Krize v Liberci? Fanoušci mají strach, mizí peníze i opory

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 4. 2014 10:02
Slovan Liberec je jedním z nejúspěšnějších klubů v historii samostatné ligy. Teď se ale může všechno změnit. K horšímu.
Tři mistrovské tituly během deseti let, to je úctyhodná liberecká bilance. Nyní je ale Slovan na křižovatce.
Tři mistrovské tituly během deseti let, to je úctyhodná liberecká bilance. Nyní je ale Slovan na křižovatce. | Foto: Eduard Erben

Liberec - Tři mistrovské tituly během deseti let, dvě skvělá tažení evropskými poháry. Řada hvězd, vynikajících hráčů i úspěšných trenérů. Dlouholetá fotbalová euforie pod Ještědem. Vizitka jednoho z nejúspěšnějších klubů v historii samostatné České republiky, Slovanu Liberec, je impozantní. Teď se ale může všechno změnit. K horšímu.

Tým působící na útulném stadionu U Nisy se po zisku mistrovského titulu z roku 2012 a postupu do jarní fáze Evropské ligy v nynější sezoně totiž ocitá v těžké situaci. Před časem ztratil významného sponzora, Fortunu. A muž, který Slovan vlastní dlouhých dvacet let, podnikatel Ludvík Karl, už podle všech indicií nehýčká svůj milovaný klub tolika penězi, jako v minulosti.

Po stopách Baníku a Slavie?

V lednu Liberec jednal s argentinským investorem, který by mohl klubu pomoci. K dohodě ale nedošlo a kapitán a bývalý reprezentant Radek Kováč krátce poté oznámil, že v létě odejde do Sparty. O pár měsíců později se rozloučil také hlavní strůjce posledních úspěchů, trenér Jaroslav Šilhavý, jehož do svých služeb zlákal Miroslavem Peltou vedený soused a jeden z největších rivalů – Jablonec.

Mezi fanoušky severočeského celku se pomalu vkrádá panika. Vše směřuje k tomu, že Slovan najede výrazně úspornější režim a bude následovat neblahý osud jiných tradičních mistrů ligy, Baníku Ostrava a pražské Slavie. Tedy týmů, které letos v Gambrinus lize bojují o pouhé přežití.

„Mám velké obavy o budoucnost. Nikdo si nedovede představit, co by bylo s letošní sezonou, kdyby nepřišly peníze z Evropské ligy. A nikdo neví, co bude dál,“ řekl HN dlouholetý fanoušek Oldřich Szaban.

Fanoušky děsí letní výprodej

Slovan získal díky účasti v evropských pohárech přibližně 77 milionů korun, které na nějaký čas pokryly provoz klubu. Jednání s potenciálním argentinským partnerem nevyšlo a jiný zachránce se zatím na obzoru neobjevil.

Příznivci Slovanu se obávají, že další výprodej největších opor přijde v letním přestupovém termínu. Kromě Kováče zmizí zřejmě nadstandardní záložník Sergej Rybalka, kterému končí hostování z Dynama Kyjev.

Také zkušení fotbalisté Marek Jarolím a Jan Rajnoch mají smlouvu pouze do léta a dá se předpokládat, že ji při nejasné budoucnosti klubu neprodlouží. Zájem bude jistě i o další klíčové opory. Po výprodeji by si v Liberci mohli nechat zajít na poháry chuť. A v sázce by byla i ligová existence, obává se velká část příznivců.

Nezmar: Jsme na tom lépe, než jiné kluby

Sám sportovní ředitel Slovanu a člen Klubu ligových kanonýrů Jan Nezmar se snaží fanoušky tradičního klubu uklidnit. Jednání o novém investorovi prý stále pokračují: „Představenstvo jedná a definitivně uzavřena zatím není ani zmíněná možnost příchodu argentinského partnera.“

Nezmar přiznává, že liberecký klub neoplývá takovou finanční jistotou jako v minulosti, zároveň ale odmítá domněnky o krizi či dokonce krachu.

„Stále jsme na tom lépe, než většina klubů v Gambrinus lize. Liberec se historicky celých dvacet let pohybuje v určitých sinusoidách. Teď jsme znovu na začátku a budeme se snažit znovu vybudovat co nejlepší tým. Určitě neplánujeme udomácnit se dobrovolně v nižších polohách tabulky,“ tvrdí Nezmar.

"Peněz je už opravdu asi příliš málo"

Nicméně trpělivost dochází i lidem, kteří dříve libereckou filosofii postavenou na rozumném hospodaření a pravidelném prodávání největších opor bez výhrad chválili.

„Liberec mi je sympatický tím, že se tady dělá za málo peněz hodně muziky a není to vysavač nebo ještě spíše zloděj veřejných prostředků. Bohužel těch peněz je už opravdu asi příliš málo,“ říká liberecký radní Roman Šotola. Město Liberec v současné době provoz ligového klubu nijak nedotuje a přispívá pouze formou grantů na mládežnické týmy.

V zákulisí se mezitím čile spekuluje o tom, že Ludvík Karl svou firmu Preciosa přenechal svým synům, kteří už do fotbalu tolik peněz dávat nechtějí. Potvrzení od samotného majitele se ale HN získat nepodařilo. Telefonický rozhovor s mužem, který jinak s médii prakticky vůbec nekomunikuje, trval jen pár vteřin.

Stručný majitel Karl: Informace nemám

„Nezlobte se, ale informace o nových investorech nemám. Vše je v raném stadiu, až bude něco konkrétního, vydáme tiskovou zprávu. Nashledanou,“ řekl majitel Slovanu a zavěsil.

Jisté je jedno. Nejkvalitnější hráči a trenéři jako je Kováč a Šilhavý momentálně v Liberci ideální podmínky k setrvání nemají. „Radek Kováč je exkluzivní hráč, i co se týče financí. Chtěli jsme, aby tu byl déle, ale s nabídkou od Sparty jsme soupeřit nemohli. Podobné je to s trenérem Šilhavým. Je to kouč na vzestupu, který u nás udělal obrovský kus práce, ale v poslední době se naše představy s těmi jeho rozešly,“ vysvětluje Jan Nezmar.

Pro Slovan Liberec je zkrátka podstatnější dlouhodobě držet chod klubu na maximální možné solidnosti a stoprocentním pokrytí rozpočtu. I za cenu – přinejmenším krátkodobě – horších sportovních výsledků.

 

Právě se děje

Další zprávy