reklama

Lavička gratuloval slovenskému kouči. Černý je zase rád, že Dánům chybí jeho hvězdný kolega z Ajaxu

Vítězslav Lavička během zápasu proti Itálii. Vítězslav Lavička během zápasu proti Itálii. autor: Milan Kammermayer
S Dánskem o bytí či nebytí. Nejedná se o Shakespearova Hamleta. Nýbrž o poslední zápas české jednadvacítky ve skupině letošního Eura. Češi potřebují soupeře porazit a minimálně o tři branky, aby nemuseli spoléhat na to, že Italové porazí Němce přesně 2:0 a Lavičkův tým, tak vyhraje skupinu.

Tychy (od našeho zpravodaje) - Česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let zakončí základní skupinu na Euru proti Dánsku, tedy soupeři, který zatím na turnaji dvakrát prohrál a už nemá šanci na postup. 

Brankáři mají zvláštní požadavky, úplně jiný svět, smějí se oba kustodi české jednadvacítky Brankáři mají zvláštní požadavky, úplně jiný svět, smějí se oba kustodi české jednadvacítky Čtěte zde

"Určitě to Dánové nevypustí. Nebudou chtít odjet bez bodu," vysvětlil záložník Václav Černý, který se z Ajaxu zná s kometou letošní sezony Kasperem Dolbergem. "Mluvil jsem s ním před turnajem. Protože jsem už měsíc před šampionátem věděl, že nepojede. Jsem i trochu rád, že tady není, protože je to v současnosti asi vůbec nejlepší dánský útočník," pokračoval s úsměvem křídelník nizozemského vicemistra.

Češi navíc vzhledem k výsledku Slovenska se Švédskem potřebují Seveřany porazit o tři branky, aby udrželi šance na postup do semifinále. "Soupeř má určitě náš respekt. Sice na turnaji dvakrát prohrál, ale určitě se bude snažit, aby turnaj zakončil úspěchem," varuje Vítězslav Lavička. "Budeme bojovat o postupový výsledek," doplnil český kouč.

Aby byli Češi v lepší pozici než Slováci, tak musí vyhrát 3:0 a nedostat ani jednu žlutou kartu. V současné chvíli by jim stačila i jakákoliv vyšší výhra o tři branky bez ohledu na karetní tresty. Jenže rozhodující zápas mají před sebou také Portugalci, kteří mohou české postupové šance ještě zase o něco snížit. 

Slováci Česku zavařili, Portugalci mohou ještě více

"Poslal jsem Pavlu Hapalovi gratulaci, ale pro nás to je další komplikace za postupem ze skupiny. Nejpodstatnější ale je, abychom si odehráli proti Dánsku své. To znamená, vyhrát zápas pokud možno, co největším rozdílem a pak budeme čekat, jak to všechno dopadne. Důležitý bude i výsledek Portugalců proti Makedoncům," připomněl Lavička. "Nemůžeme ale jen bezhlavě útočit, protože Dánové mají svou kvalitu. Samozřejmě ale budeme myslet hodně na ofenzivu," doplnil.

Všechny Vydrovy přestupy vydají téměř za 900 milionů. Podívejte se na největší české přestupy Všechny Vydrovy přestupy vydají téměř za 900 milionů. Podívejte se na největší české přestupy Prohlédněte zde

Lavička nechtěl ohledně složení sestavy příliš prozrazovat, ale připustil, že může nastoupit ofenzivnější jedenáctka. "Máme připravené určité varianty, tak abychom zachovali tvář týmu, který jsme vybudovali, ale i tak, aby tam byl větší důraz na tu útočnou fázi. Nejvíce přemýšlíme o tom složení středové řady a křídel."

Černý přiznal svůj slabý výkon proti Německu

Ze sestavy pro druhé utkání vypadl i ofenzivní šikula Černý. Pokud se ale Lavička rozhodne pro ryze ofenzivní sestavu, tak by mohl záložník Ajaxu přidat na turnaji druhý start. "Proti Německu nebyl můj přínos týmu dobrý. Předvedl jsem toho opravdu málo, takže to mělo asi i spojitost s tím, že se trenér rozhodl proti Itálii pro jiné hráče," nešetřil sebekritikou Černý.

Vynikající Slováci snížili české naděje. Neuvěřitelný, úžasný výkon, chválil trenér Hapal Vynikající Slováci snížili české naděje. Neuvěřitelný, úžasný výkon, chválil trenér Hapal Čtěte zde

Plně soustředěný by měl být také Patrik Schick, který konečně dořešil svou klubovou budoucnost. "Osobně si myslím, že v dané situaci může Patrikův výlet do Turínu týmu pomoci, protože si vyřešil zásadní věc spojenou s jeho budoucností a půjde do zápasu s čistější hlavou," vysvětlil bývalý kouč pražské Sparty.

Čeští mladíci proti Dánsku nebudou muset pouze střílet branky, ale také myslet na disciplínu. Kdyby nastala situace mezi Českem, Slovenskem a Portugalskem s kompletně totožným skóre, tak by rozhodovala o postupujícím disciplína. "V důrazu budeme chtít pokračovat, ale je rozdíl hrát bojovně a pseudobojovně. Hráčům to připomeneme i před zítřejším zápasem. Je potřeba, aby byli včas v soubojích a pak je velká pravděpodobnost, že k tomu faulu nedojde," uvedl čtyřiapadesátiletý kouč.

Do zápasu o naději, jak nazval duel s Dánskem český kouč, by měl být určitě připravený klíčový stoper Stefan Simič, který si ze zápasu proti Itálii odnesl prošlápnutý prst u nohy. Naopak situace ohledně Atnonína Baráka je stále nejistá.

Euforie korunovaná výstavní trefou. Podívejte se, jak lvíčata slavila pokoření Italů Euforie korunovaná výstavní trefou. Podívejte se, jak lvíčata slavila pokoření Italů Prohlédněte zde
reklama