Kouč Francouzů nesmutnil. Myslel na svou svatbu

Red Spo, Reuters
18. 6. 2008 8:00
Francie vypadla z ME, Domenech ale vyprávěl o lásce
O čem asi přemýšlel Raymond Domenech v závěru posledního utkání Francie na Euro 2008? Kde se stala chyba? Nebo o svatbě? | Foto: Reuters

Curych - Francouzští fotbalisté byli potupně vyřazeni z evropského šampionátu již ve skupině. Švýcarsko opouštějí s jediným bodem, o jejich porážku se navíc postarali odvěcí rivalové z Itálie.

Francouzský trenér Raymond Domenech přesto myslí na krásné, ba romantické věci.

Když se ho novináři zeptali, zda nepodařené úterní utkání mohlo být jeho posledním ve funkci hlavního reprezentačního kouče, dostali překvapivou odpověď.

Jeho jediným bezprostředním plánem prý je oženit se se svou partnerkou, televizní novinářkou Estelle Denisovou.

„Moje budoucnost? Jediný plán, který mám, je vzít si Estelle," řekl doslova.

Kouč, jenž dovedl před dvěma lety své svěřence až do finále mistrovství světa, se nyní musí smiřovat s brzkým odchodem. Jde mu to docela dobře.

„V životě existují krásné věci. V těžkých chvílích toužíte lidem říct, že je milujete, chcete říct věci, na kterých vám záleží," zasnil se Domenech.

Tolik katastrof v jednom zápase

Obdivuhodný klid a pozitivní nálada na to, že se v duelu s Itálií zkazilo všechno, co se dalo.

Aby měla Francie šanci postoupit do čtvrtfinále, potřebovala porazit mistry světa. Jenže hned v 10. minutě se jí zranil klíčový hráč, Franck Ribery.

Co mohlo, to se Francii v rozhodujícím klání s Itálií zmehlo. Už v 10. minutě opustil hřiště na nosítkách Franck Ribery. Kapitán Thierry Henry věděl, že bez něj to bude těžké. Bylo. | Foto: Reuters

Francouzské naděje jako by byly ze hřiště odneseny s ním. Ve 24. minutě pak slovenský sudí Luboš Micheľ ukázal obránci Ericu Abidalovi červenou kartu poté, co se Luca Toni poroučel na zem.

Proti francouzské brance nařídil penaltu, kterou Andrea Pirlo s přehledem proměnil.

Aby smůly nebylo málo, v 62. minutě nedosáhl gólman Gregory Coupet na střelu Daniela De Rossiho, protože ji nešťastně tečoval Thierry Henry. Jednalo se žel o jediný přesný zásah tohoto kanonýra.

Domenech přesto mužstvo chválil. „Tenhle tým zdobí odvaha, kuráž, nesobeckost a talent, ale různé okolnosti nám to vše ztížily," tvrdil.

Konec zlaté éry

„Hráli jsme hodinu o deseti mužích, Franck se nám zranil po deseti minutách a po půl hodině zápasu jsem měl už jen jedinou možnost střídání. Nejde snad nahromadit víc katastrof v jednom utkání, jako se to povedlo nám."

Francouzský fotbalový tým teď čeká velká přestavba. Po prohře s Itálií oznámil ukončení své reprezentační kariéry Lilian Thuram. Šestatřicetiletý obránce byl jediným členem současného kádru, který hrál ve slavném finále na MS 1998, v němž Francie porazila Brazílii 3:0.

Jak symbolický konec francouzské zlaté éry. Nyní musí Francouzi pečlivě namíchat tu pravou fotbalovou směs ostřílených bojovníků a slibných mladíků.

Raymond Domenech předvídá týmu velkou budoucnost. Její předzvěstí je například talentovaný dvacetiletý mladík Karim Benzema.

Ten mohl v úterý vstřelit krásný gól. Jenže italský brankář Gianluigi Buffon předvedl ještě krásnější zákrok.