reklama

Kovařík: Berbrova msta? Sudí už nejsem, co by mi mohl udělat

Libor Kovařík se rozhodl fotbalové stadiony opustit. Na protest proti praktikám Romana Berbra Libor Kovařík se rozhodl fotbalové stadiony opustit. Na protest proti praktikám Romana Berbra autor: Milan Kammermayer
Bývalý rozhodčí Libor Kovařík odmítá, že by jeho ostrá kritika Romana Berbra přišla na něčí objednávku. A msty fotbalového bosse se neobává.

Praha - Řekl si dost. Ze dne na den ukončil před nedávnem Libor Kovařík kariéru ligového i mezinárodního rozhodčího. A v tomto týdnu vysvětlil v deníku Sport, proč tak učinil.

Natvrdo řekl to, o čem se dosud jen spekulovalo. A sice že rozhodčí v Česku neřídí Dagmar Damková, předsedkyně příslušné komise FAČR, ale její životní partner Roman Berbr, český místopředseda asociace.

Kovařík barvitě popsal i Berbrovy diktátorské metody spojené s neurvalým chováním vůči rozhodčím, které perzekuoval za jakýkoli projev odporu.

"Řekl jsem to všechno proto, že jsem se tak rozhodl. Cítil jsem, že je potřeba, aby už to někdo nahlas vyslovil. Rozhodně vylučuju domněnky, že by mě k tomu někdo navedl," odmítá jednoznačně teze, že by jeho vystoupení mohlo mít souvislost třeba se zákulisním bojem o vyhlášení samostatné ligy, ve kterém Roman Berbr figuruje (více zde).

"Já vím, že novináři mají tendenci k tomu, nejrůznější věci spojovat, ale tahle podezření jsou opravdu lichá, promluvil jsem sám za sebe," zdůrazňuje dnes už bývalý rozhodčí Libor Kovařík.

Jaké jste zaznamenal ohlasy na své kritické mediální vystoupení vůči Romanu Berbrovi?

"Byl jsem až překvapený, kolik se jich sešlo a jak byly povzbudivé. Bez výjimky mi vyjadřovaly podporu."

Ozvali se i vaši bývalí kolegové, tedy ligoví rozhodčí?

"Ano, a opravdu v takovém počtu, že mě to až překvapilo."

Kolik jich bylo, jen tak orientačně?

"Určitě víc než deset."

Aby nebyl pan Pelta zase zděšený...

A myslíte, že někdo z nich půjde tak daleko, že vás podpoří i veřejně?

"Já si myslím, že to ani není potřeba. Já jsem popsal věci, které se staly například na seminářích, kde u toho bylo 80 lidí. A dosud nikdo nikde neřekl, že by to nebyla pravda. Jak jsem někde zachytil reakci předsedy asociace pana Pelty, tak ho to zjevně nijak nevykolejilo. Pro lidi z profifotbalu to určitě nebylo překvapení, jen jsem vyslovil nahlas obecně známé věci."

Ozval se vám pan Pelta nebo někdo z vedení svazu?

"Ne, z vedení nikdo."

Předseda Pelta se nechal slyšet, že nebere vaše názory na lehkou váhu, ale není tam prý nic, co by ho opravňovalo k nějakým okamžitým významným zásahům. Co si o tom myslíte?

"Já jsem osobně s panem Peltou nikdy neměl žádný problém, jeho jsem vždy respektoval, choval se ke mně slušně, ale s tímto jeho názorem nemohu souhlasit. Není přeci normální, aby rozhodčí řídil někdo jiný než ten, kdo je má řídit, a to ještě diktátorským a fízlovským stylem. Pokud rozhodčí budou jen stádem pana Berbra, tak zase může nastat doba, kdy pan předseda předstoupí před televizní kamery a prohlásí, že je zděšený. Pak už ale bude pozdě."

