reklama

Křetínského jsem ještě křičet nezažil, říká Jarošík

Marek Matějovský (vlevo) si kryje míč před Danielem Kolářem, přihlíží Jiří Jarošík Marek Matějovský (vlevo) si kryje míč před Danielem Kolářem, přihlíží Jiří Jarošík autor: Eduard Erben
Opora Sparty o hvězdě Liberce: Štajner má fantastické věci

Praha - V Chelsea se potkal s Romanem Abramovičem, CSKA Moskva šéfoval jiný ruský miliardář Jevgennij Giner. A ve Spartě teď Jiří Jarošík potkal v roli bosse Daniela Křetínského, který je jen o dva roky starší než on sám.

Po výbuchu fotbalistů Sparty s Příbramí zavítal znepokojený šéf klubu do kabiny, ale nedštil síru a oheň. "Mluvil s námi lidsky," ocenil Jarošík.

O fotbalu čtěte více:

Kdyby ovšem Sparta měla zakopnout i v sobotu v Liberci, asi by bylo po humanitě... Právě v Liberci přitom Jarošík strávil dva roky na začátku své kariéry. "Kroutil jsem si tam zároveň i vojnu," vzpomíná.

V první části rozhovoru pro deník Aktuálně.cz mluvil zejména o tom, jak se po Hřebíkově příchodu zmodernizovaly tréninkové jednotky ve Spartě, aniž by se to ovšem zatím nějak odráželo na výkonech a výsledcích. První část interview čtěte zde.

Los aspirantů titulu

SLOVAN LIBEREC

d Sparta, v Ostrava, d Žižkov, v Č. Budějovice, d Slovácko, v Jablonec, d Plzeň

SPARTA PRAHA

v Liberec, d Teplice, v Ml. Boleslav, d Olomouc, d Bohemians 1905, v Dukla, d Č. Budějovice

VIKTORIA PLZEŇ

d Slovácko, v Žižkov, v Hradec, d Slavia, v Ml. Boleslav, d Příbram, v Liberec

Nejdřív bývá všude křik

Sparta se po Příbrami ocitla v krizi. Vy jste prošel půlku fotbalového světa, můžete srovnávat: Jak se liší atmosféra, která teď zavládla ve Spartě, od toho, co přinášely porážky třeba v Chelsea nebo v CSKA Moskva? Křičí se hodně?

"To je všude stejné. Ze začátku se třeba ti zodpovědní snaží hulákat, to je normální. Pak vidí, že ani to nepomůže, tak si potom naopak chtějí lidsky popovídat: vždycky se mluví o tom, že šance na úspěch může utéct, že za rok můžeme být všichni úplně jinde a tak podobně."

Byla v Lonýdně či Moskvě po porážkách hustší atmosféra než na Letné?

"Tak když jsem já byl v Chelsea. tak se toho moc nekazilo. Většinou jsme 1:0 vyhrávali. A navíc tenkrát ještě Chelsea nebyla tak zavedeným velkoklubem jako dneska. Byla v anglické Premier League tak trochu v dnešní roli Liberce u nás. Až později se tam trenéři začali dostávat pod větší tlak. CSKA byl zase obrovský favorit ruské ligy. Občas se sice prohrálo, ale zápasů tam bylo mraky, dalo se to brzy uhrát zpátky."

Teď ve Spartě už tolik příležitostí nemáte, zbývá sedm zápasů. Možnái i proto přišel šéf klubu Daniel Křetínský po porážce od Příbrami přímo do kabiny. O čem mluvil? Jak se choval? Křičel na vás?

"Já jsem ho teda ještě křičet nezažil a doufám, že ani nezažiju. I když mu jako majiteli asi moc radosti nedáváme. Což mě samozřejmě mrzí. Co říkal? Popovídal si s námi tak lidsky, co musíme zlepšit, jak to vidí on."

Na jaké nedostatky vás upozorňoval?

(usměje se) "To si nechám pro sebe."

Liberecký Štajner oslavil jubilejní gól sesazením Sparty z čela ligy Liberecký Štajner oslavil jubilejní gól sesazením Sparty z čela ligy Prohlédněte zde

Po té porážce jste dostali den volna navíc. Mnozí si řeknou: Proč si raději nepřidali v tréninku?

"Ale ne, teď jsme ve fázi, kdy už toho moc nenatrénujeme. Teď se hlavně potřebujeme fyzicky udržovat a v hlavách se zklidnit."

Liberec ještě nějaké body ztratit může

V sobotu hrajete v Liberci. Berete to tak, že když ten zápas prohrajete, ztratíte i titul?

"Nechci kalkulovat někam do budoucna. My se teď chceme dobře připravit na tenhle zápas. Neprohrát ho, nejlépe vyhrát. Ve hře je ale každopádně do konce ligy ještě spousta bodů, stát se může všechno."

Studujete los? Porovnáváte, kdo z kandidátů titulu ho má nejschůdnější?

"Ne, ne, na to jsem nekoukal. Takhle z hlavy ale vím, že Liberec třeba ještě nehrál s Jabloncem nebo Plzní, takže může ještě nějaké body poztrácet."

Liberec i Plzeň, zbývající z kandidátů titulu, už vypadli z Poháru České pošty. Sparta v něm pokračuje. Může to být pro ni v ligovém finiši nevýhoda?

"Tak zase se letos nehrály evropské poháry, měli bychom být schopní to nějak odehrát. Sparta chce vyhrávat všechno, rádi bychom byli úspěšní na všech frontách. Blížící se důležitá série zápasů, včetně dvou semifinále poháru s Jabloncem. Právě ta může rozhodnout o našem úspěchu nebo neúspěchu v sezoně."

