reklama

Kweuke dostal stop na 12 zápasů. A trest hrozí i Barošovi

Leo Kweuke dostal od disciplinárky stop na tucet soutěžních utkání Leo Kweuke dostal od disciplinárky stop na tucet soutěžních utkání autor: CPA Eduard Erben
Za hrubý faul na Radka Dosoudila, který protihráči přivodil těžké zranění, udělila disciplinárka sparťanu Kweukemu zákaz startu ve 12 utkáních.

Praha - Disciplinární komise FAČR udělila fotbalistovi Sparty Leonardu Kweukemu zákaz startu ve 12 soutěžních utkáních.

Je to trest za faul na Radka Dosoudila, hráče Mladé Boleslavi, ve středečním pohárovém utkání. Dosoudilovi zlomil Kweuke holenní kost.

Disciplinární komise zároveň zahájila vyšetřování výroků Milana Baroše, útočníka Ostravy. Ten naznačil, že mu čtvrtou kartu v ligové soutěži mohl sudí Ardeleánu udělit na objednávku. Podobně šetří výroky fotbalistů Liberce Ondřeje Kušníra a Jiřího Štajnera.

Dvanáct zápasů, to tu ještě nebylo

Ve 48. minutě odvetného semifinálového utkání Poháru České pošty (více zde) zajel rozběhnutý Kweuke podrážkou do Dosoudilovy stojné nohy, po odehrání míče. Okamžitě následovala červená karta. (Kweukeho faul si na videozáznamu můžete prohlédnout zde.)

Podle původních informací měla dnes disciplinárka Kweukemu jen zastavit činnost a konkrétní trest vynést až za týden, nakonec události nabraly rychlejší spád.

"Když Léonard Kweuke projevil zájem, aby na zasedání komise nemusel, šlo už o poměrně jasnou záležitost. Fakta byla jednoznačná, Kweuke se dopustil surové hry, dostal červenou kartu a protihráči přivodil těžké zranění s dlouhou dobou rekonvalescence. Nemělo tedy smysl s vynesením verdiktu čekat do dalšího týdne," řekl Kovář.

Zákaz startu ve 12 soutěžních utkáních, to je nejvyšší trest za faul, jaký byl v moderní historii české ligy udělen.

Dosavadní český "rekord" držel teplický Milan Matula za úder loktem do obličeje Petra Jiráčka, osmizápasový trest mu byl později snížen na šest utkání.

Kweuke nebude smět startovat ve 4 zbývajících utkáních aktuálního ročníku ligy, dalších 8 duelů se mu přenese do další sezony.

Jak by se s Kweukeho trestem nakládalo v případě jeho letního přestupu do ciziny, podrobně rozebral článek v dnešním vydání deníku Insider, stejně jako možnosti v trestně-právním stíhání fotbalisty.

Dosoudil: Byla to likvidační věc

U Dosoudila existovalo původně podezření na to, že utrpěl dvojitou frakturu. "Lýtková kost ale naštěstí vydržela, má však zlomenou kost holenní. Odhad léčby y rekonvalescence je asi osm měsíců," říká mluvčí boleslavského klubu Jiří Koros (více zde).

Kweuke se Dosoudilovi omluvil na sparťanském webu, omluvná slova bezprostředně po utkání vyřkl i trenér Vítězslav Lavička (více zde).

"Byla to od Kweukeho likvidační věc," myslí si však přesto Radek Dosoudil.

Podle disciplinárního řádu mohl dostat Kweuke za faul s následkem soupeřova vážného zranění trest od šesti týdnů, potažmo zápasů, až po osm měsíců.

Damková si stěžovala na ligové hvězdy

Disciplinárka bude řešit i ostré slovní projevy ligových fotbalistů, kteří zpochybnili regulérnost soutěží. Podnět na ně podala komise rozhodčích vedená Dagmar Damkovou.

Disciplinárka tak bude šetřit Milana Baroše z Baníku Ostrava a Ondřeje Kušníra s Jiřím Štajnerem ze Slovanu Liberec.

Baroš se po ligovém utkání s Příbramí velmi divil žluté kartě, kterou obdržel. Byla pro něj čtvrtá v soutěži, kvůli ní nesmí startovat o víkendu v Teplicích. "Mně přijde, že to bylo na objednávku. Takové věci velmi škodí českému fotbalu, někdo by se na to měl podívat," říkal po zápase Baroš (více zde).

Libereckým borcům se zase nelíbil výkon sudího Patáka v odvetném semifinálovém utkání Pohár České pošty v Jablonci. Štajner napsal na Twitter, že to byla podle něj "velká prasárna". A Kušnír dodal před novináři, že jeho tým hrál od začátku proti dvanácti (více zde).

reklama