reklama

Kováč: To, co jsme v Evropě dokázali, je trochu zázrak

Radoslav Kováč si i přes vyřazení s Alkmaarem pochvaloval spanilou jízdu Liberce tímto ročníkem Evropské ligy. Radoslav Kováč si i přes vyřazení s Alkmaarem pochvaloval spanilou jízdu Liberce tímto ročníkem Evropské ligy. autor: Reuters
Když fotbalisté Liberce prohráli v úvodním duelu 2. předkola Evropské ligy na půdě průměrného týmu Skonto Riga, nikoho by nenapadlo, že v soutěži projdou přes základní skupinu až do vyřazovací fáze.

Alkmaar - Když fotbalisté Liberce v červenci prohráli v úvodním duelu 2. předkola Evropské ligy na půdě průměrného týmu Skonto Riga, nikoho by nenapadlo, že v soutěži projdou přes základní skupinu až do vyřazovací fáze.

Přestože ve čtvrtek po čtrnácti zápasech a těsném vyřazení od Alkmaaru jejich cesta skončila, mohou ji Severočeši hodnotit skoro jako malý zázrak. S poměrně úzkým kádrem a nízkým rozpočtem hráli vyrovnané partie proti mnohem bohatším soupeřům a získali respekt třeba i slavného kouče Dicka Advocaata.

"Jsme zklamaní, že naše cesta Evropou skončila. Ale to, co jsme dokázali, bylo něco fantastického," řekl novinářům liberecký kouč Jaroslav Šilhavý, který s týmem vyřadil v závěrečném předkole Udine, ve skupině dvakrát remizoval se Sevillou a s Alkmaarem mu postup unikl těsně o gól.

Šilhavý: Je pocta dojít tak daleko

To vše přitom s užším kádrem a znatelně nižším rozpočtem, než má třeba druhý český účastník jarních bojů v Evropské lize Plzeň.

"Většinou jsme bojovali proti týmům jako Alkmaar, které jsou někde jinde svými možnostmi, tím, co si mohou dovolit. Alkmaar má desetinásobný rozpočet než my. Pro Liberec je velká pocta, že dokážeme dojít tak daleko," uvedl Šilhavý.

Základem libereckého tažení soutěží byla parta a týmový duch. To Severočeši potvrdili i v Alkmaaru.

Po poločase za stavu 0:1 ztráceli v součtu s domácí prohrou na soupeře dva góly a zdáli se na dně, po změně stran se ale zvedli a v závěrečných minutách jim po vyrovnání chyběly centimetry k postupové trefě. Remízou 1:1 aspoň zase vylepšili koeficient.

"Semkli jsme se. Nemáme dostatečně široký kádr na dvě soutěže, z tohoto pohledu je trochu zázrak, kam jsme až v Evropě došli," podotkl kapitán Radoslav Kováč.

"Škoda že tu někteří hráči nezůstali"

Ten je spolu s Šilhavým a sportovním ředitelem Janem Nezmarem klíčový stavební kámen libereckého úspěchu. "Liberec ukázal, že je velmi silným soupeřem. Překvapil mě," vysekl Slovanu poklonu ostřílený kouč Alkmaaru Advocaat.

Nebýt zimní obměny kádru, možná by Liberec došel ještě dál. Takhle si musel zvykat na to, že už v týmu nemá tři členy podzimní základní jedenáctky obránce Ondřeje Kušníra a Renáta Keliče a útočníka Michaela Rabušice.

Sice přišla náhrada Jan Rajnoch, Ukrajinec Jevgen Budnik a Marek Jarolím, s týmem však ještě nejsou dokonale sehraní.

"Je škoda, že to mužstvo, které jelo spanilou podzimní jízdu, ještě nebylo pohromadě. Obměnilo se nám to trochu, tak to bylo složité a v určitých pasážích hry to bylo vidět. Je to škoda, ale určitě budeme hodnotit Evropskou ligu jen pozitivně," řekl Šilhavý.

"Zviditelnili jsme hráče i klub"

Liberec vedle dobrých výsledků a solidní finanční injekce v Evropské lize také zviditelnil hráče. Rabušic by bez účinkování v pohárech těžko zamířil do italské Verony.

"Povedlo se zviditelnit klub i hráče, kteří odcházeli na základě výkonů, které předváděli v Evropské lize. Jsem rád, že jsem u toho mohl být," podotkl Šilhavý.

Budoucnost klubu je ale lehce zahalená v mlze. Neví se, zda vedení dokáže dotáhnout jednání o příchodu nového investora, který by vyřešil složitou finanční situaci.

V létě také odchází kapitán Kováč a je otázkou, zda jeho roli dovede převzít Rajnoch, jenž má navíc zatím smlouvu jen do konce sezony. V létě klub možná opustí i Ukrajinec Sergej Rybalka. Je tak možné, že Slovan zažil nečekanou cestu pohárem na nějakou dobu naposledy.

reklama