reklama

Liba, Blaschke, nyní Jílek. Bojovat o „přežití“ bude další muž spojený s Berbrem

Jan Jílek skončil s pískáním v roce 2019 Jan Jílek skončil s pískáním v roce 2019 autor: Milan Kammermayer
Bývalého místopředsedu FAČR Romana Berbra smetla kauza s údajnou korupcí a ovlivňováním zápasů, známá jména s ním spojená zase "kosí" volby do okresních a krajských fotbalových svazů. Miroslav Liba se rozhodl post předsedy Středočeského kraje neobhajovat, stejně jako například Michal Blaschke na Pardubicku. Jan Jílek v Jižních Čechách sice do nedělní volby jde, ovšem tentokrát už ne jako favorit.

Celkem bude na krajské valné hromadě Jihočeského krajského fotbalového svazu rozhodovat 70 delegátů. Polovina volitelů přijede z okresů, druhých pětatřicet se rekrutuje z klubů - jedenáct z krajského přeboru, po dvanácti z I.A tříd a I.B tříd.

Rozhodovat budou mezi trojicí mužů. Stávajícím předsedou Jílkem, starostou Plané u Českých Budějovic Tomášem Pintérem a Vladimírem Karmazínem, jinak členem Rady České televize.

Revoluční nálady přicházejí z okresů, hned v šesti totiž po nedávných volbách vládnou reformisté. Byť v Prachaticích a Táboře zvítězili Jiří Trněný, respektive Tomáš Maruška o jediný hlas, výkonné výbory ovládli lidé kolem vítězných kandidátů. Každý okres disponuje pěti hlasy.

"Dá se počítat s tím, že minimálně 25 hlasů z okresů získá reformní kandidát. Zbývá tedy alespoň jedenáct klubů, které by hlasovaly proti Jílkovi. A podle aktuálních jednání by jich dokonce mělo být víc," říká zdroj obeznámený s děním ve fotbalovém kraji.

Zřejmě největší naděje na zvolení se tak rýsuje před dvaačtyřicetiletým Pintérem, jehož podporuje nejen fotbalová Fevoluce, ale také další skupiny, které o změnu ve vedení kraje usilují. Vladimír Karmazín může počítat pouze s minimální podporou.

Jílek je bývalý prvoligový a mezinárodní sudí, který má za sebou 209 odpískaných zápasů v české nejvyšší soutěži. V čele krajského svazu stojí již osm let a má pověst schopného manažera, v civilním životě působí jako starosta obce Jankov na Českobudějovicku.

Šmicer oznámil kandidaturu na šéfa FAČR. Do boje jde i kvůli výhrůžkám a zastrašování Šmicer oznámil kandidaturu na šéfa FAČR. Do boje jde i kvůli výhrůžkám a zastrašování Čtěte zde

Zároveň je ale funkcionářem, který patřil do úzkého kruhu spolupracovníků bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Již legendární je Jílkova věta, kterou se v roce 2015 zastával tehdejšího vedení fotbalové asociace: "Samozřejmě, chyby se dělají a dělat budou jako v celém fotbalovém světe, a já věřím, že takovýto přístup, jaký v současnosti máme, může vést k našemu dalšímu zlepšování a eliminaci těchto chyb."

Sám Jílek se snaží svou minulost omluvit pracovními výsledky. "S tímhle jsem v určitou chvíli přestal navenek i vnitřně bojovat. Řídím se totiž heslem, že kdo se moc obhajuje, ten se ve skutečnosti ještě víc obviňuje. Mělo by platit, že ukázaná platí, že člověka bychom měli hodnotit a posuzovat dle toho co udělal, dle výsledků a ne v jaké době, kdy, kým a za jaké éry byl," řekl v rozhovoru pro Jihočeský fotbal.

reklama