Liberec vás na jaře v tabulce předběhl. Sledoval jste jeho hru, jeho zápasy?

"Viděl jsem část jejich utkání s Mladou Boleslaví. Super fotbal, Boleslav si ten zápas nezasloužila prohrát, Liberci tam ta jeho kombinace zrovna moc nevycházela. Ale nakonec to tam silou vůle po 90. minutě dotlačili. Dvakrát vystřelili a dali dva hezké góly. A pak jsem viděl závěr jejich zápasu na Julisce. Jinak jsem je moc nesledoval."

Váš soupeř si věří, v zádech bude mít podporu vyprodaného stadionu. A hraje nad plán, takže není pod takovým psychickým tlakem jako vy. Co proti tomu všemu současná Sparta může nabídnout? Jakou protizbraň?

"Neřeknu asi nic nového. Tlak hráči ve Spartě prostě musí unést Měli by v ní působit nejlepší fotbalisté v Čechách, kteří jsou zároveň patřičně mentálně vyspělí. Vím, že hlavně pro ty mladé to není lehké, ale je to pro ně velká škola do budoucna. Musíme prostě jít, dopředu, nekoukat napravo nalevo, s ničím si nelámat hlavu - a vynaložit všechny síly, abychom nezůstali pod vrcholem."

FOTO Nadšená Slavia ve 277. derby zaskočila Spartu FOTO Nadšená Slavia ve 277. derby zaskočila Spartu Prohlédněte zde

Vzpomínát ještě na svá ligová "učednická" léta právě v Liberci?

"Strávil jsem tam skoro dva roky, zároveň jsem to tam totiž měl jako vojenskou službu. A navíc jsem tam šel tak trochu výměnou za Martina Haška., který tehdy zamířil do Sparty. Mě doporučil trenér Petržela. A vzpomínám na to rád, byla tam dobrá parta, velké osobnosti."

Když nás nechají na holičkách, neubráníme všechno

S Tomášem Janů už jste se tehdy v kabině sešel, ne? Ten je v kádru Slovanu dodnes.

"Ano, Tomáš tam byl, jinak už z té doby nezůstal asi nikdo, i když se tam to jádro drželo dlouho pohromadě, v menších klubech se hráči tolik nemění. Kromě Tomáše znám samozřejmě i Jirku Štajnera, z reprezentace nebo různých exhibic."

Zatímco vy jste se po letech stáhnul do obrany, Štajner, který je jen o rok starší než vy, ještě křepčí v útoku a soupeřům pěkně motá hlavy. Co soudíte o jeho stylu?

"On dává Liberci takovou tu nadstavbu, to, co jiné týmy nemají. V jeho hře je i obrovské procento ztrát. Ale kompenzuje to tím, že pak umí zahrát balony, které jsou naprosto nečekané, fantastické. A tím vytváří tu nadstavbu."

Zmínili jsme, že teď šéfujete obraně Sparty. Ta se často ocitá pod palbou kritiky. Plzeň vás vyučila dlouhými balony, na Slavii jste zase měli fatální potíže s bráněním standardních situací. Dva góly vám dala i Příbram. Co se děje?

"Těžko říct... Já vždycky říkám, že nebrání jen ti tři čtyři beci vzadu, ale celý tým. Když vás záložníci a útočníci nechají na holičkách, tak tam sami všechno neubráníte. Navíc se měnila sestava: brankář, levý bek, pravý bek, střední stoper, je to trochu rozházené... Teď možná dojde k dalším změnám v sestavě, sám jsem na to zvědavý, uvidíme."

Derby fotbalových "S": rekordy, jubilanti a slavní přeběhlíci Derby fotbalových "S": rekordy, jubilanti a slavní přeběhlíci Prohlédněte zde

Po začátku jara vypadnul ze sestavy Sparty zkušený Tomáš Zápotočný, mimochodem v minulosti kapitán Liberce.Trénuje normálně s A-týmem?

"Ano, trénuje. Začal výborně, hrával se mnou pravidelně v přípravách. Pak se zranil, dostal i disciplinární trest, takže vypadl z kádru pro zápasy. To je spíš otázka na trenéry."

Jak na standardky, to určují trenéři, ne my

Hodně lidí kroutilo hlavou nad tím, jak jste bránili standardní situace v derby na Slavii. Permanentně tam byl ze vzduchu nebezpečný dlouhán Martin Latka. Proč s ním skákal postavou menší Mario Holek, a ne třeba vy? A proč jste to nezměnili, když bylo patrné, jak v soubojích s ním prohrává?

"Tak, to určují trenéři. Do té doby jsme se standardníni situacemi problémy neměli. Já hraju prostor, ostatní brání jednotlivé hráče. Slavia to na toho Latku kopala výborně... Na druhou stranu Mario (Holelk) není špatný hlavičkář. A jestli jsme se měli vyměnit... To závisí od trenérů. My si tam nemůžeme dělat, co nás napadne."

Ještě jako záložník jste proslul přesnou a tvrdou střelou ze střední vzdálenosti. Nemůže to být tajná zbraň, kterou Sparta protrhne sérii svých problémů?

"Když jsme s Příbramí prohrávali 0:1, tak jsem se vysouval, ale valný efekt to nemělo. V záloze máme Hušbauera, ten už ukázal, že umí z dálky střílet krásné góly. Ani jemu tam teď ale bohužel nic nespadlo."

reklama