reklama

Kučera vede Baník do ligy: Chci elán a euforii. Dvacet bodů po podzimu a na jaře klid

Trenér Baníku Ostrava Radim Kučera dnes v Brně odkoučuje první zápas v nejvyšší soutěži. Trenér Baníku Ostrava Radim Kučera dnes v Brně odkoučuje první zápas v nejvyšší soutěži. autor: Sigma Olomouc
Baník Ostrava se po roční pauze vrací do ligy s novým trenérem. Že se vedení klubu zatím nepovedlo dotáhnout slibované posily vůbec neřeší. "Brečet nebudu a dres oblékat taky ne. Věřím, že se mí hráči na hřišti vydají a zvládnou to," říká Radim Kučera na prahu nového ročníku. Baník ho dnes rozehraje v 18:00 předehrávkou prvního kola v Brně.

Ostrava - Strach nula, spíš absolutní pohoda. Radim Kučera nevypadá, že by své rozpoložení jen předstíral. Jako trenér dnes přitom povede Ostravu zpět do nejvyšší soutěže. Baník se do HET ligy vrací po roce, a na půdě Brna nebude favoritem.

Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Plzeň je mistrem, Brno a Jihlava sestupují. Projděte si výsledky, tabulku i statistiky HET ligy Prohlédněte zde

"To, co chci prezentovat, hráči v přípravě pochopili. Čeká nás první zápas a já doufám, že v tom bude nováčkovský elán, euforie. Že budou hráči nažhavení, ukážou se v co nejlepším světle a posbírají co nejvíce bodů," řekl.

Předehrávka prvního kola nového ročníku HET ligy je na programu v Brně dnes v 18:00, v přímém přenosu ji vysílá stanice ČT Sport.

Kučera, kterého čeká v nejvyšší české soutěži trenérský debut, nemá na začátek soutěže kompletní kádr. Baníku se totiž stále nepovedlo přivést všechny slibované posily a hlavně v obraně ho trápí citelný personální nedostatek. "Ale brečet z toho nebudu, zvládneme to. Věřím těm, co mám," říká.

Baník se po roce vrací do ligy, je na místě obava, že bude hrát jen o záchranu?

Tu musí mít každý, nastat to může. Nechytneme začátek a může se stát všechno. Ale připravovali jsme se dobře, máme takové to nováčkovské zapálení, nažhavení a hlavně v Ostravě velkou fanouškovskou sílu, takže věřím, že budeme soupeřům nepříjemní. Naši hráči se budou chtít ukázat, pro některé soupeře stálice mohou být zápasy s námi rutina. Můžeme toho využít. Ligu určitě oživíme.

Změny v kádru Baníku

Před sezonou do Baníku přišli:

Milan Baroš (útočník, přestup z Liberce), Martin Šindelář (obránce, přestup z Olomouce), Tomáš Poznar (útočník, hostování z Plzně), Tomáš Hykel (záložník, přestup z Frýdku-Místku), Stefan Panič (záložník, přestup z Gornji Milanovac / Srbsko), Jakub Šašinka (útočník, návrat z hostování v Popradu), Ondřej Šašinka (útočník, návrat z hostování v Senici).

Před sezonou z Baníku odešli:

Ondřej Chvěja (záložník, hostování ve Frýdku-Místku), Dan Ožvolda (záložník, hostování ve Vítkovicích, Jan Matěj (záložník, hostování ve Vítkovicích), Marek Szotkowski (útočník, hostování ve Vítkovicích), Martin Honiš (obránce, hostování ve Vítkovicích), Dominik Smékal (útočník, hostování v Senici), Tomáš Hučko (konec hostování do Žiliny), Ľubomír Urgela (konec hostování v Karviné), Štefan Pekár (přestup do Trnavy), Petr Nerad (konec hostování z Jihlavy), Tomáš Zápotočný (přestup do Příbrami).

A s čím byste v ní byl spokojený?

Nejlépe být do desátého místa a sbírat body pokud možno každý zápas, co to půjde. Ať si připravíme dobrou půdu na jaro, abychom pak nehráli o tu záchranu. Ideální scénář je mít po podzimu dvacet a více bodů.

Přípravu na generálku Baník ale před týdnem s druholigovým Třincem prohrál 2:5. Co to před Brnem znamená?

Doufám, že se v Brně na naši generálku dívali a že je uspokojí. Oni znají naše slabiny, my zase víme o jejich. Nakonec stejně rozhodne momentální forma. Myslím, že je to hodně otevřené: Jako nováček určitě nejsme před zápasem favorit. Hrajeme venku, bude to těžké a specifické, ale já věřím, že to zvládneme.

Velkým tématem v Baníku bylo přes léto posílení kádru, především obrany. Jenže to se nepovedlo, žádný stoper zatím nedorazil a místo toho překvapivě jeden po zápase v Třinci odešel, ten nejzkušenější ze všech - Tomáš Zápotočný. Není to problém?

Řekl jsem mu, že jednáme s jedním-dvěma stopery. Vysvětlili jsme si různé věci. Konkurence je zdravá všude, on má zkušenosti, přednosti i slabiny. Je osobnost a věděl, že by v případě posílení třeba mohl zůstat sedět na střídačce. To může u každého hráče, který měl místo jisté a dobré postavení, udělat neplechu. Vyříkali jsme si to, on i já jsme se navzájem chápali. A proto odešel.

