reklama

Bez diváků, nebo vůbec? Svazy počítají do stovky, hokejové extralize hrozí zrušení

Také fotbalová Fortuna:Liga si musí dát kvůli epidemii koronaviru přestávku. Také fotbalová Fortuna:Liga si musí dát kvůli epidemii koronaviru přestávku. autor: Reuters
Stát kvůli epidemii koronaviru zakázal do odvolání veškeré sportovní akce s účastí přesahující sto osob. Opatření vstoupí v platnost od dnešní 18. hodiny. Na tiskové konferenci po jednání bezpečnostní rady státu to oznámil premiér Andrej Babiš. Sportovní akce se budou moci konat bez diváků.

Jednotlivé sportovní svazy proto v průběhu úterý postupně řeší, jak budou nařízení vlády ve svých soutěžích aplikovat. 

Prezident českého hokeje Tomáš Král po jednání s vedením soutěží oznámil, že soutěže budou pokračovat podle rozpisu s maximální návštěvou do 100 diváků. Během tiskové konference se ale objevily neoficiální informace z ministerstva vnitra, podle nichž počet osob zahrnuje všechny účastníky akce včetně hráčů. I kvůli velkému počtu "účinkujících" v hokejových zápasech se tak čeká na další rozhodnutí.

"Dostali jsme zprávu, že na ministerstvu vnitra se diskutuje o tom, jestli by do té stovky lidí neměli být zahrnuti všichni. Pokud dostaneme oficiální rozhodnutí, že se do toho počítají všichni, tak hokej v tuto chvíli skončil," řekl Král.

Nižší fotbalové soutěže se hrát budou

Fotbalisté už vědí, že středeční fotbalová dohrávka 23. ligového kola mezi Teplicemi a Libercem se odehraje s tím, že pořádající klub je povinen zajistit splnění výše uvedeného mimořádného opatření.

Osud dalších zápasů Fortuna, včetně víkendového šlágru mezi Spartou a Plzní, je zatím nejasný, rozhodnout se má na zítřejším zasedání Ligového výboru. Ale například šéf lídra tabulky Slavie Jaroslav Tvrdík na Twitteru uvedl, že podporuje variantu odložení zápasů. 

Naopak fotbalové zápasy organizované Fotbalovou asociací ČR, tedy všechny soutěže od třetí ligy níž, se kvůli epidemii koronaviru zatím nebudou odkládat, nýbrž se odehrají bez diváků.

Drtivé opatření pro sport

Již zrušeno bylo dnešní slavnostní vyhlášení ankety Nejlepší handicapovaný sportovec roku 2019, příští týden v neděli se neuskuteční ani vyhlášení svazové ankety Fotbalista roku 2019. 

Zákaz dopadl i na běžecké závody. Akce naplánované na nadcházející víkend se neuskuteční. Stejně zřejmě dopadne Pražský půlmaraton, na který se 28. března chystá více než deset tisíc účastníků.

Extraligu přerušili, tenistky mají smůlu. Tak koronavir ochromil český sport Extraligu přerušili, tenistky mají smůlu. Tak koronavir ochromil český sport Prohlédněte zde

V ohrožení je středeční úvodní čtvrtfinále Evropské ligy basketbalistek mezi USK a Schiem. Zatím je v plánu odehrát utkání v pražské hale Královka bez diváků, vedení pražského týmu ale ještě čeká na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, zda zakáže italským soupeřkám vstup do země.

Pokud opatření vlády setrvá v platnosti i v nejbližších týdnech, jsou v ohrožení také větší jednorázové akce, které by se měly v nejbližší budoucnosti na území Česka konat. Namátkou například zápasy hokejové reprezentace v rámci Euro Hockey Challenge a Czech Hockey Games (duben), tenisové Prague Open (přelom dubna a května), Pražský maraton (3. května), nebo mistrovství Evropy v judu (začátek května). 

"Současné rozhodnutí rady státu nás mrzí, ale rozumíme mu. Zvláště pro sport je to drtivé opatření také proto, že jeden z mála zdrojů na jeho podporu (vstupné a zájem sponzorů) je ohrožen. Ale nezbývá, než to respektovat," uvedl šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

Opatření se týká také divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, od středy mají být navíc uzavřeny školy. Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím. V pondělí ale testy odhalily prvního pacienta, u kterého není znám zdroj infekce. Česko má zatím 40 lidí nakažených novým typem.

Zákaz shromažďování kvůli koronaviru Martin Krepindl, Jakub Zuzánek |  01:07
reklama