Vyhrajeme!" nebo "Dopředu!"

Poté, co si po závěrečném hvizdu hráči podali ruce a zmizeli v útrobách stadionu, zpívali všichni Korejci společně. Ale z ochozů odkráčela každá skupina sama a žádné bratříčkování se nekonalo ani v ulicích katarské metropole.

O osudu devátého vzájemného korejského střetnutí prakticky rozhodla čtvrtá desetiminutovka. Ve 31. minutě se do sítě soupeře parádně z velké dálky trefil Či Wu, za 180 vteřin jej napodobil Kim Hun Jom. Třetí gól přidal v 54. minutě Gok Jo Jung.

Výběr KLDR, který nečekaně vyřadil Japonsko, v závěru soupeře přitlačil do jeho obranného pásma. Ale když už byl gólman překonaný, šla střela Kim Song Čola mimo branku.

Jihokorejský kouč Pim Verbeek byl pochopitelně spokojený. "Jsem na svůj tým hrdý. Hráli skvěle, nic nenechali náhodě a zápas měli po celých 90 minut pod kontrolou," uvedl na tiskové konference po utkání.

Podle kouče týmu KLDR Ri Jong Mana bylo čtvrtfinále Asijských her pro jeho svěřence dobrou lekcí . "Víme, že mezi našimi týmy je výkonnostní rozdíl, ale vyhrát jsme chtěli i my."

Ri Jong Man zároveň podpořil myšlenku společného korejského týmu pro světový šampionát a olympijské hry. "Bude pro nás velkou ctí zformovat společný výběr, zvlášť když v něm bude počet hráčů ze severu a jihu totožný."

Asijské hry mohou čekat po korejském souboji další pikantní utkání: Irák vs. Írán. Iráčané budou v úterý hrát semifinále s Jižní Koreou a Írán - obchájce vítězství - se střetne s domácím Katarem.

Také zde by se na trávníku potkaly dva státy, které soplu vedly válku. Ale zatímco ta "horká" korejská je už padesát let stará, Írán válčil s Irákem ještě v závěru 80. let minulého století.