reklama

Lafatu přivedl do ligy a říká: Je to úkaz, český Gerd Müller

David Lafata má fantastickou formu, Pavla Tobiáše to nepřekvapuje. Kanonýr podle něj musí hrát v reprezentaci. David Lafata má fantastickou formu, Pavla Tobiáše to nepřekvapuje. Kanonýr podle něj musí hrát v reprezentaci. autor: CPA Eduard Erben
Někteří jiní trenéři v mladém milovníkovi myslivectví žádný velký potenciál neviděli, Pavel Tobiáš ale ano.

Praha - Někteří jiní trenéři v mladém milovníkovi myslivectví žádný velký potenciál neviděli, Pavel Tobiáš ale ano. Právě on dal před dvanácti lety coby trenér Českých Budějovic tehdy jednadvacetiletému Davidu Lafatovi první šanci hrát pravidelně českou nejvyšší soutěž.

Už tehdy si byl stoprocentně jistý, že v mladém fotbalistovi dřímají v tuzemsku málokdy vídané střelecké vlohy. A dnes nezná žádného lepšího kandidáta na útočníka číslo jedna v českém národním týmu.

"Ten zabijácký instinkt a čich na brankové příležitosti jsem nikdy předtím neviděl. Bylo to až komické. Když kluci na tréninku nacvičovali kombinace a chodili ve třech před branku do zakončení, míč si vždycky našel Davida Lafatu. Až s ním nikdo nechtěl do trojice," vzpomíná s úsměvem na Lafatovy ligové začátky Tobiáš.

Od malička byl pořád stejný

I proto ho současný Lafatův gólostroj v dresu Sparty vůbec nepřekvapuje. "Mám z toho radost, Davidovi velice fandím, ale ne, překvapen nejsem. On byl odmalička pořád stejný, jaký je teď. Neustále hladový po gólech. Dokázal vždy perfektně odhadnout, kam může letět přihrávka nebo centr. Tam naběhl a skóroval," říká současný šéftrenér fotbalové akademie v Příbrami.

Dnes dvaatřicetiletý Lafata se dlouho prosazoval jen v klubech, které nepatřily do absolutní české špičky. Góly střílel v Českých Budějovicích a také v Jablonci. Ani zahraniční angažmá mu příliš nevyšla. V řecké Škodě Xanthi odehrál jen devět zápasů bez vstřeleného gólu. A poté v dresu Austrie Vídeň v letech 2007 a 2008 končil si bilancí 36 zápasů, 6 gólů.

Kritici Lafatovi nikdy nevěřili

I proto měl v průběhu celé kariéry velkou spoustu kritiků, kteří tvrdili, že se na té nejvyšší úrovni nikdy neprosadí.

"Budu upřímný, trochu jsem se obával, že zvítězí taková ta malá česká dušička, která vždycky na Davidovi hledala nějaké nedokonalosti. On nebyl žádný sprinter, ani neměl výrazný akční rádius, nebyl vysokým bijcem na hrot útoku, prostě byl jenom skvělý ve vápně a sázel góly. Někomu to vždycky přišlo málo," podotýká Tobiáš.

"Říkali, že nemá na to hrát ve velkém týmu, že nemá na reprezentaci. Tyhle s prominutím kecy se ale nakonec nepotvrdily. Teď je pro mě jasně nejvhodnějším kandidátem na útočníka reprezentace," dodává Lafatův někdejší trenér.

Profesionál každým coulem

Současný kapitán Sparty si musel na největší úspěchy počkat a poctivě si je vybojovat. "Doslova si to musel vystřílet. Nakonec se potvrdilo, že bez takového hráče nemůžete být špičkových týmem," říká Tobiáš.

Na Lafatu vzpomíná jako na chlapce, který byl i na začátku své kariéry velkou osobností a fotbalovým profesionálem. "Nikdy s ním nebyl žádný problém, nemuselo se mu říkat, co má dělat. Po tréninku šel sám do posilovny, protáhnout se. Nikam nechvátal, neutíkal. Nemuselo se mu vysvětlovat, jak se má chovat profesionální fotbalista," vzpomíná Tobiáš.

Zkušený trenér vyzdvihuje současnou Lafatovu formu ve sparťanském dresu i proto, že kanonýrské schopnosti rodáka z Českých Budějovic jsou dnes už notoricky známé.

"Kdyby mu bylo dvacet a nikdo ho neznal, pochopil bych to lépe. Každý o něm ví, připravují se na něj a on je přesto schopný dát tři góly nebo i víc za jeden zápas. To je neskutečné. Je to úkaz, český Gerd Müller," uzavírá devětapadesátiletý odborník.

reklama