Sparta v závěru přišla o výhru, Liberec naopak získal bod

23. 8. 2012 20:51
Liberečtí fotbalisté s Dněprem ze stavu 0:2 srovnali na 2:2, když v 90. minutě proměnil penaltu Vácha. Sparta naopak ve druhém poločase na půdě Feyenoordu o vedení 2:0 přišla.
Leo Kweuke i v Rotterdamu bojoval jako lev.
Leo Kweuke i v Rotterdamu bojoval jako lev. | Foto: Eduard Erben

Liberec - Slovan Liberec si po remíze 2:2 s Dněprem Dněpropetrovsk drží naději na postup do základní skupiny Evropské ligy.

A to i přesto, že po šedesáti minutách čtvrtečního úvodníhu duelu play off to při skóre 0:2 vypadalo spíš na debakl než na postup.

I díky parádní střele Breznaníka a faulujícímu bekovi Dněpru Ondřeji Mazuchovi ale Liberec dokázal vyrovnat na konečných 2:2.

Stejný výsledek veze z hřiště Feyenoordu Rotterdam i pražská Sparta. Narozdíl od Liberce to ale byli Letenští, kdo 2:0 vedl a vítězství nakonec přišel.

Sparta v první půli vyučovala z efektivity

Po hodně svižném úvodu, který ozdobil bombou ze třiceti metrů do břevna domácí branky Hušbauer, a ve kterém Schaken školil Pamiče, přišel nečekaný sparťanský dvojúder.

Nejprve ve 23. minutě vrátil laxně odvrácený míč domácími stopery zpět do vápna Matějovský a Kweukeho nepovedenou střelu srazil do sítě Kadlec. O čtyři minuty to bylo 0:2.

Domácí hráči i fanoušci se nechali rozhodit čistým soubojem Kweukeho s Indim na polovině hřiště, po dlouhém autu Vidličky zaspali Leerdam (jen míč sledoval) a Nelom (podskočil) a Kadlec parádně z otočky přidal svůj druhý gól v zápase.

"V první půli se nám povedl, byli jsme hodně nebezpeční směrem dopředu, zodpovědní do obrany, kromě branek jsme měli i další šance," hodnotil první poločas pro Sport1 kouč Letenských Vítězslav Lavička.

Domácí se ale nakonec nevzdali

Jenže stejně jako pod Ještědem, tak i v Rotterdamu se hrál zápas dvou rozdílných poločasů. Poté, co Hušbauer a také střídající Přikryl domácího Muldera nepřekonali, domácí začali stupňovat tlak a trestali.

Nejprve laxnost Hušbauera v souboji na polovině hřiště vytrestal bombou z dálky Nelom, ve třetí minutě nastavení pak pasivitu celé Sparty potrestal po sérii šesti rohů během tří minut gólovou patičkou střídající mladík Achahbar, na kterou byl hrdina v brance Sparty Tomáš Vaclík už krátký - 2:2.

"Výsledek je do odvety otevřený. Musíme uznat kvalitu soupeře, který dokázal v závěru vystupňovat tlak. Dostat gól v nastavení je smutné, myslím ale, že jsme zde podali dobrý výkon. Velkou pochvalu zaslouží všichni hráči, vyzdvihnout pak Vaclík a Kadlec," dodal Lavička.

Dněpr byl hodinu suverénní

Čtvrtý tým minulého ročníku ukrajinské ligy přitom zápasu v první půli dominoval a jen zásluhou nastřelené tyče a několika dobrých zákroků Davida Bičíka Liberec U Nisy neprohrával po poločase více než jednobrankovým rozdílem, který zařídil po Bosančičově chybě ve 43. minutě Konopljanka.

Liberec se po celou první půli vlastně pouze bránil a čekal, co s ním Dněpropetrovsk provede.

I druhý poločas začali Ukrajinci skvěle, když další pohlednou akci přetavil v druhý gól aktivní brazilský útočník Mateus.

Penaltovým faulem ´pomohl´ Mazuch

Stejně jako v odvetném zápase s Kluží ale nepříznivý stav Liberec doslova nakopl. Trenér Jaroslav Šilhavý vystřídal několik defenzivních hráčů za útočnější typy a na hřišti se začaly dít věci.

Spokojený Dněpr totiž přenechal aktivitu domácím a to se mu nevyplatilo už v 62. minutě, kdy se nádhernou ranou z dálky prosadil Michal Breznaník.

Jakoby politý živou vodou hnal se Slovan do útoku a nakonec se dočkal i vyrovnaní - kombinanční akci domácích totiž uťal penaltovým zákrokem Čech ve službách Dněpru Ondřej Mazuch.

Nařízený pokutový kop pak v 90. minutě za záda dalšího Čecha v barvách Dněpropetrovsku Jana Laštůvky napálil přesný Lukáš Vácha.

Odveta se hraje v na Ukrajině za týden.

Úvodní zápas 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - Dněpr Dněpropetrovsk 2:2 (0:1)

Branky: 62. Breznaník, 90. Vácha z pen. - 43. Konopljanka, 49. Matheus. Rozhodčí: Van Boekel - Boonman, Van den Ven (všichni Niz.). ŽK: Hadaščok, Janů - Mazuch. Diváci: 4226.

Liberec: Bičík - Ljulka, Nezmar, Kelič, Fleišman - Kušnír (60. Hadaščok), Vácha, Janů (83. Morozenko), Bosančič (46. Souza), Breznaník - Šural. Trenér: Šilhavý.

Dněpropetrovsk: Laštůvka - Mandzjuk, Mazuch, Čeberjačko, Strinič - Alijev (73. Odibe), Giuliano, Rotaň, Konopljanka (65. Olijnik) - Zozulja, Matheus. Trenér: Ramos.

Feyenoord Rotterdam - Sparta Praha 2:2 (0:2)

Branky: 60. Nelom, 90+3. 81. Achahbar - 23. a 26. Kadlec. Rozhodčí: Rasmussen - Sönderby, Hoeg (všichni Dán.). ŽK: Kweuke, Švejdík, Matějovský, Vaclík (všichni Sparta). Diváci: 35.000.

Feyenoord: Mulder - Janmaat, Martins, Mathijsen, Nelom - Leerdam (63. Vormer), Immers, Clasie - Schaken, Fernandez (81. Achahbar), Cissé (63. Elabdellaoui). Trenér: Koeman.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek (64. Přikryl), Hušbauer, Matějovský (83. Holek), Skalák - Kweuke, Kadlec (86. Pavelka). Trenér: Lavička.