Miroslav Pelta zmínil, že větší poplach by nastal, kdybyste například promluvil o možných manipulacích zápasů. Zeptám se tedy přímo: Dostal jste někdy jako sudí od Romana Berbra, Dagmar Damkové nebo někoho z jejich okolí pokyn, že zápas, který budete řídit, má dopadnout tak a tak? Nebo že některému z týmů máte jako sudí pomoci?

"Já osobně jsem se nikdy s ničím takovým nesetkal. A nic jiného komentovat nechci, nějaké bulvární řeči v tomto smyslu vzduchem vždycky poletují, ale ode mě by nebylo seriózní k tomu cokoli říkat. Opakuji, že já osobně jsem se nikdy s ničím takovým nesetkal."

Říkal jste, že z vedení asociace se vám po publikaci zmíněného rozhovoru nikdo neozval. Předpokládám, že tedy ani Roman Berbr či Dagmar Damková?

"Ne, ti vůbec."

Obáváte se msty Romana Berbra?

(překvapeně) "Ale vždyť já už nejsem rozhodčí. A nechci být ani delegátem nebo tak. Čili on už mi přece nic udělat nemůže. Tak nevím, čeho bych se měl bát."

Člověk si řekne: Jako mezinárodní rozhodčí má z řízení zápasů evropských pohárů zajištěn opravdu nezanedbatelný příjem. A sekne s rozhodcovskou profesí kvůli pětizápasovému trestu, byť ho považuje za nespravedlivý. Mnohým vaše rozhodnutí ukončit kariéru přišlo v těchto kontextech překvapivé.

"Jenže peníze nejsou všechno. Stres, který mi působení v rozhodcovské komunitě přinášelo, již svým osobitým způsobem řídil pan Berbr, už byl pro mě opravdu nesnesitelný. Vyvolával atmosféru, ve které bylo běžné, že jeden druhého fízluje a lidé na sebe donáší. Už jsem toho měl prostě dost, jen bych se trápil. Kdyby šlo jenom o ten trest, tak to bych překousl, i když jsem ho považoval za nespravedlivý. Kvůli pěti kolům bych nezahodil dalších možných 6 let na listině."

Atmosféra za Macely? Nesrovnatelná

Vy pamatujete i poměry dřívější, z doby, kdy komisi rozhodčích vedl Luděk Macela. Lze je porovnat s érou dvojice Berbr-Damková?

"Člověk má tendenci vybavovat si z dávnější minulosti jen to lepší, ale přesto si myslím, že můžu seriózně říct, že tehdy ty poměry byly nesrovnatelně lepší. On se vždycky najde někdo, s kým máte problém, ale obecně to za pana Macely fungovalo mnohem líp. Ačkoli se také obklopoval některými problematickými lidmi, tak atmosféra mezi rozhodčími byla lepší, než je dnes."

Mluví se o tom, že rozhodčí jsou při svém zápasovém programu, kombinovaném s nejrůznějšími semináři, zatíženi natolik, že už se jim nedaří kombinovat jejich fotbalový "úvazek" s normálním zaměstnáním. A stávají se proto na řízení fotbalových zápasů, a tím pádem i na komisi, která určuje delegace, závislejší. Je to tak?

"Je pravda, že dost kolegů muselo kvůli časovému vytížení ve fotbalu svou normální práci opustit nebo změnit, ale zase bych v tom neviděl ten úplně nejtíživější problém."

Kde vlastně pracujete vy?

"V bance. Díky velkému pochopení lidí jsem to zvládal i vedle pískání. S tím jsem ale skončil, takže teď se práci v bance budu moci alespoň věnovat s plným nasazením."

A nebude vám fotbal chybět? Myslíte, že se do něj v nějaké roli někdy vrátíte?

"Nevím. Těžko odhadovat, co nás všechny čeká, jestli za mnou třeba časem někdo přijde s nějakou nabídkou, to vážně netuším. A teď nic takového rozhodně není na pořadu dne. "

reklama