Krach veřejného sportu. Po Sazce padá i nejstarší klub

Zdeněk John
6. 5. 2011 0:03
Po korupčních aférách přišla nová rána tuzemskému fotbalu i celému ČSTV
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká sportovní tradice umírá v přímém přenosu.

Nejstarší fotbalový klub v zemi, mnohonásobný mistr tuzemské ligy Slavia Praha, přišel kvůli svým obřím dluhům o profesionální licenci na příští rok. Verdikt padl přesně ve chvíli, kdy se v Edenu prali fanoušci červenobílých s policií.

Těžkooděnci se snažili zabránit nejhoršímu - aby nejradikálnější část slávistických příznivců nezlynčovala vedení svého klubu.

Čtvrteční drsná davová scéna symbolizovala úpadek českého veřejného sportu. V něm byl fotbal s půl milionem registrovaných hráčů a násobkem fanoušků donedávna symbolem televizního úspěchu, zárukou sponzorských příjmů a jistotou mnohasetmilionových státních dotací.

Dnes se po sérii skandálů velcí firemní sponzoři odvracejí, televize se upnuly na hokejovou jistotu, Jágra.

A stát, platící hned na dvou ministerstvech úřad pro dohled nad sportem (dotační na školství, loterijní pod financemi) - mlčí.

Samotná Slavia - přezdívaná věčná - je přitom natolik významný klub, že je možné její pád označit za další velký problém tuzemského sportu. Podobně jako třeba krach Sazky, s nímž má mimochodem leccos společného.

Po Slavii zůstává moderní stadion (po Sazce aréna), který jí ale nepatří. Postaveno za miliardy, které teď chybějí na samotný sport.

Zmar obou gigantů spojují také investoři točící se kolem, u nichž není nijak transparentní (a žádná instituce to striktně nevynucuje), jaký je podnikatelský záměr.

V případě Slavie dospěla situace tak daleko, že není možno zjistit ani to, kdo oni "investoři" skutečně jsou.

Naděje Slavie, že ještě přežije agónii, v níž se ocitla, spočívá ve stejných léčebných metodách jako u Sazky. Peníze. Přesněji: hodně peněz. Jinak konec.

Díra kolem 200 milionů

"Slavia by potřebovala zhruba 200 milionů," odhadl pro Aktuálně.cz vlivný fotbalový manažer Miroslav Pelta, člověk s úzkými vazbami na Slavii.

Slavia dluží desítky milionů svému (údajnému) bývalému majiteli, britskému ENIC. Milionové částky pak hráčům, trenérům, pořadatelům a dalším firmám, které pomáhaly s tím, aby fungovala.

Odebrání profesionální licence je pro Slavii rána, i když má možnost se odvolat. Získá tím jen třicet dní, aby srovnala nejakutnější dluhy. Jenže už ani nejslavnější slávisté historie, například Vladimír Šmicer, nevěří. "Vidím to padesát na padesát, že Slavie přežije," utrousil smutně jindy věčně rozesmátý vítěz Ligy mistrů (v dresu Liverpoolu). Slávistické legendě se vždy říkalo "štístko", teď ho jeho klub ale nemá.

Po korupci ještě tohle

Šéf českého fotbalu Ivan Hašek si tak k problémům, které se postavily do cesty jeho misi za očistu nejsledovanějšího sportu, může připsat další. Po korupci rozhodčích a citelném pádu výkonnosti národního týmu teď odchází jeden ze symbolů fotbalu.

Proč je to i Haškův problém?

Se Slavií ztrácí nejvyšší soutěž část své hodnoty. Derby Sparta - Slavia, ale i utkání slávistů s dalšími týmy dosud byly tahákem pro diváky. Slavia má dlouhodobě jednu z nejvyšších návštěv na venkovních hříštích - teď liga může přijít nejen o část návštěvnosti, ale i televizní sledovanost a další sponzory.

Pád Slavie do třetí ligy, který je teď o poznání blíž, může ligu stát konkrétní peníze. Částku si prozatím nikdo netroufá odhadnout, jen malé miliony to ale nejsou.

Protest, který uspořádali zoufalí fanoušci a který zneužili rowdies k výtržnostem, finanční bídu Slavie prohloubí.

Klub jistě čeká pokuta, navíc přijde o poslední možnost dostat se do evropských pohárů - příjemný a v minulém desetiletí pravidelný zdroj mnoha set tisíc eur.

 

Právě se děje

Další zprávy