Jenže náhradu jste za něj nepřivedli…

Máme hráče, kteří jsou na to nachystaní. Když jsou členy našeho kádru, musí to zvládnout. Já z toho obavy nemám, cítím z hráčů zapálení. Budou se chtít ukázat v co nejlepším světle, tak nevidím důvod, proč by to nezvládli. I když realita se ukáže až v zápase. Na postup stopera to zatím nemáme tak zdvojené, ale věřím, že brzy mít budeme.

Proč nemáte už teď?

Řešíme to delší čas, ale některé možnosti nám prostě padly. Měli jsme třeba vytipovaného hráče, co hrál předkolo Ligy mistrů. Vypadl z něj, vypadalo to, že k nám přijde. A nepřišel. Jednoho stopera bych chtěl mladého mezi jednadvaceti-pětadvaceti lety, druhý už by mohl být zkušenější. Zkoušíme teď i tu variantu, že jeden bude ze zahraničí a druhý odzkoušený naší ligou. Kvůli komunikaci, kvůli prostředí. Sehnat takové hráče je ale dneska nedostatkové zboží. Manažeři doporučují různá jména, jenže my nechceme sáhnout vedle, nebo úplně po všem, co je zrovna volné. Je to teď trochu náš problém, ale uvidíme, co ukáže zápas v Brně. Třeba nakonec budeme příjemně překvapení…

Baníku odvaha nechybí. Ostrava jde do ligy s týmem, který není kompletní. Obstojí neposílená obrana? Baníku odvaha nechybí. Ostrava jde do ligy s týmem, který není kompletní. Obstojí neposílená obrana? Čtěte zde

Vypadáte, že vás to moc netrápí. Opravdu není důvod být nervózní, když v Brně pravděpodobně nastoupíte s dvojicí Pokorný-Šindelář, přičemž Šindelář více než půl roku kvůli nemoci nehrál?

Brečet nebudu a dres si oblékat taky nebudu. Pokorného znám ze Znojma, je to mladý hráč a vím, co dokáže. Samozřejmě to mohou ovlivnit aspekty jako třeba tlak, ale já věřím, že to se svými parametry zvládne. Šindelář nevypustí nic, ten bude připravený. Ono i kdybychom měli sebelepšího stopera, myslíte, že neudělá chybu? Já myslím, že ji může udělat každý. Svým hráčům budu věřit a věřil bych, i kdyby nakonec nastoupil Saša Jakubov (Kučera na stoperu v přípravě zkoušel útočníka). Kdybych svému týmu nevěřil, tak zmatkuju.

Takže před startem ligy nejste nervózní?

Možná tak vypadám, ale kdybych nebyl, nemohl bych to dělat. Každý musí být nervózní, aby byl připravený a pořád ostražitý. Je jedno, jestli hráč, nebo trenér. Ale obavy? Ne, ty fakt nemám. Já věřím, že to mí hráči zvládnout, že se na hřišti vydají a ukážou charakter. Vůbec bych nemluvil o tom, že jsme ve svízelné situaci. My v ní nejsme.

Cítíte v tlaku a nervozitě rozdíl oproti tomu, když jste býval hráč?

Jo, jeden velký.

Zodpovědnost?

To ani ne. Hráči to ale mají jednodušší, odtrénují a jedou domů. Mají víc času a prostoru. Když jsem býval hráč, byl jsem hrozně nervózní před zápasem. Toaleta a podobné věci. Pak jsem nastoupil na hřiště a nic nevnímal, nervozita šla pryč. Jako trenér jsem po zápase v hlavě vyšťavený mnohem víc. Ne že bych byl během něj nervózní, ale pořád přemýšlím. Koukám na situace a třeba si přehrávám, jak bych je jako hráč řešil já. Celé se to u mě teď otočilo.

Kompletní přehled letních fotbalových přestupů v české lize Kompletní přehled letních fotbalových přestupů v české lize Prohlédněte zde

Když se ještě vrátíme k vašemu kádru, kromě stoperů už jste se složením týmu spokojený?

Jediná pozice, kde opravdu vůbec nesháníme hráče, je útok. V něm máme zkušenost, mladé hráče i kvalitu. Skladba všehochuť. Záleží na nich, aby se chytli příležitosti a táhli mužstvo gólově.

Takže jste s tím, jak se do kádru zapojily další posily spokojený?

O Poznara jsme stáli moc. Hráč z Plzně musí mít nějakou kvalitu, jinak by tam nemohl být. Navíc jsem se chtěl trošku zaměřit na výškovou převahu, abychom vyrovnali deficit. Myslím, že jsme to posilami hodně zlepšili. Ondra Šašinka měl na Euru devatenáctek stoupající tendenci, přišel Hykel z Frýdku, ten je strašně neúnavný, pracovitý. Hrát na klíček, duracel. Nevypustí nic a do budoucna pro nás hodně kvalitní hráč. U Paniče jsme ani nevěděli, jestli ho stihnem do prvního zápasu, byly tam nějaké administrativní věci kolem přestupu. Stihli jsme to, ale on má ještě manko. Musí se aklimatizovat, zvyknout si. U něj to bude v řádech týdnů, než bude stoprocentně fit. A Milana Baroše snad nemusím popisovat, to je kapacita a osobnost tohohle regionu úplně jasná.

reklama