Liberec ovládl severské derby a dotáhl se na třetí Teplice

21. 3. 2014 21:26
Fotbalisté Liberce doma zcela ovládli severské derby s Jabloncem a v předehrávce 21. kola vyhráli jasně 3:0.
Liberecká radost
Liberecká radost | Foto: ČTK

Liberec - Fotbalisté Liberce doma zcela ovládli severské derby s Jabloncem a v předehrávce 21. kola vyhráli jasně 3:0. Skóre otevřel Rybalka už v 11. minutě, po přestávce se přidal Luckassen a účet završil účet Jarolím z penalty.

Výsledek dnešního zápasu vyrovnal nejvyšší prohru Jablonce v derby, 0:3 s Libercem předtím prohrál v letech 2001, 2002 a 2008. Liberec se v neúplné tabulce bodově dotáhl na třetí Teplice, naopak Jablonci se po třetí venkovní porážce za sebou pohárové pozici ještě víc vzdálily.

Liberec začal aktivně a už ve druhé minutě poprvé zahrozil. Luckassen vysunul Pavelku, který byl sice v ostrém úhlu, i tak ale donutil Valeše k zákroku.

Po jedenácti minutách už domácí vedli. Frýdkův aut propadl až na malé vápno, kam si naběhl Rybalka a hlavou nedal Valešovi šanci. Ukrajinský záložník otevřel skóre stejně jako při podzimní výhře 2:0 v Jablonci a šestým gólem v ligové sezoně potvrdil pozici nejlepšího střelce Slovanu.

"Po gólu, který jsme dali po autovém vhazování, soupeř převzal iniciativu, byl lepší na míči, měl větší herní kvalitu než my. Naštěstí jsme to přestáli do poločasu," řekl liberecký trenér Jaroslav Šilhavý.

Jablonec ve třetím venkovním utkání po sobě inkasoval v první čtvrthodině a musel dotahovat ztrátu. V dalším průběhu úvodního dějství byl aktivnější, ale do opravdu gólových šancí se dostával ztěžka, protože liberecká defenziva pracovala dobře.

Výhru dokonala penalta

V 21. minutě Fantiš hlavičkoval v těžké pozici nad, poté pálil s přispěním teče těsně vedle Kopic. Liberec musel ještě do poločasu střídat, zraněného Pavelku nahradil Budnik.

Obraz hry se příliš nezměnil ani po přestávce. Jablonec se snažil o vyrovnání, posílit útok přišel střídající Třešňák, ale Slovan dobře bránil v bloku a soupeře k ohrožení Hroššovy branky nepouštěl. Kopicova rána zpoza vápna šla vedle.

Po deseti minutách Slovan v ofenzivě přidal a záhy se dočkal druhé trefy. Jarolím, který si v minulosti šestkrát zahrál v podještědském derby za Jablonec, nacentroval v 58. minutě před branku a hlavičkující Luckassen s pomocí tyče zvýšil. Nizozemský útočník dal svůj druhý gól v libereckém dresu.

Jablonec se po druhém inkasovaném gólu vrhl do útoku, ale s výsledkem už nic udělat nedokázal. Naopak v 82. minutě zahrál Kysela rukou a Jarolím z penalty uzavřel skóre.

"My měli těch situací asi víc než domácí, měli jsme asi víc míč v držení, ale na to se dneska fotbal nehraje," podotkl po zápase jablonecký trenér Roman Skuhravý.

Fotbalová Gambrinus liga - 21. kolo:

Slovan Liberec - Baumit Jablonec 3:0 (1:0)

Branky: 11. Rybalka, 58. Luckassen, 82. Jarolím z pen. Rozhodčí: Bílek - J. Paták, Hájek. ŽK: Coufal, Budnik, Luckassen - Kysela. Diváci: 4888.

Liberec: Hroššo - Coufal, Kováč, Pimpara, Frýdek - Sackey, Rybalka (72. Obročník) - Pavelka (42. Budnik), Jarolím (87. Šural), Kolár - Luckassen. Trenér: Šilhavý.

Jablonec: Valeš - Eliáš, Kysela (83. Rossi), Štochl, Jablonský - Loučka - Čížek (67. Okleštěk), Kubista, Kopic, Novák (46. Třešňák) - Fantiš. Trenér: Skuhravý.

1. Sparta 20 17 3 0 49:12 54
2. Plzeň 20 13 5 2 42:16 44
3. Teplice 20 10 5 5 42:23 35
4. Liberec 21 10 5 6 25:24 35
5. Mladá Boleslav 20 9 7 4 38:22 34
6. Dukla 20 8 6 6 23:20 30