Barceloně trefil španělský titul na Atléticu Messi

17. 5. 2015 21:03
Novým šampionem Primera División se stala Barcelona, která porazila loňského mistra Atlético na jeho půdě 1:0.
Lionel Messi slaví branku, která přinesla Barce titul
Lionel Messi slaví branku, která přinesla Barce titul | Foto: Reuters

Madrid - Fotbalisté Barcelony získali svůj už třiadvacátý španělský titul. Definitivně jim ho zajistila výhra v předposledním ligovém kole 1:0 na hřišti Atlética Madrid, kterou zařídil Lionel Messi.

Pro argentinskou hvězdu to byl už 41. gól v sezoně. Druhý Real Madrid tak ani po vítězství na půdě Espaňolu Barcelona 4:1 a sedmém hattricku Cristiana Ronalda v této sezoně La Ligy nemá vzhledem ke čtyřbodové ztrátě šanci katalánský celek dohnat.

Barcelona nastoupila k utkání na půdě Atlética bez útočníka Suáreze a dlouho se nemohla prosadit. Až v 65. minutě po kombinaci s Pedrem rozhodl o výhře Messi. Mistrovský titul ale není jedinou trofejí, kterou Barcelona může v této sezoně získat: 30. května ji čeká finále Španělského poháru s Bilbaem a o týden později se utká v Berlíně ve finále Ligy mistrů s Juventusem Turín.

Ronaldo se sice blýskl třemi góly v zápase na stadionu Espaňolu Barcelona, přesto se "Bílý balet" v tomto ročníku bude muset obejít bez titulu. Portugalského reprezentanta tak může těšit jen navýšení náskoku v čele tabulky střelců: na kontě má 45 zásahů, o čtyři více než Messi.

Atlético zatím nemá jisté třetí místo, neboť Valencie získala bod za remízu 1:1 s Celtou Vigo. Od osmé minuty sice prohrávala po gólu Hérnandeze, ale v druhém poločase Otamendiho branka udržela šanci Valencie na třetí pozici, zajišťující účast v základní skupině Ligy mistrů.

Dobře nezačala ani Sevilla v duelu s Almeríí, po půlhodině hry otevřel skóre útočník hostů Bifouma. V druhém poločase však zaúřadoval domácí záložník Iborra a dvěma góly otočil stav na konečných 2:1. Sevilla zůstala v tabulce na pátém místě, na čtvrtou Valencii ale ztrácí jediný bod. Almería zůstala na sestupové 19. pozici, a pokud CAS nezvrátí verdikt FIFA, po němž tým přišel o tři body kvůli dluhu za přestup hráče, už nemůže pomýšlet na záchranu.

K té udělala důležitý krok Granada, která zvítězila na hřišti San Sebastianu 3:0. Definitivně se zachránilo Getafe po remíze 1:1 s Eibarem, který naopak bude muset bojovat o udržení v závěrečném kole s poslední a jistě sestupující Córdobou. Dva body nad sestupovou hranicí je také La Coruňa, jež zvládla poměrem 2:0 duel s Levante.

Španělská fotbalová liga - 37. kolo:

Atlético Madrid - FC Barcelona 0:1 (65. Messi), Córdoba - Vallecano 1:2 (56. Luso - 21. Baena, 78. Embarba), Elche - Bilbao 2:3 (32. a 45. Jonathas - 80. Aketxe, 87. San José, 90.+2 Williams), Espaňol Barcelona - Real Madrid 1:4 (73. Stuani - 59., 83. a 90.+1 Ronaldo, 79. Marcelo), FC Sevilla - Almería 2:1 (65. a 71. Iborra - 30. Bifouma), Getafe - Eibar 1:1 (33. Hinestroza - 36. Borja), La Coruňa - Levante 2:0 (22. Lopo, 80. Juanfran), San Sebastian - Granada 0:3 (74. El Arabi, 79. Ibanez, 88. Rochina), Valencie - Vigo 1:1 (71. Otamendi - 8. Hernández), Villarreal - Málaga 2:1 (82. a 87. Moreno - 90. Darder).

1. FC Barcelona 37 30 3 4 108:19 93
2. Real Madrid 37 29 2 6 111:35 89
3. Atlético Madrid 37 23 8 6 67:29 77
4. Valencie 37 21 11 5 67:30 74
5. FC Sevilla 37 22 7 8 68:43 73
6. Villarreal 37 16 12 9 48:33 60
7. Bilbao 37 14 10 13 38:41 52
8. Málaga 37 14 8 15 40:45 50