reklama

Kvůli reprezentaci řešil se Zemanem i jeho růžové vlasy. A pro útok Slavie chystá Zíka zimní posilu

Martina Zemana si v lize opravdu s nikým nespletete. Věří, že extravagantní účes pro něj překážku v touze po reprezentaci znamenat nebude Martina Zemana si v lize opravdu s nikým nespletete. Věří, že extravagantní účes pro něj překážku v touze po reprezentaci znamenat nebude autor: Lukáš Caha
Zahraniční angažmá sjednával pro Petra Čecha a další hvězdy. Českých talentů ubylo, po návratu mezi fotbalové agenty musí Pavel Zíka hledat jiné cesty. Třeba v Africe.

Praha – Češi sice v létě na fotbalovém Euru vybouchli, agent Pavel Zíka tam přesto uzavřel dva parádní kontrakty. Sjednal přestup slovenského supertalenta Ondreje Dudy, za něhož Hertha Berlín zaplatí Legii Varšava možná až 8 milionů eur, tedy 214 milionů korun, tedy pokud se zaktivizují i bonusy. Dalšího Slováka Jána Greguše pak přesměroval za 1,6 milionu eur (43 milionů korun) + možné bonusy pro Jablonec do dresu FC Kodaň.

Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Slavia má titul, korunu střelců si rozdělí Škoda s Lafatou. Projděte si statistiky i výsledky ligy Prohlédněte zde

Na konci srpna rozezvučela Viktoria Plzeň alarm, po špatném rozjezdu do sezony se rozhodla udělat řez v kádru. A z velké části ho pomáhala realizovat právě Zíkova nová agentura Global Sports. Františku Rajtoralovi s Danielem Kolářem sehnala narychlo angažmá v Turecku, opačným směrem jistila příchody Martina Zemana s Tomášem Poznarem.

Čtyři roky stál Pavel Zíka ve fotbalové branži mimo provoz. Od muže, co přivedl Petra Čecha do Rennes i do Chelsea a stál za velkými přestupy řady dalších hvězd té generace, namátkou Jarošíka, Sionka, Vachouška či Skácela, totiž jeho společníci ve firmě Sport Invest, již založil, vykoupili jeho akcionářský podíl.

A když mu vypršela konkurenční doložka, vrátil se Zíka v prosinci loňského roku do akce, tentokrát pod hlavičkou agentury Global Sports, do níž investoval i Karel Pražák, bývalý manažer PPF a majitel fotbalového stadionu v Edenu.

"Jsem až příjemně překvapen, co jsme za těch 10 měsíců všechno zvládli," říká Zíka. Agentura právě rozjíždí i hokejovou sekci, pod její křídla patří i Zuzana Hejnová, která navzdory vleklým zdravotním trablům v přípravě dokázala na OH v Riu útočit v běhu na 400 m překážek na medaili, leč skončila těsně čtvrtá.

Přestože česká fotbalová škola v porovnání s časy Čechova odchodu do Chelsea neprodukuje zdaleka tolik talentovaných hráčů, již by byli atraktivní pro nejlepší evropské ligy, hledá si Zíka jiné cesty. Zmínili jsme slovenské reprezentanty, do české ligy ale přivedl zajímavé hráče z Pobaltí a budoucnost vidí i ve svých nových afrických kontaktech.

Pavel Zíka, fotbalový agent Fotbalový agent Pavel Zíka Foto: ČTK

Baba Traoré a Youssouf Dao teď právě odletěli z Prahy domů do Abidjanu, aby si tam na české ambasádě vyřídili dlouhodobá víza a v juniorském týmu Sparty mohli dál rozvíjet touhu kráčet kariérou ve stopách Bonyho Wilfrieda.

