reklama

Lafata: Góly musíme získat zpět ztracenou důvěru fanoušků

David Lafata věří, že dostane šanci prokázat svou ligovou střeleckou formu David Lafata věří, že dostane šanci prokázat svou ligovou střeleckou formu autor: Jakub Šafránek
David Lafata má na kontě devět branek, v nedělním zápase s Českými Budějovicemi navíc svému Jablonci zařídil dvěma góly výhru 2:1, díky čemuž se Severočeši udrželi v čele tabulky.

Praha - Žádná novinka, na reprezentační sraz přijíždí s vizitkou nejlepšího střelce české ligy.

David Lafata má v ligové sezoně na kontě devět branek, v nedělním zápase s Českými Budějovicemi navíc svému Jablonci zařídil dvěma góly výhru 2:1, díky čemuž se Severočeši udrželi v čele tabulky.

"Ztratili jsme těžce získanou důvěru"

Jednatřicetiletý útočník proto věří, že svou střeleckou formu potvrdí i v domácím dvojzápase v kvalifikaci o MS proti Maltě a Bulharsku.

Národní tým totiž na vstřelený gól čeká už více než čtyři kompletní zápasy. Navíc po zářijové domácí prohře s Finskem 0:1 sklidil od fanoušků velkou kritiku.

"Atmosféra byla po Euru a Dánsku dobrá, bohužel jsme se po zápase s Finskem vrátili tam, kde jsme byli po Španělsku," připomněl duel z loňského září, kdy Češi museli po domácí prohře 0:2 čelit velké kritice fanoušků.

Lafata proto věří, že spolu s ostatními hráči přispěje v následujícím dvojzápase k tomu, aby fanoušci opět za týmem "šli".

"Tu důvěru, kterou jsme si pracně vydobyli, tak jsme jedním zápasem ztratili. Teď ji musíme získat po dobrých výkonech zpět," věří Lafata.

"Tu krizi musíme zlomit šmudlou"

Podle něj není důležité, kdo a jakým způsobem gól vstřelí.

"Není to o nějakém jednom hráči, ve fotbale se to občas stává, že nedáte dlouho gól. Bude proto jedno, kdo ho dá. Momentálně nám to tam v reprezentaci sice vůbec nepadá, ale věřím, že to brzo zlomíme," řekl Lafata na pondělním setkání s novináři.

"Většinou to tak bývá, že se to zlomí nějakým odrazem nebo vlastňákem, někdy takovou šmudlu prostě potřebujete, abyste udolali soupeře, který se jen brání," dodal jablonecký útočník.

Právě od fotbalistů Malty se v pátek v Plzni tuhá defenziva očekává.

"Tři body s nimi jsou povinnost. Teď jde o to, abychom povinnost splnili. Všechno ostatní bude ztráta. Budou asi betonovat, ale musíme je porazit, jestli chceme myslet na postup na mistrovství světa," zdůraznil autor 111 ligových gólů.

"V Jablonci mám tři čtyři šance za zápas, takže je pravděpodobnější, že se něco ujme. V reprezentaci mám maximálně jednu šanci a tu prostě musím využít," vysvětlil Lafata rozdíl v obou týmech.

"I když nenastupuju, naštvanej nejsem"

I proto ví, že ani devět ligových branek mu základní sestavu v reprezentaci automaticky nezaručí.

I když dostává nominace do reprezentace pravidelně, v základní sestavě se v soutěžním utkání objevil pouze loni na jaře v kvalifikaci proti Lichtenštejnsku.

"Kromě zápasu na Ukrajině a s Finskem jsem vlastně naskakoval jen na minuty, je to hodně o tom, komu trenér věří. Když mi trenér řekne, že s Maltou půjdu hrát, budu určitě rád, když ne, určitě se neurazím a budu čekat na šanci," přiznal útočník, který vstřelil v reprezentaci tři góly.

"I když moc nenastupuju, naštvanej nejsem. Mám věk na to, že jsem rád, že jsem ve svém věku vůbec pozvanej do reprezentace. Kdybych byl mladší, tak bych to bral jinak, ale každej trenér má někoho jinýho na koho sází," nebere Lafata svou roli reprezentačního náhradníka jako potupu.

"Sám totiž vím, jak to funguje u nás. V Jablonci jsou mladí kluci asi taky naštvaní, že hraju v útoku pořád jenom já a oni se na hřiště nedostanou," dodal.

"Štěstí, že se mluví o Spartě a Plzni"

A právě v Jablonci si nyní užívá. Jeho tým už se třetím týdnem drží na čele tabulky.

"Samozřejmě ty góly, co jsem dal, jsou příjemné, ale tím, že jsme na prvním místě ligy, to je asi úplně nejlepší. Takový pocit jsme si v Jablonci moc neužili a užíváme si ho. Ta největší pozornost je upřena na Spartu a Plzeň. Mělo by se nám hrát dobře, když se o nás zatím ještě moc nemluví."

"Docela mě proto překvapilo, že jsme byli v prvním poločase nervóznější než Budějovice, které hrají o záchranu. Museli jsme si něco říct a myslím, že za druhej poločas jsme vyhráli zaslouženě," řekl bývalý hráč Českých Budějovic, Xanthi a Austrie Vídeň.

Velké závěry ale z toho, že Jablonec v posledních týdnech vévodí soutěži, dělat nechce.

"U nás má snad jen Karel Piták nějaký tituly, takže si vůbec nějak to první místo nepřipouštíme. Navíc až po pauze se teprve ukáže, na co opravdu máme, jedeme do Plzně, máme doma Slavii," připomněl Lafata ligový los Jablonce.

"Víc diváků? Ledaže by přijel Jágr"

Proto ani nechtěl příliš mluvit o tom, zda má Jablonec slíbené za titul nějaké speciální prémie od majitele klubu a zároveň předsedy českého svazu Miroslava Pelty.

"O nějakých prémiích pan Pelta nemluvil, on teď u nás moc nebejval, takže si musíme počkat," vtipkoval Lafata.

"On teď má uplně jiné starosti, takže to chápu. Jediné prémie, které rozděloval, jsou za čtvrtfinále Eura v reprezentaci," dodal.

Jediné, co ho mrzí, je, že do jablonecké Chance areny nechodí víc lidí. Na duel s Českými Budějovicemi přišly jen dvě tisícovky diváků.

"Asi se u nás budou muset naučit dělat led, aby se přitáhl Jágr a lidi konečně přišli," reagoval Lafata na slova jabloneckého kapitána Pitáka, který tvrdil, že zápas v Jablonci by vyprodal jen Jaromír Jágr.

"V Jablonci je to takový začarovaný, nebylo plno v poháru na Alkmaar, ani když se hrálo o titul. Blízko je Liberec, navíc jsou v Jablonci i další sporty," dodal jablonecký útočník.

reklama