reklama

Liberec bez génia Štajnera. Jeho chyby někdy trenéra děsily

Jiří Štajner už Slovanu ani v lize ani v pohárech nepomůže. Jiří Štajner už Slovanu ani v lize ani v pohárech nepomůže. autor: CPA
Liberec touží po základní skupině Evropské ligy a vyrovnává se s odchodem Štajnera. Šilhavý věří, že týmová práce oporu nahradí.

Liberec - Bez fotbalisty, jehož geniální myšlenky dokázaly přinášet týmu důležitá vítězství, vstupuje do nové sezony Gambrinus ligy třetí tým uplynulého ročníku Slovan Liberec.

Odchod Jiřího Štajnera, který v uplynulých třech sezonách po návratu z německého Hannoveru nasázel za podještědský tým šestatřicet gólů, berou v Liberci jako fakt, který již nelze změnit.

"Takových hráčů jako on prostě moc není. Jednou akcí dokázal rozhodnout zápas. Můžeme ho nahradit jedině týmovou prací a věřím, že se nám to podaří," říká kouč Jaroslav Šilhavý.

Nahradí Štajnera mladí Ukrajinci?

Štajner už je hráčem Mladé Boleslavi a nahradit ho v Liberci mají mladíci. Považte sami: David Pavelka - 22 let, Sergej Rybalka - 23 let, Josef Šural - 23 let, Vladislav Kalitvincev - 20 let. To jsou fotbalisté, které mají zkušeného matadora v záložní řadě zastoupit.

Štajner předváděl v uplynulé sezoně výborné výkony, kořeněné spoustou branek a hra Slovanu na jeho formě stála. Kdo ale chodil do Liberce na fotbal pravidelně, dobře ví, že ani Štajner nebyl neomylný. Když neměl svůj den, dokázal dělat velké chyby.

Šilhavý: Vlasy nám vstávaly hrůzou

Šilhavý to potvrzuje. "Někdy nám při ztrátách míče vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Ale je to samozřejmě fantastický hráč, jehož odchod už ovšem nezměníme," naznačuje kouč, že se přes šokující odchod opory již přenesl a hledí do budoucna. "Důležité je, že se nám podařilo udržet Radka Kováče, který je bezpochyby jednou z největších opor," dodává Šilhavý.

V domácí soutěži chce Slovan hrát na čele, aby si zajistil i pro příští rok minimálně předkolo Evropské ligy. Neméně důležitý cíl ale přichází již teď v létě. Liberečtí se totiž enormně chtějí dostat do základní skupiny druhé nejprestižnější evropské soutěže. Začínají ve čtvrtek ve 2. předkole na hřišti lotyšského Skonto Riga.

Nezmar: Nízké cíle? To by byl alibismus

"Bylo by alibistické dávat si nějaké nízké cíle. Kdyby se nám letos nepovedlo dostat se do evropských pohárů, bylo by to velké zklamání. A všichni bychom tady asi skončili," žertuje sportovní ředitel Jan Nezmar.

Tým má podle něj po skvělém jaru, v jehož průběhu se úžasnou vítěznou šňůrou dostal z druhé poloviny tabulky až na ligovou "bednu", výrazné sebevědomí.

"Je fakt, že jsme si nasadili laťku hodně vysoko a ušili na sebe bič. Přes léto jsme trochu ztratili rytmus, ale věřím, že to zase dokážeme nakopnout," říká kapitán Radoslav Kováč.

Velký sen: Základní skupina Evropské ligy

Právě on byl jedním ze strůjců zázračného libereckého obratu. Teď touží po základní skupině Evropské ligy.

"Je to náš velký sen. Už první zápas v Rize bude extrémně důležitý. Ukáže se, jak na tom jsme," říká třiatřicetiletý stoper, který si hodně slibuje od mladého Ukrajince Kalitvinceva. "Je velice šikovný a má na to hrát v základní sestavě."

Bude to právě mladá ukrajinská krev, která nahradí tu starší českou v podobě liberecké ikony Štajnera? Nechme se překvapit.

reklama