Letná na nohou. Sparta třemi góly vyřídila španělské Bilbao

Spartě se zápas proti Bilbau vyvedl, nastřílela hned tři branky
O první branku zápasu se postaral překvapivě pravý obránce Letenských Tomáš Zápotočný. Pod gól se ale svou chybou podepsal i gólman hostí Iraizoz, který bombu českého beka podcenil a vyboxoval za svá záda.
Radosti Letenských to ale nikterak neubralo na intezitě.
A zápasu ostatně také, ten se odehrával ve slušném tempu a v hodně bojovném, ovšem korektním duchu.
...
Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 10. 2012 20:53
Branky Sparty stříleli Zápotočný, Balaj a Hušbauer. Hosté v závěru pouze snížili.

Praha - Fotbalisté Sparty poslali ráznou odpověď kritikům. Sérii čtyř porážek v řadě utnuli stylovým způsobem, v Evropské lize totiž porazili loňského finalistu Athletic Bilbao dvoubrankovým rozdílem 3:1.

Branky letenských stříleli v první půli obránce Tomáš Zápotočný a náhradník za nemocného Kweukeho Bekim Balaj, ve druhé pak přidal třetí trefu Josef Hušbauer z penalty nařízené za faul na Kadlece. Hosté se v závěru zmohli pouze na kosmetickou úpravu výsledku.

Sparta je ve skupině I druhá za Lyonem, který v divokém zápase zvítězil 4:3 na hřišti izraelského Hapoelu Kirjat Šmona.

Spartě pomohlo při gólech štěstí

Pražanům přálo i štěstí. Na první brance se podepsal hostující brankář, dalekonosná bomba Zápotočného totiž mířila do středu branky. Balajovu hlavičku zase tečoval jeden z obránců do protipohybu gólmana. A "penaltový" faul na Kadlece se podle všeho odehrál těsně mimo pokutové území.

Nicméně Sparta šla od začátku štěstí naproti aktivní hrou, kterou překvapovala profesorsky hrající španělský tým. Velmi dobře působil od začátku albánský útočník Bekim Balaj, který musel zaskočit za Lea Kweukeho. V ofenzívě jej zdatně podporovali Krejčí a Kadlec.

Zápotočného plavající bomba otevřela skóre

První velkou šanci měl hostující De Marcos, z voleje ale minul. Ve 23. minutě postupoval z boku na branku Bilbaa Kadlec a jeho střela mířila do tyče. O tři minuty později už Letná jásala. Zápotočný se vydal na výlet a pár metrů před vápnem vypustil plavající pumelici, kterou si brankář Irazoiz srazil do vlastní sítě.

Vzápětí zasahoval proti De Marcosovi brankář Vaclík. Pak přišly Balajovy chvíle. Nejprve šanci neproměnil, ale ve 40. minutě hlavou skóroval po přetaženém centru Hušbauera.

Hušbauer zahrál penaltu skvěle

Do druhé půle vstoupili lépe hosté. Hlavičku Gurpegiho musel zlikvidovat reflexním zákrokem Vaclík. Jenže potom znovu udeřili rudí. Kadlec vtrhnul do vápna a Castillo ho fauloval. Zákrok se zřejmě odehrál před vápnem, ale kopala se penalta. Hušbauer proměnil s přehledem, přízemní střelu poslal přesně k tyči.

Hosté sice dokázali snížit, když se trefil po parádní přihrávce Muniaina nebezpečný De Marcos, k závěrečnému tlaku se ale nedostali.

Utkání 2. kola základní skupiny I fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Athletic Bilbao 3:1 (2:0)
Branky: 26. Zápotočný, 40. Balaj, 56. Hušbauer z pen - 73. De Marcos. Rozhodčí: De Sousa - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Matějovský, Pavelka - Castillo, Muniain, Herrera, Amorebieta. Diváci: 13.752.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek, Hušbauer - Kadlec (87. Přikryl), Matějovský (79. Pavelka), Krejčí (72. Skalák) - Balaj. Trenér: Lavička.

Bilbao: Iraizoz - Iraola, Gurpegi, Amorebieta, Castillo (62. Herrera) - Iturraspe - Susaeta, Muniain, De Marcos, Gómez (57. López) - Aduriz (64. Llorente). Trenér: Bielsa.