"Jsou to věkem dorostenci, ročník 1998, ve Spartě hrávají za juniorku a trénují s áčkem. V Abidjanu je fotbalově vychovala stejná akademie jako Didiera Drogbu, Kolo Tourého či Salomona Kaloua. Využil jsem našeho obchodního propojení s mým německým kamarádem Saschou Empacherem, který je v Africe etablovaný, rozjížděl kariéry Mohameda Salaha či Baby Rahmana, nedávno ještě hráčů Chelsea, nyní působících v AS Řím, respektive v Schalke."

Za jakých podmínek vlastně Traoré a Dao v zimě do Sparty přišli?

"Podařilo se nám dojednat, že na roční hostování je Sparta získala úplně zdarma, s tím, že je domluvená i částka, s níž by Sparta mohla využít opce na přestup, opravdu nejde o nijak přehnanou cenu, do 200 000 eur. Takže s těmi kluky má Sparta minimální náklady, oba bydlí na Strahově, podobně jako kdysi Bony Wilfried. Sparta má vlastně rok na to, aby si je prozkoušela. Traoré je levý záložník, Dao hrot, jsou to skromní pracovití kluci. Zajímavé je, že měli možnost zvolit i osvědčenou cestu mnoha svých krajanů, do Belgie či Francie, ale vybrali si Prahu. Nejlíp se jim zatím povedl zápas s juniorkou Brna, který Sparta vyhrála 4:1 a tihle dva se gólem, asistencí nebo penaltovým faulem, ke kterému soupeře přinutili, podíleli na všech vstřelených brankách. Teď se navíc v juniorském týmu potkali s jejich krajanem Tiemoko Konatém, to jejich rozvoji také svědčí."

Budete v africkém projektu pokračovat?

"Velice pozorně teď sbíráme informace o velkém talentu z Mali, je to vicemistr světa do 17 let. I další hráče v Africe máme díky síti osvědčených spolupracovníků Saschi Empachera dobře proscoutované, dalším velkým českým klubům chceme proto v zimě nabídnout podobné projekty jako Spartě. Rádi bychom, aby spolu takto do Česka cíleně chodili vždy dva mladí hráči z Afriky, ve dvou by se jim ten přechod do nového prostředí lépe snášel."

Reprezentanti z Pobaltí jsou ekonomicky dostupní i české lize

Trumfy Plzně: Čerstvější krev a přesila v záloze. Těsná prohra může Spartu připravit o půl miliardy Trumfy Plzně: Čerstvější krev a přesila v záloze. Těsná prohra může Spartu připravit o půl miliardy Čtěte zde

Další stezku jste pomyslně začal prošlapávat z Pobaltí. Lotyš David Ikaunieks je v dosavadní jihlavské bídě snad jediným světlejším zjevem, když jeho tři branky vstřelené v české lize značí polovinu útočné produkce jeho týmu. V Bohemians si zase chválí Siima Lutse. Přijdou další?

"Proč ne. Nastává tu zajímavý rozdíl. Ze zemí jako Finsko, Estonsko či Litva bychom měli pro české ligové hráče řadu nabídek, ale reagují nám často slovy, že za nějakých pitomých 3000 eur měsíčně (81 000 Kč) se nikam trmácet nebudou. V opačném směru to funguje úplně jinak. Kluci, co jsme z Pobaltí přivedli, jsou reprezentanty svých zemí. Slyší nabídku na 2000 eur měsíčně (54 000 Kč) – a řeknou fajn, jdu do toho. Navíc jsou pro české kluby k mání buď za velmi přijatelných podmínek odstupného, nebo úplně zdarma. V Pobaltí je častým zvykem, že hráči v klubu podepisují kontrakt jen na jednu sezonu a pak jsou na trhu volní."

Co fotbalový import z dalších zemí?

"Ty ekonomické záležitosti v tom samozřejmě hrají důležitou roli. Pro ilustraci: Lákali jsme do české soutěže šikovného hráče ze druhé španělské ligy. Ale řekl nám, že pod 10 000 eur měsíčně (270 000 korun) by rozhodně nešel."

