Liberec je v šoku, pohárovou pouť ukončili Kazaši

ČTK, SportPlus
15. 7. 2007 19:54
Fotbalisté Liberce do pohárové Evropy sotva nakoukli

Liberec - Pořádný šok připravili pro liberecké fotbalisty hráči kazašského týmu Tobol Kostanaj ve druhém kole Poháru Intertoto.

Po remíze 1:1 v Kazachstánu věřili liberečtí ve snadný postup a boj o Pohár UEFA, opak byl ale pravdou. V nedělní odvetě zvítězil outsider U Nisy 2:0 a může slavit překvapivý postup.

• Kazaši nesmí ucítit šanci, varují v Liberci - čtěte ZDE

Libereckému kouči Michalu Zachovi stále chyběly chystané posily Holeňák s Petroušem i zranění Šinglár, Janů, Matula, Frejlach a Dort. Naopak na lavičku už usedli Brezinský s Blažkem, který měl delší odpočinek po ME jednadvacítek.

Přesto trenér překvapil hned na několika místech základní sestavy. V brance dostal před Hauzrem přednost Bolek, který v lize neodchytal jediný zápas, premiéru v libereckém dresu si odbyl útočník Robin Dejmek.

Papoušek se z tradičního místa na pravém kraji zálohy přesunul doleva a jeho pozici zaujal Hudson. V obraně nečekaně nastoupil Košťál, o něhož usiluje Sparta.

Slovan se nechtěl spokojit s tím, že mu stačí k postupu neinkasovat, a začal aktivně. V 6. minutě napřáhl z dálky Papoušek a pořádně protáhl Petuchova.

Za tři minuty stejný hráč centroval na Dejmka, který sice balon možná ani netečoval, ale hostující brankář na míč nedosáhl a div že neinkasoval.

V 16. minutě přišel pro slušně zaplněné tribuny stadionu U Nisy šok. Nurgalijev zleva zacentroval, liberecká obrana odvrátila jen k Žumaskalijevovi a ten těsně za šestnáctkou trefil míč tak přesně, že zapadl přímo k levé tyči.

Liberec se nezmohl prakticky na nic

S Libercem obdržený gól pořádně otřásl. Domácí nebyli schopni překonat spolehlivě pracující obranu Tobolu, navíc kazili přihrávky, a tak přišel další trest.

V 35. minutě centroval ze strany Mukanov, Ostapenko se krásně položil do míče a zvýšil. To už bylo moc i na liberecké publikum, které začalo každou ztrátu balonu doprovázet pískotem.

A když se ve 45. minutě neprosadil Nezmar a po centru Hudsona ani Papoušek, odcházeli Kazaši do kabin s náskokem, s nímž možná ani sami nepočítali. Zach po pauze stáhl beka Krátkého a poslal na hřiště ofenzivního Blažka, ale žádnou útočnou smršť tím neodstartoval.

V třicetistupňovém vedru Kazaši s přehledem drželi své vedení. Pokud jejich obrana přece jen zaváhala, mířil jeden z mála aktivních libereckých hráčů Dejmek nad branku. Po hodině hry jako by Tobolu začaly docházet síly a Slovan přece jen získával trvalejší tlak.

V 64. minutě ukončil povedenou ranou obléhání hostující branky Hodúr, za čtyři minuty před poloprázdnou kazašskou brankou promáchl střídající Blažek.

A protože se čtyři minuty před koncem z dobré pozice neprosadil ani Dejmek, sen o postupu do Poháru UEFA, o který by se v dalším kole soutěže utkali s OFI Kréta, se Slovanu rozplynul.

Výsledek:
Slovan Liberec - Tobol Kostanaj 0:2 (0:2)
Branky: 16. Žumaskalijev, 35. Ostapenko. Rozhodčí: Vuorela - Kotinurmi, Koskela (všichni Fin.). ŽK: Irismetov, Jurin, Nurgalijev, Ostapenko (všichni Kostanaj). Diváci: 5125. První zápas: 1:1, postupuje Kostanaj.
Liberec: Bolek - Krátký (46. Blažek), Košťál, Polák (78. Brezinský), Pudil (35. Liška) - Hudson, Bílek, Hodúr, Papoušek - Nezmar, Robin Dejmek. Trenér: Zach.
Kostanaj: Petuchov - Mukanov, Lotov, Dimitrov, Irismetov - Jurin (83. Meškov), Nurdauletov, Skorych, Nurgalijev (79. Sabalakov) - Ostapenko (89. Garkuša), Žumaskalijev. Trenér: Ogay.