reklama

Lavičkově jednadvacítce na začátku nikdo nevěřil. Tým má zdravé jádro a charakter, říká Lavička

Vítězslav Lavička Vítězslav Lavička autor: Milan Kammermayer
Reprezentační áčko nemá momentálně příliš důvodů k oslavám. Opačná atmosféra však panuje v národním týmu do jednadvaceti let. Výběr Vítězslava Lavičky totiž dokázal postoupit přímo z prvního místa na mistrovství Evropy této věkové kategorie. A právě trenér Lavička hodnotí právě skončený dvouletý cyklus.

Praha - Český reprezentační fotbal momentálně neprožívá šťastné období, ale to mluvíme pouze o seniorském výběru. Mládežnické výběry v čele s jednadvacítkou totiž dělají fanouškům radost.

Prostě jsem zasekl Messiho, směje se Schick. A časem si troufne i na hvězdy Sampdorie Prostě jsem zasekl Messiho, směje se Schick. A časem si troufne i na hvězdy Sampdorie Čtěte zde

Po skončení aktuální sezony začne v Polsku v polovině června mistrovství Evropy do jednadvaceti let za účasti dvanácti evropských týmů, mezi kterými figuruje i český národní tým, který se kvalifikoval přímo poté, co vyhrál kvalifikační skupinu.

"Poděkovat za postup bych chtěl hlavně hráčům. V průběhu kvalifikace se vystřídalo 30 hráčů. Kluci dokázali vytvořit tým a šli si společně za úspěchem," prohlásil na setkání s novináři trenér jednadvacítky Vítězslav Lavička.

Lavička protočil 30 hráčů

Po minulém kvalifikačním cyklu, do kterého nastupovali hráči narození v roce 1992 a mladší se současné generaci narozené v roce 1994 a mladší příliš nevěřilo. Přesto dokázal Lavička vybudovat kvalitní a široký kádr.

Po Belgii cítíme frustraci, o Schickovi rozhodnou trenéři áčka, říká Lavička. Nahradí ho Juliš? Po Belgii cítíme frustraci, o Schickovi rozhodnou trenéři áčka, říká Lavička. Nahradí ho Juliš? Čtěte zde

"Hráče jsme poznávali zápas od zápasu. Neměli jsme možnost odehrát přípravné utkání. Tým se postupně tvořil. Pokud se podíváte na soupisku, tak tam je jádro, které odehrálo většinu zápasu. A později se přidávali další hráči, kteří předváděli rovněž dobré výkony," popsal Lavička stavební proces týmu.

Vyzdvihovat jednotlivce Lavička příliš nechtěl, ale přesto zmínil dvojici hráčů, která se na postupu podílela statisticky nejvíce. Patrik Schick v devíti zápasech nastřílel 10 branek a 4 připravil, Aleš Čermák stihl stejnou porci zápasů, ve kterých dal 6 gólů a na 5 přihrál.

Schick na rozcestí

A právě Patrik Schick dostal v posledním kvalifikačním zápase šanci v reprezentačním áčku. Všechny tedy zajímalo, jestli pojede na Euro jednadvacetiletých.

Schick po soutěžní premiéře za národní tým jen těžko hledal slova. Baráž se ale ještě uhrát dá, velí Schick po soutěžní premiéře za národní tým jen těžko hledal slova. Baráž se ale ještě uhrát dá, velí Čtěte zde

"Ještě jsme se detailně o Patrikovi nebavili, ale máme jasně danou hierarchii. Pokud budou hráči povoláni do áčka, tak to budeme respektovat. Jestli budou hráči výkonnostně na úrovni Á týmu, tak je s klidným srdcem pošleme dál," pospal aktuální situaci ohledně největšího tahouna týmu Lavička.

Lvíčata rozstřílela Moldavsko a postupují na ME, Belgie vyhořela s Černou Horou Lvíčata rozstřílela Moldavsko a postupují na ME, Belgie vyhořela s Černou Horou Čtěte zde

"V celém průběhu kvalifikace jsme dávali prostor hráčům, kteří hráli dobře v klubech. Stefan Simič bojoval v AC Milán o sestavu. Poté odešel na hostování do Belgie, kde pravidelně hraje, takže dostal příležitost i v reprezentaci. Šanci v průběhu dostal i Jakub Jankto, který si v průběhu kvalifikace vybojoval místo v týmu a v posledním zápase proti Makedonii ukázal, jak je pro tým platný," nebál se dát prostor dalším hráčům Lavička.

Přestože tým předváděl kvalitní výkony a produkoval pohledný kombinační fotbal, tak Lavička přiznal, že má stále prostor ke zlepšení. Svůj fotbalový rukopis popsal jako poctivý. "Našemu fotbalu říkám poctivý. Chceme hrát aktivně do útoku i do obrany. Pokud má tým zdravé jádro a charakter, tak se to ukazuje i v kritických momentech na hřišti," uzavřel Lavička.

Jankto prohře Udine s Laziem nezabránil, Chievo zvítězilo na hřišti nováčka Jankto prohře Udine s Laziem nezabránil, Chievo zvítězilo na hřišti nováčka Čtěte zde

Lvíčata mají za sebou kvalifikaci a před samotným Eurem je ještě čeká pět přípravných zápasů, které odehraje proti týmům, které se představí příští rok v červnu na šampionátu v Polsku.

Přátelské utkání proti účastníkům

Důvod je jasný. Týmy, které na závěrečný turnaj nepostoupily si už budou budovat týmy na další kvalifikační cyklus a českou reprezentaci by dostatečně neprověřily. Což potvrdil manažer jednadvacítky Jaromír Šeterle.

Na šampionát postoupily vedle české reprezentace ještě výběry Dánska, Portugalska, Slovenska, Anglie, Německa, Itálie a Makedonie. Pořadatelé z Polska mají účast jistou. Ze čtveřice Španělsko, Srbsko, Rakousko a Norsko ještě postoupí další dva týmy.

reklama