reklama

Kotrba: V Liberci je moc cizinců, není snadné ucelit partu

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Vojtěch Marek
Ve Slovanu si pochvalují příchod zkušeného útočníka Marka Bakoše.

Liberec - Zvláštní atmosféra panuje před startem jarní části Synot ligy pod Ještědem. Ambiciózní Slovan Liberec přezimoval překvapivě na sestupové příčce a vyděsil tak své namlsané fanoušky, kteří jsou zvyklí spíše na tituly a evropské poháry, než na holý boj o bytí a nebytí na elitní tuzemské fotbalové scéně.

Na klidu příznivcům Slovanu nepřidala ani nejistá situace kolem nejlépe placeného fotbalisty týmu, konžského ofenzivního křídelníka Dzona Delarge. Ten s týmem ani neodcestoval na soustředění a představitelé klubu si stěžují na jeho tréninkovou morálku.

Jeden z dvojice nových trenérů Liberce Jiří Kotrba o problému se zahraniční hvězdou promluvil na besedě po víkendové generálce proti Příbrami, v níž jeho tým zvítězil 2:1 díky proměněné penaltě v závěru utkání.

Delarge se musí zlepšit v trénování

„U Delarge musí být výkon nejen v zápase, ale také v tréninku stoprocentní. Nemůžete přece flákat trénink a pak si myslet, že budete za hvězdu v ligovém utkání,“ uvedl kouč, který severočeský celek vede společně s Josefem Csaplárem.

„Ten současný stav, to je škoda pro něj samotného. Nevím, jestli mu to dojde, nebo nedojde. Pro mě je hrozně složité jednoho hráče upozadit, člověk tím ničí určitou investici klubu a peněz nikdy není moc. Jako první si to ale musí uvědomit hráč,“ dodal Kotrba.

Navíc se nechal slyšet, že se mu příliš nelíbí vysoký počet cizinců, které má Slovan momentálně v kádru. Kamerunec Douglas, Brazilec Marcos, Ghaňan Sackey, Soungole z Pobřeží slonoviny, Nizozemec Luckassen, Konžan Delarge, Senegelace Ndiaye, Srb Karišik a Slováci Hroššo, Obročník, Ďubek, Bakoš a Egert. To už je pořádně početná parta zahraničních akvizic.

Kotrba: Cizinci musí převyšovat české hráče

„Z mého pohledu je tu trochu složitá situace. Když tu máte několik kluků z Afriky nebo Jižní Ameriky, pár Slováků a hráče z ještě jiných zemí, tak není snadné partu ucelit. Snažili jsme se tedy během přípravy, aby spolu museli komunikovat. Mají tendenci tvořit vlastní skupinky," vysvětlil Kotrba.

O nepříliš dobré partě v Liberci se hovořilo už na podzim, kdy se i tento nedostatek promítl do naprosto zoufalého bodového zisku. Kotrba s Csaplárem vědí, že na lépe fungujícím kolektivu je třeba pracovat.

„Češtinu se učí, základy ovládají, takže se domluví. Na můj vkus je tu však cizinců moc. Měli by týmu něco přinést, ale oni do Čech většinou přicházejí spíš hodně mladí. Zkoušíme, jestli na to mají a jestli českou ligu přesáhnou, a nakonec se je v Česku snažíme prodat profitabilně dál. Raději bych byl, kdybychom tu měli třeba jen pár cizinců, kteří by ale měli převyšovat naše hráče,“ uvedl liberecký trenér.

Bakoš měl prý i lukrativnější nabídky

Na severu Čech si naopak pochvalují příchod zkušeného útočníka Marka Bakoše. Ten by měl být tahounem na hřišti i v kabině a v roli lídra by prý mohl nahradit Radoslava Kováče, který loni odešel do pražské Sparty. Liberci na podzim vůdce citelně chyběl.

"Má před sebou jediný problém. Půl roku teď nehrál, potřebujeme tedy, aby ten deficit co nejrychleji smazal. Chtěl bych po něm ještě lepší výkony, je pro nás ale důležitý také tím, co třeba není vidět. Skvěle totiž pracuje v kabině, což je pro nás hodně podstatné,“ vysvětlil Kotrba.

Také sportovní ředitel Slovanu Jan Nezmar slovenského forvarda chválí. „Na první společné schůzce jsme našli společnou řeč a naše jednání běžela v dobré atmosféře. Může nám pomoct jak na hřišti, tak mimo něj, a navíc je takovým typem, který se nevzdá v žádném okamžiku. Za sebe musím říct, že měl i některé lukrativnější nabídky, nicméně vybral si nás,“ prozradil Nezmar.

Dobré dřevo, které se nedaří zapálit

Člen užšího vedení klubu doufá, že to nejhorší už si Liberec v letošní sezoně prožil. Nezmar je přesvědčen, že morálka týmu šla po zimní přípravě pod novým trenérským štábem prudce nahoru.

„Myslím, že je tu jeden z nejlepších kolektivů. Napomáhá tomu také výsledkově povedená příprava, kluci reagují na to, že naše současná cesta by mohla vést k úspěšnému cíli," řekl.

„Trochu bych náš klub přirovnal ke krbu, kde je připravené dobré dřevo, ale nedaří se ho zapálit. Teď tedy doufám, že se nám podaří co nejdříve chytit,“ uzavřel Jan Nezmar.

reklama