Žijeme v možná trochu zvláštní době, kdy si česká soutěž hráče dováží, protože zdejší mládežnický systém nejenže neprodukuje hvězdy pro reprezentaci, pro bundesligu a jí podobné soutěže, ale vlastně jich v žádané kvalitě, odvozené od ekonomických možností klubů, není dost ani pro ligovou soutěž.

"Bohužel, v tomto ohledu se nesporně situace zhoršila. Když jsme prodávali Jirku Štajnera z Liberce do Hannoveru, působilo tehdy v bundeslize dalších 12 Čechů a většinou pravidelně hráli. Dneska je v Brémách náhradní gólman Drobný, který je stejně jako spoluhráč Gebre Selassie členem reprezentace, v ní se potkávají s Daridou s Herthy. A na soupisce Augsburgu figuruje Morávek. Tečka. V celé Premier League zůstal jen Petr Čech, naši reprezentanti působí v druholigových soutěžích. A mládež? Nevím, jestli například veřejnost ví, že český výběr do 17 let před pár dny prohrál 0:2 v kvalifikačním zápase s Faerskými ostrovy..."

Kredit českého fotbalu a atraktivita jeho "produktů" na mezinárodním trhu zjevně průběžně klesají. Jak složité tedy bylo najít v šibeničním termínu angažmá pro někdejší reprezentanty Daniela Koláře s Františkem Rajtoralem, když se v Plzni rozhodli, že dál už půjdou bez nich?

"Poslední srpnový týden přinesl situaci, které říkám plzeňský pětiboj. Opravdu jsme se pěkně zapotili, času bylo minimum, šli jsme do toho z nuly, ale byl jsem na náš tým hrdý, jak to zvládl. Dva fotbalisty jsme do Viktorie přivedli, třem plzeňským hráčům naopak narychlo sehnali jiné angažmá, byť u Honzy Holendy se domluvilo zatím jen hostování, ale myslím, že je v Bohemians spokojen a oni s ním. Zmínění Kolář a Rajtoral patřili k ekonomicky velmi dobře situovaným hráčům české ligy, a v dané situaci proto bylo Turecko víceméně jedinou variantou, kde o fotbalisty jejich věkové kategorie mohli mít zájem a nabídnout jim i výrazně lepší podmínky, než měli doma. Podařilo se nám najít Gaziantepspor."

Zamíří do turecké ligy i Petržela s Limberským?

Program, výsledky, tabulky. Jak si vedly Sparta, Liberec a Plzeň ve skupinách Evropské ligy? Program, výsledky, tabulky. Jak si vedly Sparta, Liberec a Plzeň ve skupinách Evropské ligy? Prohlédněte zde

V té době ovšem zrovna několik zahraničních fotbalistů tureckou ligu z obav o svou bezpečnost opouštělo, navíc Gaziantep leží blízko syrských hranic, za nimiž zuří válečný konflikt. Co vy na to?

"A vidíte, všechno je v pořádku, ve městě panuje naprostý klid. Kluci bydlí v takové uzavřené rezidenční zóně pro 8000 lidí, já tomu říkám umělá Dubaj. Jsou to takové jednopatrové vilky obehnané bezpečnostním plotem. Velmi pěkné, klidné bydlení, které hráčům navíc hradí klub."

Proskočily spekulace, že by podobným směrem mohl z Plzně v zimě zamířit třeba i Milan Petržela.

"Jak jsem zmínil, pro hráče, jako jen on nebo i David Limberský, tedy s jejich ročníkem narození a při jistých platových nárocích, už se mnoho jiných variant než Turecko nyní nenabízí."

Naopak směrem do Plzně jste přivedli ze Zlína Tomáše Poznara a ze švýcarského Sionu Martina Zemana. Ten měl jít už předtím do Slavie, proč to nedopadlo?

