2. 11. 2014 17:35
Podještědské derby ovládl na stadionu U Nisy hostující Jablonec, který se tak dotáhl o jeden bod za pražskou Spartu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Liberec - Titul Krále Ještědu patří Jablonci! Klub Miroslava Pelty v podještědském derby změnil historii, když vůbec poprvé v samostatné české nejvyšší soutěži dokázal vyhrát v Liberci.

Hubenou výhru 1:0 zajistil Jablonci ve druhém dějství útočník Martin Doležal. Liberečtí byli v prvním poločase jasně lepší a hned dvakrát nastřelili brankovou konstrukci.

Zelenobílí získali zbrusu novou putovní trofej a v tabulce Synot ligy se přiblížili na rozdíl jediného bodu druhé Spartě. Liberec zůstal na třinácté pozici.

Před utkáním byl mírním favoritem právě Jablonec, přestože v Liberci nevyhrál ani jeden z dvaceti dosavadních zápasů. Slovan navíc doma naposledy padl v listopadu 2013. A v úvodním poločase byl jasně lepším týmem.

Tým Samuela Slováka předváděl rychlý kombinační fotbal a často přehrával záložní řadu hostů. První velkou šanci měl Šural, který z úhlu špatně trefil míč svou slabší nohou.

V další jasné příležitosti selhal Pavelka, když z malého vápna poslal centr Mudry z pravé strany pouze do tyče. Stejnou část brankové konstrukce poté orazítkoval také Delarge, který postupoval z boku sám na brankáře Hrubého.

Jablonečtí sice o něco víc drželi míč, na dostřel liberecké svatyně se však v první půli dostávali minimálně. Brazilec Rossi poslal svou střelu hodně mimo a Doležal po chybě Pokorného v nadějné šanci pálil nad.

Liberecký kouč Slovák o poločase poslal na hřiště Marka Jarolíma, obraz hry se ovšem diametrálně změnil v neprospěch Slovanu. Domácí hodně kazili, nedokázali být nebezpeční, naopak Jablonec zařadil vyšší rychlostní stupeň a dominoval.

Nejprve trefil dalekonosnou ranou Kopic tyč a rozhodující moment zápasu přišel v 59. minutě. Po rohovém kopu zůstal na zadní tyči trestuhodně neobsazený forvard Doležal a z bezprostřední blízkosti se nemohl zmýlit.

Liberec už poté nedokázal na nepříznivý vývoj zareagovat a i přes územní převahu jeho akce končily daleko před nebezpečným pásmem. Jablonec hrozil z brejků, další gól už ale nepřidal.

13. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Baumit Jablonec 0:1 (0:0)

Branka: 58. Martin Doležal I. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Fišer. ŽK: Pavelka, Šural, Mudra, M. Jarolím - Romera. Diváci: 7238.

Liberec: O. Kolář - Mudra, Pimpara, Pokorný, Fleišman - Obročník, Soungole (46. M. Jarolím) - Delarge (80. Hadaščok), Pavelka (71. Luckassen), Frýdek - Šural. Trenér: Slovák.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, M. Kysela, F. Novák - Rossi, Hübschman - Kopic (74. Crnkič), M. Pospíšil (90. Loučka), Mingazov (86. Čížek) - Martin Doležal I. Trenér: Šilhavý.

1. Plzeň 13 10 2 1 28:8 32
2. Sparta 13 9 1 3 18:7 28
3. Jablonec 13 8 3 2 26:11 27
4. Ostrava 13 6 3 4 11:17 21
5. Mladá Boleslav 13 6 2 5 17:11 20
6. Dukla 13 5 4 4 16:19 19