Legenda Masopust slaví pětasedmdesátku

ČTK, SportPlus
9. 2. 2006 12:30
Praha - Český fotbalista století Josef Masopust slaví ve čtvrtek pětasedmdesáté narozeniny. Opora stříbrné československé reprezentace z mistrovství světa v Chile a držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy  patří k největším osobnostem v dějinách  nejpopulárnější hry světa.

Ve středu popřáli bývalé hvězdě Dukly Praha zástupci ČMFS v čele s Pavlem Mokrým, kteří jubilanta pozvali ke slavnostnímu obědu do dejvického hotelu Praha. 

 Legenda si k narozeninové tabuli nechala přinést uzené maso s bramborovým knedlíkem a červeným zelím. Vydatný oběd pak společně s manželkou a svazovými funkcionáři zapili vybranými moravskými víny. Jedním z darů pro oslavence byl i dres národního týmu s číslem 75.

Úspěšný reprezentant Masopust nyní drží palce svým nástupcům a těší se na nadcházející šampionát v Německu. Současný český tým považuje za nejlepší, který kdy naší zem reprezentoval.

"Obával jsem se, že s postupem na mistrovství světa by to nemuselo vyjít, ale kluci se baráže zhostili na výbornou. Potvrdilo to mé mínění, že toto mužstvo je nejlepší, jaké jsme kdy měli, i když je to těžké porovnávat," řekl v rozhovoru pro ČTK .

"Pro mě bude rozhodující, zda se v Německu postoupí ze skupiny. Nebude to jednoduché, ale postup by strašně moc znamenal," doufá v úspěch českých barev.

Ze Střimic ke Zlatému míči

Josef Masopust sice není jediným českým fotbalistou, který dal gól ve finále mistrovství světa či byl vyhlášen nejlepším fotbalistou Evropy, jako jediný z Čechů si však tyto z nejvysněnějších okamžiků každého hráče vychutnal oba. Nejen proto byl tento někdejší záložník reprezentace a Dukly Praha vyhlášen českým fotbalistou století.

Podílel na všech triumfech československého fotbalu v šedesátých letech. Jeden z pokračovatelů tradice takzvané české uličky byl tvůrcem hry týmu, který získal stříbrnou medaili na mistrovství světa v Chile v roce 1962, vynikal i na premiérovém mistrovství Evropy (Poháru národů) v roce 1960 ve Francii, kde mužstvu dopomohl k třetímu místu a byl zařazen do All Stars týmu.

Zahrál si i na mistrovství světa 1958 ve Švédsku. S Duklou navíc došel v roce 1967 do semifinále Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ), předchůdce dnešní Ligy mistrů, a třikrát vyhrál Americký pohár. Masopust byl především režisérem hry, mistrem slalomů a skvělých přihrávek.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 ve Střimicích u Mostu jako čtvrté ze šesti dětí. Kariéru zahájil v divizním Baníku Most (1945-50), v roce 1950 po něm sáhly ligové Teplice (1950-52). Po svém nástupu na vojnu do ATK Praha, pozdější Dukly, hrál za tehdy nejslavnější československý klub dalších 16 let (1952-68).

S Duklou získal osm mistrovských titulů, třikrát se radoval z vítězství v Československém poháru. Během osmnáctiletého působení v lize (1950-1968) sehrál 386 utkání, v nichž vstřelil 79 gólů.

Reprezentační dres Masopust oblékl poprvé ve čtyřiadvaceti letech. V 63 zápasech za národní tým vstřelil deset branek. Roku 1963 reprezentoval i výběr světa v Anglii, která oslavovala sté výročí svého fotbalu, a hrál i v evropských výběrech v letech 1964 a 1965. Roku 1965 byl ve výběru hvězd v posledním zápase legendárního anglického fotbalisty Stanleyho Matthewse.

Koučoval ligového mistra i reprezentaci

V sedmatřiceti mohl Masopust odejít do zahraničí. V letech 1968-70 působil v roli hrajícího trenéra v belgickém celku Royal Crossing Molenbeek, kterému pomohl k postupu do první ligy. Jakmile ukončil kariéru, začal trénovat.

Po začátcích u Jaroslava Vejvody v Dukle, jemuž dělal asistenta, se sám ujal vedení A-mužstva (1973-74). Svého největšího úspěchu však dosáhl v Brně (1976-80), když roku 1978 přivedl Zbrojovku jako kouč k prvenství v lize.

Méně už se mu dařilo na reprezentační lavičce v letech 1984 až 1988. Na začátku devadesátých let působil v Indonésii, poté se na krátkou dobu vrátil do Brna a svými zkušenostmi pomáhal i Děčínu.

Vedle toho Masopust, který vychoval dvě děti a předloni v prosinci oslavil s manželkou Věrou zlatou svatbu, pracoval s mládeží, funkcionařil a také sbíral ocenění. Za fotbalový um provázený poctivostí, čestností a morálkou byl pasován na rytíře sportu a obdržel Cenu fair play za celoživotní sportovní činnost, loni byl v rámci ankety Sportovec roku vyhlášen legendou českého sportu.

V roce 1966 kraloval druhému ročníku ankety Fotbalista Československa. Mezi tři nejvyšší ocenění, kterých dosáhl, řadí Zlatý míč, vítězství v anketě o českého fotbalistu století a také to, že jej předloni legendární Pelé zařadil do seznamu nejlepších fotbalistů, který sestavoval ke stým narozeninám federace FIFA.  

 

Právě se děje

Další zprávy