reklama

Legendární Beckenbauer vypovídal před švýcarskými úřady kvůli korupci

Franz Beckenbauer. Franz Beckenbauer. autor: ČTK
Legenda německého fotbalu Franz Beckenbauer vypovídal před švýcarským státním zastupitelstvím kvůli své role předsedy organizačního výboru mistrovství světa v roce 2006.

Bern - Legendární německý fotbalista a trenér Franz Beckenbauer dnes v souvislosti se svou rolí předsedy organizačního výboru mistrovství světa v roce 2006 vypovídal před švýcarským státním zastupitelstvím. Podle vyšetřovatelů jednasedmdesátiletý držitel dvou Zlatých míčů pro nejlepšího hráče Evropy při výpovědi spolupracoval.

"Císař" v problémech. Švýcaři vyšetřují Franze Beckenbauera kvůli volbě MS 2006 "Císař" v problémech. Švýcaři vyšetřují Franze Beckenbauera kvůli volbě MS 2006 Čtěte zde

Přidělení pořadatelství šampionátu Německu provázela korupční aféra. Úřady Beckenbauera podezírají ze zpronevěry a podle týdeníku Spiegel i z praní špinavých peněz. Loni v září už vyšetřovatelé kvůli tomu prohledali Beckenbauerův dům v Salcburku.

Švýcarské státní zastupitelství se korupcí v Mezinárodní fotbalové federaci FIFA i podezřelými praktikami při volbě dějiště MS 2006 zabývá již několik měsíců. Vedle Beckenbauera vede trestní řízení i proti bývalým předsedům německého fotbalového svazu Theu Zwanzigerovi, Wolfgangu Niersbachovi a bývalému generálnímu sekretáři svazu Horstu Schmidtovi.

Beckenbauera už vyšetřovala etická komise FIFA, jeden z nejslavnějších hráčů všech dob však odmítl, že by se dopustil čehokoli nezákonného.

Komise vyšetřovala existenci tajného fondu se sumou 6,7 milionu eur, z kterého si Německo údajně koupilo čtyři klíčové hlasy při volbě. Podezřelé transakce mezi svazem a FIFA dosud Němci nebyli schopni věrohodně vysvětlit.

Místopředseda organizačního výboru Niersbach kvůli obvinění z korupce předloni odstoupil z čela německého svazu. Etická komise FIFA mu později udělila roční zákaz působení ve fotbale.

reklama