"Ano, s Martinem Zemanem jsme v zimě na Slavii byli a jednali o možnosti transferu s panem Šimáněm, ale nedopadlo to. Cenu, kterou Sion vyšrouboval, Slavia neakceptovala. Tak posléze skočila po Martinovi Plzeň a myslím, že s ním zatím musí být spokojena. Mnoho takových hráčů s jeho pohybem po čáře a přesnou přihrávkou tady, myslím, nemáme. Žádné vylomeniny dávno nedělá, žije rodinným životem, podle mě je aspirantem reprezentačního dresu. Zatím se v nominacích objevoval pod čarou, mezi náhradníky. A Tomáš Poznar? Čeká se, kdy začne střílet góly, ale týmu pomáhá už teď i svou bojovností a obrovským nasazením, které je pro něj typické."

Růžový panter se představuje

FOTO Nová Balotelliho komedie FOTO Nová Balotelliho komedie. S divným účesem není sám Prohlédněte zde

Ještě k Martinu Zemanovi... Položím takovou lehce odlehčenou otázku: Říkáte, že už se zklidnil a excesy, kvůli kterým se s ním kdysi rozžehnala Sparta, už netrpí. Fajn. Ale táhne-li se s ním stopa konfliktnější minulosti, není extravagantní růžový přeliv, kterým už nějaký čas obohacuje svůj účes, poněkud matoucím signálem, kvůli němuž by třeba reprezentační kouč Karel Jarolím podvědomě nemusel věřit tvrzení, že Zeman již opravdu zcela dospěl?

"Na to téma jsme se dokonce s Martinem opravdu bavili. Upozorňoval jsem ho na to, že Karel Jarolím obzvlášť lpí na pořádku a disciplíně, a ptal jsem se: Martine, co ty tvoje růžové vlasy? Dělej, jak chceš, samozřejmě, ale myslíš, že v Jarolímových očích pro tebe nemusejí znamenat zrovna nejlepší doporučení? Odvětil mi, že si tu barvu nechal udělat v Příbrami, v době, kdy se mu tam velmi dařilo, byl nejlepším ligovým nahrávačem. Že tu barvu od té doby nosí pro štěstí a že by si reprezentaci rád vybojoval co nejlepšími výkony, ať už bude mít na hlavě cokoli. V mých očích reprezentační kvalitu rozhodně má, podobně jako další z častých náhradníků nominace, liberecký obránce Coufal, který už je výkonnostně také docela daleko, ale má smůlu, že na jeho pozici v áčku zrovna figurují Kadeřábek s Gebre Selassiem, tedy reprezentanti z bundesligy. Národní tým zatím nedává góly, kdo ví, třeba by se mohlo dostat i na Zdeňka Ondráška z Wisly Krakov. Ten navíc předtím působil v norské lize, takže málokdo zná našeho příštího kvalifikačního soupeře tak jako on."

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Abych vás v té reklamě na vaše klienty trochu přibrzdil: Slavná Wisla Krakov, v jejímž dresu Ondrášek působí, je v tabulce předposlední a český útočník jí zatím přispěl jen dvěma góly.

"Ano, ale oba dal zrovna teď o víkendu proti Termalice, má formu. Nastala tam složitá situace, ve Wisle se během léta dvakrát měnil majitel a na tým to dolehlo. Zdeněk, osamocený na hrotu, se tam ovšem obvykle pere velmi dobře, připomíná mi to trochu situaci, kdy se Slavia trápila a nad vodou ji držela ojedinělá forma Milana Škody. Působení Zdenka Ondráška v polské lize každopádně sledují i české kluby. A s jedním z nich, tedy z těch silných kubů, už se o Ondráškovi, jako o možné zimní posile, opravdu bavíme."

Podle mých informací jde o pražskou Slavii, která dala Milanu Škodovi v létě slib, že mu v odchodu na zahraniční angažmá vyjde nyní maximálně vstříc, bude-li o něj stát. Uvažuju správně? Měl by ho nahradit právě Ondrášek?

"Jednání jsou teprve na začátku, v tuhle chvíli bohužel konkrétnější být nemohu."

reklama