Kouzla s miliardou. Sparta v minusu, Plzeň v plusu

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 1. 2014 8:00
O 79 milionů už kulatou miliardu přesáhla kumulovaná ztráta Sparty – za osm let, kdy je klub nepřetržitě v červených číslech.
Fotbal je drahá záležitost, ale když vás to baví....
Fotbal je drahá záležitost, ale když vás to baví.... | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - O 79 milionů už kulatou miliardu přesáhla kumulovaná ztráta Sparty – za osm let, kdy je klub nepřetržitě v červených číslech. Osmý zápis se ztrátou 190 milionů přidala nová výroční zpráva Sparty, která se váže k sezoně 2012/13.

I největší rival Sparty, tedy Viktoria Plzeň, najde ve svém účetnictví miliardu. Ale v plusu. Stačí, aby si vlastník klubu Tomáš Paclík sečetl hrubé příjmy od UEFA a z prodeje hráčů za poslední tři sezony. Plzeň dokázala být díky těmto příjmům v posledních letech v zisku.

Hranice ekonomického úspěchu a neúspěchu je jasně čitelná: kdo nehraje štědře dotovanou Ligu mistrů, nevydělává. Zatím platí, že ji hrává pouze český mistr. I proto teď vlastník Sparty Daniel Křetínský s nadějí hledí na průběžnou ligovou tabulku, v níž letenský klub přezimuje s pětibodovým náskokem na rivala. A proto také – s výjimkou Václava Kadlece – odmítá prodávat hvězdy Josefa Hušbauera či Ladislava Krejčího, byť by tak účetní bilanci klubu vylepšil. Jde za úspěchem, který by po letech konečně otočil ekonomiku jeho klubu z červených čísel do černých.

"Záleží samozřejmě na tom, jestli postoupíme do Ligy mistrů," napsal Daniel Křetínský v SMS reportérovi Aktuálně.cz.

Příliš velká očekávání

Zatímco Sparta své „výsledovky“ poctivě publikuje, u Viktorie Plzeň lze v obchodním rejstříku dohledat jen Rozvahu za sezonu 2011/12. Vyčíst se z ní dá, že v daném ročníku stoupl celkový zisk společnosti po zdanění na 131 milionů korun, čímž se o necelých 80 milionů vylepšil výsledek z předchozího období. Na rozdíl od Sparty je tedy Plzeň v posledních letech účetně v plusu.

Sparťanská miliarda se týká účetních ztrát za osm let, plzeňská zase hrubých příjmů za poslední tři roky bez odpočítání nákladů. Ale jistý obrázek o tom, kdo je výrazně v plusu a kdo naopak, z tohoto srovnání udělat lze.

Do Plzně tečou stamiliony za účast v Lize mistrů, na sparťanské konto UEFA poslední dobou poukazuje výrazně nižší sumy. A tady vzniká největší rozdíl.

Vlastníci Sparty, tedy skupina J&T a Daniel Křetínský, se startu v Lize mistrů dočkali jen dvakrát, a to na začátku svého působení v klubu. Jenže rozpočet letenských byl se svými náklady konstruován na téměř pravidelnou účast Sparty v nejštědřeji dotované evropské soutěži. A potíž je v tom, že znělka Ligy mistrů se na Letné naposledy hrála na podzim 2005.

„Předpokládali jsme, že Ligu mistrů budeme hrát tak třikrát v průběhu pěti let. Ukázalo se, že tento odhad opravdu neodpovídal realitě,“ říká Daniel Křetínský v knize Kmotr Fotbal. Přitakal, že rozpočet klubu dotují spolu s J&T v souladu se svými vlastnickými podíly, přičemž Křetínskému patří 40 procent akcií Sparty. Křetínský připustil, že i magnáta jeho formátu taková situace netěší: „Z hlediska mých osobních výdajů je to velmi citelná věc. Neřekl bych, že z pohledu celkového majetku, ale z hlediska osobních peněz to nesporně citelné je. Nicméně dá se říct, že už se to stalo součástí našeho života, že si na to oba akcionáři Sparty zvykli.“

Zato Plzeň hrála Ligu mistrů v posledních třech sezonách dvakrát a zinkasovala díky tomu 627 milionů korun. Mezitím jednou absolvovala skupinu Evropské ligy s příjmem 86 milionů. Oproti tomu Sparta ve stejném období hrála jednou Evropskou ligu a dvakrát vypadla už v jejím předkole. Srovnání příjmů z UEFA za poslední tři sezony 88 milionů pro Spartu proti 713 milionům plzeňským.

Dárek od Platiniho

Liga mistrů je oproti Evropské lize zhruba sedmkrát lépe dotovanou soutěží. Právo hrát kvalifikaci o ni měl v posledních letech jen český mistr, i proto se tak vyhrotily vztahy mezi Spartou a Plzní na domácí ligové scéně. Sparta už je tři roky bez titulu, Plzeň ho získala dvakrát a obě kvalifikační příležitosti pak zužitkovala k postupu do Champions League.

Na Spartě doufají, že se jim blýská na lepší časy. Přezimují v čele ligy a v koeficientovém žebříčku UEFA se rýsuje situace tak, že od přespříští sezony by kvalifikaci Ligy mistrů mohli hrát dva čeští zástupci.

Navíc již několik let platí tzv. Platiniho model, který menším fotbalovým zemím typu Česka zjednodušuje průchod kvalifikací. Staví totiž jejich mistry proti sobě, a nikoli proti silným soupeřům z Anglie, Itálie či Německa. Plzeň toho už dvakrát uměla využít, Sparta a Liberec nikoli. „Každopádně nám ta nová pravidla dala druhou šanci a je potřeba se jí chopit. Je totiž významný rozdíl, jestli o Ligu mistrů hrajete s Arsenalem, nebo se Žilinou,“ zdůrazňuje Křetínský.

Na sportovní úspěchy se stále čeká, a tak se Sparta pyšní alespoň úspěšnou obchodní činností v sezoně 2012/13. Na příjmech od sponzorů či ze vstupného klub zinkasoval 174,4 milionu korun. „A to je rekord, vylepšili jsme tak předchozí sezonu, která v těchto aktivitách nesouvisejících se sportovní činností přinesla 156 milionů,“ říká Ondřej Kasík, mluvčí klubu.

Sparťanské účetnictví však tlačí hluboko do minusu obrovské náklady. Opět v porovnání s Plzní. Podle údajů, které poskytl Tomáš Paclík, rozdělila Viktoria v sezoně 2012/13 hráčům a realizačnímu týmu odměny ve výši 72 milionů korun za ligu a 35 milionů za působení v Evropské lize. To je dohromady 107 milionů korun. Sparta, která ve stejné sezoně také hrávala Evropskou ligu, vykázala náklady na hráče a trenéry na 150 milionů. Ostatním zaměstnancům pak vyplatila dalších 34 milionů korun.
A náklady společnosti spojené se zajištěním provozu (přímé výdaje, cizí služby) spočetla celkem na 134 milionů korun. Podle údajů, které dal k dispozici Tomáš Paclík, se Plzeň v položce, kterou označil „Doprava, provoz, ostatní“ vejde do 58 milionů i s náklady na mládež.

 

Právě se děje

Další zprávy