Václav Rojík, roj
21. 3. 2009 19:01
Liberec - Bohemians Praha 2:1
Rudolf Otepka se vrátil do Příbrami v dresu Baníku a vítězný návrat nezažil.
Rudolf Otepka se vrátil do Příbrami v dresu Baníku a vítězný návrat nezažil. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Fotbalisté Liberce vyhráli doma úvodní duel 21. kola Gambrinus ligy nad nováčkem Bohemians Praha 2:1 a  posunuli na třetí místo tabulky před Baník Ostrava, který překvapivě prohrál v Příbrami 1:2.

Bohemka se sice dočkala prvního letošního gólu zásluhou Marka Kincla, jenž nastoupil po dvouzápasovém disciplinárním trestu, ale na body jí to nestačilo.

Zaslouženě se z výhry, které přihlížel v roli vyhledávače talentů Jaap Stam, raduje Liberec. Rozhodující branku z penalty na 2:1 vstřelil Chorvat Andrej Kerič a jedenáctým gólem sezony se dotáhl na čele tabulky kanonýrů na Tomáše Necida.

Zápas jsme sledovali on-line

V Liberci se hrálo v podstatě na jednu branku. Slovan si navíc vytvořil řadu vyložených šancí, jenže jednu za druhou zahazoval. Zejména v první půli byla převaha Slovanu drtivá a už po jedenácti minutách se dostal do zaslouženého vedení.

Bořek Dočkal  dostal pas do volného prostoru naběhl si s míčem do šestnáctky a přesnou střelou ke vzdálenější tyčce překonal brankáře Šimona, jenž v bráně nahradil hrdinu Bohemky z minulých duelů Belaně.

Sparta fanouškům: Nepodléhejte hysterii politiků
Sparta pyká: Zaplatí čtvrt milionu a uzavře ´kotel´

Vzápětí však přišla zcela ojedinělá šance hostů, po níž však mohlo přijít vyrovnání, ale Novotný v dobré pozici zamířil pouze nad libereckou bránu.

Sudí zrušil penaltu

Domácí pokračovali v aktivitě, do veliké šance se po pěkné kombinaci dostal Nezmar. Místo navýšení vedení však odstartoval  seriál nevužitých přiležitostí Slovanu.

Andrej Kerič rozhodl gólem z penalty
Andrej Kerič rozhodl gólem z penalty | Foto: fcslovanliberec.cz

K Nezmarovi se dostal míč do šestnáctky po ose Kerič-Papoušek, ostřílenému útočníkovi však střela vůbec nesedla.

Následně nařídil sudí Adámek penaltu po pádu pronikajícího Gebre Selassieho, jenže po konzultaci s pomezním asistentem pokutový kop zase odvolal.

Domácí  v závěru první půle nováčka zmačkli před jeho bránou. Jenže gólman Šimon dvakrát vychytal v šanci Keriče a Nezmar hlavičkoval v nebezpečné pozici nad.

Kincl ukončil čekání na gól

Trest za špatnou produktivitu přišel po změně stran.  Eismann poslal do vápna domácích pěkný centr, Gebre Selassie neuhlídal Marka Kincla, jenž zády k bráně překonal hlavičkou brankáře Zlámala.

Slovan měl dál herní převahu, ale vyrovnávacím gólem povzbuzení hosté se dobře bránili a k zakončení už liberecké fotbalisty tolik nepouštěli.

Ti se po hodině hry už už radovali z vedoucího gólu. Po parádní souhře Papouška s Gebre Selassiem dával Kerič do prázdné brány, rozhodčí ale odpískali ofsajd.

Liberec i Kerič se ale nakonec přeci jen dočkal. Velkou šanci Blažka zastavil na brankové čáře Macháček pravděpodobně rukou. Rozhodčí odpískal penaltu, kterou Kerič s přehledem proměnil.

V závěru utkání byl ještě po druhé žluté kartě vyloučen Jan Nezmar, ale domácí už výhru uhlídali.

Baník v Příbrami selhal

Baník překvapivě ztratil všechny body v Příbrami. Domácí se nepoložili po vedoucí brance Františka Rajtorala, a rychle po gólu Daniela Huňy vyrovnali a zanedlouho  zásluhou  Zdeňka Šmejkala duel otočili. Ostrava už se k vyrovnání ani nepřiblížila.

První půle nenabídla příliš mnoho zajímavých momentů ani na jedné straně. Největší šanci si vypracovala Příbram, když střela Borka ze 14. minuty  těsně minula spojnici ostravské branky.

Baník šel do vedení deset minut po změně stran. Tchuř odcentroval do vápna, kde si na balon přesně naskočil František Rajtoral a poslal jej do sítě.

Jenže z vedení se hosté radovali jen sedm minut. Po Kleslově centru poslal hlavou míč do branky Daniel Huňa, jenž se stejně jako Andrej Kerič dotáhl na čele tabulky střelců na Tomáše Necida.

Baník opět na chvíli přebral aktivitu, jenže neuplynulo ani deset minut hry a domácí už vedli.

Zdeněk Šmejkal poslal po rohovém kopu a sérii dorážek Příbram do vedení trochu kuriózním způsobem. Sice trefil gólmana Vaška, ale balon už přešel brankovou čáru.

Huňa následně ještě trefil tyč.

Baník se místo snahy o vyrovnání dostal pod tlak domácích a mohl prohrát ještě vyšším rozdílem, jenže Klesa trefil těsně před koncem místo branky břevno.

Slovan Liberec - Bohemians Praha 2:1 (1:0)
11. Dočkal, 83. Kerič z pen. - 51. Kincl. Rozhodčí: Adámek - Večeřa, Dobrovolný. ČK: 89. Nezmar. ŽK: Gecov, Holeňák, Blažek - Andronic, Vošahlík, Turtenwald, Šimon, Fenyk. Diváci: 3930.
Liberec: Zlámal - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Janů - Papoušek (87. Hochmeister), Dočkal, Gecov, Liška (57. Blažek) - Nezmar, Kerič (90. Radzinevičius). Trenér: Škorpil.
Bohemians: Šimon - Macháček, Horáček, Turtenwald, Grznár (36. Eismann) - Novotný, Andronic (71. Zoubek), Dobeš, Vošahlík (68. Fenyk) - Kincl, Ibe. Trenér: Urban.

1. FK Příbram - Baník Ostrava 2:1 (0:0)
63. Huňa, 72. Šmejkal - 56. Rajtoral. Rozhodčí: Jech - Zlámal, Košec. ŽK: Hable, Pavlík, Vašek (všichni Ostrava). Diváci: 4011.
1. FK Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Šmejkal (79. Mapanya) - Klesa, Tarczal, Nechvátal (46. Fantiš) - Borek, M. Štochl - Huňa. Trenér: Morales.
Baník Ostrava: Vašek - Zawada, Pavlík, Bolf, Tchuř - Rajtoral, Hable (76. Metelka), Otepka, Lička (83. Markovič) - Mičola (70. Lukeš), Zeher. Trenér: Večeřa.

1. Slavia 20 14 5 1 43:14 47
2. Sparta 20 11 4 5 34:18 37
3. Liberec 21 10 6 5 29:22 36
4. Ostrava 21 10 4 7 32:21 34
5. Mladá Boleslav 20 9 6 5 28:24 33
6. Jablonec 20 9 4 7 22:24 31