Zklamaný Koubek: Němci se báli a schválně simulovali

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 6. 2015 1:55
Brankář české fotbalové reprezentace do 21 let neměl po remíze s Německem moc důvodů k radosti.
Tomáš Koubek
Tomáš Koubek | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Hráli dobře, dali nejvíc gólů ze všech, místy přehrávali i favority turnaje, ale stejně se boje o medaile budou muset obejít bez nich. Čeští fotbalisté do 21 let úterní remízou 1:1 s Německem přišli o postup mezi poslední čtyřku na mistrovství Evropy.

Po zápase hráči i trenéři smutnili, včetně brankáře Tomáše Koubka, který v posledních minutách zápasu ještě vyběhl na polovinu Německa, aby se pokusil dát gól ze standardní situace.

"Já jsem věřil na osud, že nám přidělí ten jeden gól, abychom vyhráli, ale bohužel jsme ani neměli žádnou velkou šanci na to, abychom tu branku dali a zápas otočili," přiznal novinářům Koubek.

Na útočný výlet před branku soupeře jste se vydal z vlastní iniciativy, nebo na vás zavolali trenéři?
Bylo to trochu zvláštní. Trenéři mě posílali dopředu, ale kluci mě zase pro změnu brzdili, že je ještě brzo, že na to bude čas. Ale když jsem byl na půlce půlky hřiště, tak jsem si řekl, že tam půjdu, že nemám co ztratit. Ale k ničemu to nebylo, pak jsem si musel dát sprint zpátky.

Takže jste po tom vyrovnávacím gólu věřil, že dokážete zápas otočit?
Já jsem hlavně věřil na osud, že nám přidělí ten jeden gól, abychom vyhráli, ale bohužel jsme ani neměli žádnou velkou šanci na to, abychom tu branku dali a zápas otočili.

V čem tedy byl ten největší problém, že je z toho nakonec třetí místo ve skupině?
Budeme to hledat v tom prvním zápase s Dánskem. Jeden nevydařený poločas, vlastně dvě standardky, a kvůli tomu jsme se nedostali do semifinále, což nás bohužel mrzí, protože dnes jsme byli Němcům rovnocenným soupeřem.

Zjišťovali jste si v průběhu zápasu, jak hraje Dánsko se Srbskem, a tomu nějak uzpůsobovali hru?
V průběhu druhého poločasu jsem zprávy měl, trenér tam za námi dokonce přišel a říkal nám stav ze zápasu Dánska, takže jsme to věděli, hráli jsme na vítězství, ale bohužel to nedopadlo.

Přesto jste jako první inkasovali vy, šlo s tím z vaší strany něco udělat?
Byl tam centr ze strany, asi třikrát se to odrazilo, tak jsem tam hopsal a pak vyletěla střela od levého záložníka. Šlo mi to přes ruku, tečoval jsem to, ale nešlo tomu zabránit.

Po vyrovnání jste tam několikrát zvedal polehávající německé hráče, bylo na nich hodně vidět, že už to chtějí dotáhnout na remízu?
Bylo, báli se o výsledek, schválně hru kouskovali a simulovali, možná i nějaký ten zákrok mohl být na jinou barvu karty, ale nestalo se a Němci hráli vyčůraně.

Pořád ale ještě je ve hře postup na olympijské hry přes dodatkový zápas, pokud Anglie postoupí do semifinále, budete jí zítra hodně fandit?
Budeme. S klukama si teď odpočineme, zregenerujeme a zítra to budeme sledovat. Cíl, který jsme měli před šampionátem, bylo dostat se na olympiádu a to můžeme pořád splnit, jen to teď nemáme ve svých rukách.

Dá se z té remízy s Německem přeci jen vzít něco pozitivního?
Určitě. Je to pro nás motivace a pro celý český fotbal, že i s takovým soupeřem se dá hrát. Samozřejmě jsou lepší technicky, jsou i rychlejší, ale když se jim vyrovnáme v nasazení a přístupu, tak to jde i s nimi. Klobouk dolů před klukama, že zahráli takový zápas s takhle těžkým protivníkem.