Liberec vyhrál derby, ale Sparta udržela druhé místo

Martin Jůzek, maj
18. 4. 2009 18:56
Jablonec - Liberec 0:1

Jablonec - Fotbalisté Liberce po dvou remízách za sebou opět zabrali a v sobotním utkání 24. kola porazili Jablonec 1:0. Na chvíli se posunuli na druhé místo, o chvíli později je ale opět předstihla pražská Sparta.

Letenský celek si poradil s Plzní 2:0, po čtyřech remízách v řadě tak konečně vyhrál. Zápas jsme sledovali on-line ZDE.

Sparta vstupovala do zápasu se západočeským týmem jako do utkání dvou starých známých. Před devíti dny se totiž oba výběry potkaly v pohárovém utkání, navíc někteří hráči hostů prošli rudým dresem.

Na hřišti si ale fotbalisté nic nedarovali. Plzeň totiž přijela do Prahy s ofenzivní taktikou a už po deseti minutách mohla skórovat. Petržela se uvolnil a nahrál Krbečkovi, který nevyužil svou šanci a po dalším závaru se domácí ubránili.

Hned bylo vidět, jak svěřencům Jozefa Chovance chybí stoper Řepka. I tak ale sparťané předváděli lepší fotbal než před týdnem v derby, zlepšíli kombinaci, nicméně bylo jim to bez střeleckého zakončení dlouho málo platné.

Před poločasem na každé straně zahrozilo po ráně zdálky. Nejdříve se Zemanův pokus nevešel mezi tři tyče, poté zase Horváthovu dělovku do šibenice vytlačil gólman Blažek.

Krátce po pauze podtrhl útočné (i svoje) trápení Holenda, který v šanci trefil jen boční síť.

Přesto se Sparta hnaná sedmi tisíci diváky dočkala. Kucka se po faulu na Pamiče ujal zahrávání přímého kopu a překonal předtím spolehlivého Daňka. Byl to už druhý gól mladého slovenského záložníka na Letné.

Plzeň vrhla všechny své síly do útoku - možnosti Hájovského a Lecjakse ale ke gólu nevedly. Když se poté neprosadil z brejku ani Mlika, vypadalo to, že tři body zůstanou v Praze. To se potvrdilo v poslední minutě, kdy z penalty uzavřel skóre Kladrubský.

Jablonec prohrál páté derby za sebou

Podještědské, nebo chcete-li jizerské derby rozhodl v desáté minutě hostující Dejmek. Potvrdil tak, že Jablonci se proti rivalovi ze sousedního města nedaří a není důležité, zda hraje doma nebo venku. Prohrál už popáté za sebou!

Tentokrátě měli svěřenci kouče Františka Komňackého výhodu domácího prostředí a pět tisíc diváků sledovalo atraktivní duel, v němž šlo o nejvyšší příčky a tedy i evropské poháry.

Lépe začali Liberečtí, kteří po mírném tlaku vybojovali rohový kop. K míči se postavil Janů a přesným centrem našel hlavu osamoceného Dejmka, který se trefil do sítě.

Vstřelená branka hosty uklidnila a musel hrát Jablonec. Po sérii šancí z konce první půle se skóre neměnilo, především zásluhou skvělých zákroků gólmana Zlámala. Podobný obrázek se naskytl fanouškům i po pauze.

Domácí se tlačili do útoku, jenže kýžený efekt to nepřinášelo. Jako v 55. minutě, kdy se do dvou dobrých příležitostí za sebou natlačil Lafata. Ke konci již došly Jablonci síly a Liberec ubránil v derby cenné tři body.

Fotbalisté Zlína slaví první jarní výhru. Naposledy získali tři body na začátku října, nyní v sobotním večerním duelu zdolali Příbram 2:0. Od té doby uběhlo čtrnáct utkání, po nichž Moravané padli na poslední příčku.

Minimálně na necelý den se ale vyšvihli na patnáctou, stále ovšem sestupovou pozici. Po minulém debaklu (0:5 v Plzni) se jim podařil reparát. Doma před pouhými dvěma tisícovkami diváků zdolali nováčka, do jehož sítě se trefili Kroupa a Dostálek.

Výsledek:
FK Baumit Jablonec - Slovan Liberec 0:1 (0:1)
Zápas jsme sledovali on-line ZDE
Branka:
10. Dejmek.
Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Dobrovolný. ŽK: Loučka - Papoušek, Dočkal. Diváci: 5125.
Jablonec: Zich - Zábojník, Pavlík (74. Homola), Kučera, Hamouz - Haurdič (88. Krejčí), Eliáš, Loučka (64. Valenta), Hloušek - Černý, Lafata. Trenér: Komňacký.
Liberec: Zlámal - Janů, Holeňák, Dejmek, Vulin - Dočkal, Gecov, Papoušek, Frejlach (59. Liška) - Nezmar (71. Smetana), Blažek (90. Hochmeister). Trenér: Škorpil.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 2:0 (0:0)
60. Kucka, 90. Kladrubský z pen.
Rozhodčí: Příhoda - Čecháček, Lakomý. ŽK: Pamič, Hubník, Holenda - Kolář, Lecjaks. Diváci: 7191.
Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Huber, Pamič - Kladrubský - Kulič (90.+2 V. Kadlec), Vacek (82. Berger), Kucka, Zeman (80. Matušovič) - Holenda. Trenér: Chovanec.
Plzeň: Daněk - Ševinský, Hájovský, Halama, Lecjaks - Petržela, Horváth, Kolář, Limberský (69. Jiráček) - Varadi (83. Tatanašvili), Krbeček (69. Mlika). Trenér: Vrba.

FC Tescoma Zlín - 1. FK Příbram 2:0 (1:0)