reklama

Kouba: Čech zůstane v Chelsea. Sňozíkovi by se líbil v Realu

Petr Čech si zvyká na novou roli. Podle českých expertů se ale vše může zase rychle změnit. Petr Čech si zvyká na novou roli. Podle českých expertů se ale vše může zase rychle změnit. autor: ČTK
Novou roli Petra Čecha nevidí české brankářské osobnosti jako žádnou tragédii. Vše se může zase rychle otočit.

Praha - Prakticky celou kariéru byl Petr Čech zvyklý na roli brankářské jedničky. Před pondělním prvním kolem anglické Premier League však trenér londýnské Chelsea José Mourinho ukázal na jeho konkurenta, Belgičana Thibauta Courtoise. A legenda Blues se musela posadit pouze na lavičku náhradníků.

Mládí prozatím zvítězilo a Petr Čech může buď čekat na svou šanci, která podle manažera Chelsea přijde (čtěte ZDE) a podle anglického tisku spíše nepřijde (čtěte ZDE). Anebo se může poohlédnout po novém angažmá.

Co české reprezentační jedničce radí odborníci z řad bývalých i stále aktivních gólmanů? A jak se podle nich Čech nakonec rozhodne?

Kouba radí zachovat klid a vyčkat

Někdejší gólman národního týmu Petr Kouba si například myslí, že v následujícím půlroce se nic zásadního nestane. "Tipuji, že Petr zatím zůstane v Chelsea. Stále tam má výbornou pozici, je legendou klubu. Zápasů bude hrozně moc a šanci určitě dostane. Zachoval bych v tuhle chvíli klid, může se to otočit během chvíle," řekl bývalý brankář serveru Aktuálně.cz.

Podobný názor má Pavel Srníček. Také on nevidí za změnou Čechovy pozice v Chelsea žádnou výraznou tragédii.

„Petr zatím nic nezameškal, má za sebou kompletní letní přípravu, odchytal těžké přátelské zápasy. Dostal se do situace, které v gólmanském životě zkrátka nastávají. I on dříve střídal zkušenějšího brankáře," připomněl Srníček obdobnou situaci z roku 2004, kdy Čech coby dvaadvacetiletý mladík dostal od Mourinha větší důvěru než zkušený Cudicini.

Kouba i Srníček dávají za příklad Ikera Casillase, který se v podobné situaci ocitl před časem v Realu Madrid. A rozhodl se zůstat.

"Chytal v Lize mistrů, v národním poháru, takže dvacet ostrých zápasů za sezonu mu zůstalo. A Mourinho se měl vyjádřit v tom smyslu, že i Petr dostane šanci. A v Anglii jsou navíc dva poháry. Uvidíme, jak se situace bude dále vyvíjet," dodal Srníček.

Kouba: Musí se brát ohled na zájmy klubu

"V Realu to s Casillasem nakonec fungovalo a třeba to bude fungovat i v Chelsea. Musí se prostě brát ohled na zájmy klubu, který podle mě v tuto chvíli chce tak skvělou brankářskou dvojici udržet. Já být manažer, tak jsem spokojen. Čech a Courtois, to je jedna z nekvalitnějších brankářských dvojic na světě," podotkl Kouba.

Právě Real Madrid se paradoxně před časem o Petra Čecha zajímal. V dresu Bílého baletu by českou jedničku rád viděl zkušený gólman Radek Sňozík.

"Realu fandím, takže by se mi to hodně líbilo. Ale když neprodali Ikera, tak to už asi není příliš pravděpodobné. Petr by mohl určitě do Francie, kde už hrál, ale jeho rodině se hodně líbí v Londýně. Není jednoduché jen tak se sebrat s rodinou a dětmi, sbalit kufry a jít do jiné země. Není to jen o té čistě sportovní situaci," uvedl pro A.cz někdejší gólman Bohemians.

Sňozík: V reprezentaci zatím náhrada není

Sňozík si neodvažuje Čechovi radit. "Takovému frajerovi to ani nejde. Je dost inteligentní na to, aby zvážil všechny plusy a minusy. Podle mě není ve fázi, kdy by se spokojil se sezením na lavičce. Ani kvůli penězům, o těch už přemýšlet nemusí," podotkl brankář, který se nedomnívá, že by se mělo Mourinhovo rozhodnutí nějak negativně promítnout směrem k českému národnímu týmu.

Čech podle Sňozíka ještě dlouho zůstane reprezentačním gólmanem číslo jedna. "Tam může být úplně v klidu, protože já chytám jen třetí ligu," poznamenal smějící se Sňozík.

"Ne, vážně, nechci ostatní kluky podceňovat, ale myslím si, že Petr Čech bude jasnou jedničkou, i kdyby už tolik v klubu nechytal. Třeba Vaclík může být jednou nástupcem, ale ještě se musí vychytat," dodal.

Kritici neřeší, co chytil, ale co pustil

Anglická média považují Mourinhův výběr jedničky za logický. Petr Čech podle nich v posledních letech chybuje více než na začátku svého angažmá v Chelsea mezi roky 2004 a 2010. Co si o tom myslí čeští odborníci?

"Rozhodně si nemyslím, že chytá hůř. Ono je rozdíl chytat na nejvyšší úrovni deset let nebo jen dva roky. Za deset let se chyby logicky nashromáždí a lidé si je dlouho pamatují," řekl Kouba.

Sňozík souhlasil. "Oni lidé, především u nás v Česku, příliš nekoukají na to, co Petr chytil, ale spíš na to, co pustil. Půl roku se řeší jeho chyba. Nikdo si ale neuvědomuje, že anglická liga je úplně jiný fotbal, úplně jiný sport. Petr Čech bude ještě dlouho patřit ke světové špičce, o tom jsem přesvědčený," uzavřel brankář.

reklama