reklama

Lavička: Že mám slabší ročník? Já českému fotbalu věřím

Vítězslav Lavička Vítězslav Lavička autor: Milan Kammermayer
Trenér Vítězslav Lavička si po dubnovém odvolání od fotbalistů Sparty odpočinul, načerpal síly a nyní se po sedmi letech vrací k reprezentační jednadvacítce.

Praha - Trenér Vítězslav Lavička si po dubnovém odvolání od fotbalistů Sparty odpočinul, načerpal síly a nyní se po sedmi letech vrací k reprezentační jednadvacítce. S nově se tvořícím týmem chce hrát kombinačně a navázat na dobré výkony, které "Lvíčata" navzdory vyřazení ve skupině předváděla na domácím mistrovství Evropy pod vedením bývalého kouče Jakuba Dovalila. Cílem je postup na další šampionát.

"Líbil se mi styl a způsob hry, který jednadvacítka na českém Euru předvedla. Já sám jsem zastáncem kombinačního poctivého fotbalu a na něco podobného bychom chtěli společně s mými kolegy navázat i v nově se rodícím týmu jednadvacítky," řekl Lavička na dnešní tiskové konferenci.

Dostal nabídku i z Austrálie

Po dubnovém konci ve Spartě měl i jiné nabídky, ale nakonec se rozhodl pro práci na reprezentační úrovni. "Některé nabídky byly ze zahraničí, některé od nás. Potěšil mě zájem Liberce, ale Slovan po mně chtěl vyjádření hned a já jim nedokázal v tak krátké době dát garanci. Jedna nabídka byla i z Austrálie, kde jsem působil. Ale po zvážení všeho jsem zvolil tuhle variantu," řekl bývalý kouč FC Sydney, Liberce či Žižkova.

"Jednak u některých nabídek z oblastí, které byly lukrativní, nebyla garance bezpečnosti až taková. A navíc pokud bych kývnul, asi bych tam nebyl s rodinou. To byl další z důležitých důvodů," dodal Lavička.

Angažmá ve Spartě nelituje

U jednadvacítky už v letech 2007 a 2008 působil a měl bilanci čtyř výher, dvou remíz a proher. Před závěrem kvalifikace ale zamířil do Sparty, kde po čtyřech měsících skončil. "Nikdy jsem toho ale nelitoval. Vzpomínky na předchozí působení u jednadvacítky jsou dobré, i to byl jeden z důvodů, proč jsem na nabídku kývnul. Už jsem si tu práci zkusil. Je jiná než na klubové úrovni, nejste každý den na hřišti," prohlásil.

"Zase to dává možnost s větším nadhledem sledovat hráče té věkové kategorie a skládat si mozaiku informací, aby tým fungoval dobře. Nemyslím si, že jednadvacítka je práce s mládežnickými týmy. Já ji beru jako práci s mladými lidmi už v dospělém věku," dodal dvaapadesátiletý kouč.

I ročníku 1994 věří

Jasným cílem je postup na evropský šampionát v roce 2017. V kvalifikaci mají Češi za soupeře Belgii, Maltu, Černou Horu, Moldavsko a Lotyšsko, přičemž na mistrovství postoupí vítězové skupin a čtyři nejlepší celky na druhých místech čeká baráž. Češi jako jediní ze skupiny do kvalifikace ještě nezasáhli, první zápas sehrají v září doma s Maltou.

"Na čele je zatím Malta, ale k favoritům bude určitě patřit tým Belgie, který dlouhodobě prokazuje velmi dobrou výkonnost s mládeží. Je třeba mít respekt ke každému ze soupeřů, ale my chceme být úspěšní a jít z téhle skupiny dál na šampionát," uvedl dvaapadesátiletý kouč.

Po domácím Euru končí v jednadvacítce kvůli věku některé opory a Lavička bude mít k dispozici hráče ročníku narození 1994 a mladší, o kterých se říká, že nejsou tak silní jako minulý výběr. "Já tyhle hlasy slyším. Ale jsem přesvědčený, že v Česku vždy byli a jsou hráči, kteří mají talent, potenciál a kvalitu," podotkl Lavička.

Po Spartě odpočíval

O dalších členech realizačního týmu ještě není jasno. Předchozí kouč Dovalil v něm figurovat nebude. "S Kubou jsem mluvil, když jsem mu pogratuloval k tomu, jakým způsobem se herně jednadvacítka prezentovala na skončeném Euru. Zeptal jsem se na některé informace, na hráče, kteří by přecházeli z minulého do současného týmu," uvedl Lavička.

Po dubnovém odvolání ve Spartě odpočíval. "Přiznám se, že jsem lenošil. Přepnul jsem do klidového režimu, trávil jsem víkendy bez fotbalu. Samozřejmě jsem fotbal sledoval, ale měl jsem víc času pro rodinu, byli jsme na dovolené. Ale fotbalová práce vám po čase začne chybět," řekl.

Hořkost po odvolání necítil. "Beru to jako realitu, trenérská práce tohle přináší. V klubu jako Sparta je enormní tlak na to, aby byly výsledky. Rozešli jsme se přátelsky. To, že jsem ve Spartě skončil, pro mě není uvnitř důvodem toho, abych cítil zášť," doplnil Lavička.

reklama