reklama

Plzeň se zděsila a zahodila koncepci, říkají experti

Miroslav Koubek už v Plzni žádnou trofej nezíská. Miroslav Koubek už v Plzni žádnou trofej nezíská. autor: Tomáš Liška
Nedělní rošáda na trenérském postu Viktorie Plzeň tuzemské fotbalové experty výrazně překvapila.

Praha - Plzeň po čtyřech kolech ztrácí na Spartu už pět bodů. Zároveň nesplnila hlavní cíl, pokusit se o postup do základní skupiny Ligy mistrů. Přesto nedělní rošáda na trenérském postu tuzemské fotbalové experty výrazně překvapila.

Podle fotbalové legendy Antonína Panenky měl trenér Miroslav Koubek dostat větší prostor. "Přiznám se, že jsem hodně překvapený. Čekal jsem, že se Viktorka bude chovat koncepčněji a Koubek dostane prostor delší než jednu sezonu," řekla legenda českého fotbalu serveru Aktuálně.cz.

V Plzni vsadili na patriotismus

Koubkův rychlý konec byl zarážející také pro Vladimíra Táborského. "Překvapilo mě to velice. U týmu s takovým renomé je to zvláštní, tak rychle se rozloučit s trenérem, kterému se ještě nedávno tolik věřilo. Nevidím do toho, neumím si přesně vysvětlit, jaké jsou důvody," podotkl odborník.

"Zřejmě se vedení zděsilo, že sezona bude ztracená, když se nepostoupí ani do Evropské ligy," dodal.

Kouče Koubka nahradila na lavičce Viktorie pravá ruka Pavla Vrby a momentálně jeho asistent u reprezentačního týmu Karel Krejčí. V novém trenérském týmu jsou také Zdeněk Bečka a Pavel Horváth. "Evidentně v Plzni vsadili na jakýsi patriotismus, na lidi, kteří jsou s klubem více spjatí," poznamenal Táborský.

Horváth? To může být problém

Ovšem právě role bývalého kapitána a nedávno ještě člena kádru Pavla Horvátha je podle obou oslovených expertů velkým otazníkem. "To je složitá věc, může to být problém. Pro hráče je to kamarád, zažili toho spolu hodně na hřišti, ale také mimo hřiště," naznačil Panenka, že populární "Horvi" nemusí mít ze začátku takovou autoritu, jakou by asistent trenéra měl mít.

"Najednou se ocitne na druhém břehu. A hráčům bude třeba zakazovat něco, když to třeba sám dělal. Hráči si pak mezi sebou řeknou: Co on nás bude poučovat. Bude záležet na fotbalistech, jak si to uvědomí a přenastaví v hlavě," vysvětlil Panenka.

Ani Táborský si není jistý, jak Horváth v roli asistenta obstojí. "Nemyslím si, že bude okamžitě strůjcem nějaké taktiky. Ale jeho osobnost může hrát v kabině podstatnou roli. Uvidíme, jak to bude fungovat," konstatoval někdejší hráč pražské Sparty.

Panenka: Upustili od Vrbovy hry

Oba experti si nemyslí, že by ztráta pěti bodů na pražskou Spartu měla mít z pohledu Západočechů nějaké fatální důsledky. "Je jasné, že takový úvod si v Plzni nepředstavovali. Trochu se mi zdá, že upustili od té hry, která je zdobila za Vrby. Ale udržet roky výkonnost je složité, nějaké výpadky logicky přijít musí. Do konce ligy zbývá ještě strašně moc kol, v naší lize se může stát cokoli," uvedl Panenka.

"Sparta teď dělá výsledky, ale i ona může přijít do slabšího období. A hlavně, vzájemné utkání se ještě nehrála, takže není vůbec o ničem rozhodnuto," doplnil Táborský.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama