Liberec zničil naději Žižkova, Příbram míří k záchraně

Martin Jůzek, maj
9. 5. 2009 18:55
Příbram - Olomouc 2:1

Příbram - Fotbalisté Příbrami jsou blízko vytoužené záchraně. Středočeský tým porazil v sobotním zápase 27. kola Gambrinus ligy Olomouc 2:1, naopak sok ze Žižkova prohrál v Liberci 1:2.

Znamená to, že třináctá Příbram má na Pražany náskok už šesti bodů.

Poslední Zlín je na tom stejně, v neděli ale hraje proti Spartě, která bojuje o druhé a možná i první místo.

Změnilo se i rozpoložení sil v boji o evropské poháry. Olomouc po porážce ztrácí na třetí Liberec čtyři body.

Žižkov padl v Liberci až v závěru

Severočeský tým nastupoval do důležitého zápasu s vědomím, že stále má šanci na druhou příčku. Proto svěřenci Ladislava Škorpila nechtěli dát Pražanům už od začátku naději, že snad něco vypustí.

Nejprve měli sice šanci hosté, jenže pak už hrál jen Liberec. Jeho tlak vyústil na začátku duelu Nezmarovou střelou, kterou ale Bartalský vyrazil. Poté zase hrozil Kerič, ani on si nevedl lépe.

Rovněž další hráči během první půle nenašli recept na žižkovskou defenzivu. A po pauze přišel šok, z ojedinělé akce se po střele Straky z dorážky prosadil Riste Naumov.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Liberečtí fotbalisté si ovšem se soupeřem z opačného pólu tabulky poradili. Brzy díky přesné hlavičce srovnal střídající Jan Blažek a v nastaveném čase tentýž hráč rozjásal čtyři tisícovky diváků.

Uspěl také další domácí tým. Viktoria Plzeň porazila v sobotu Brno 3:2.

Průběh utkání určil závěr první půle, kdy se domácím podařilo vstřelit dva rychlé branky. Nejdříve se zblízka prosadil Milan Petržela, chvíli nato se po dorážce trefil Tomáš Hájovský.

Viktoria jasně dominovala a na poměru sil nezměnilo nic ani dvojité střídání hostů o poločase. V 53. minutě byl navíc faulován ve vápně Petržela a Pavel Horváth z penalty zvýšil na rozdíl tří branek.

Brno probrala až povedená rána Michaela Rabušice, který střelou k tyči překonal Ticháčka. Čtvrthodiny před koncem se hosté radovali podruhé díky zásahu Marka Heinze a ze zápasu bylo drama. Více ale moravský tým nedokázal.

Příbram otočila duel s Olomoucí

Na lavičce příbramského klubu chyběl letos poprvé chyběl Massimo Morales, jenž na začátku týdne u týmu skončil. Přesto hráči nakonec i bez italského kouče zvládli klíčový zápas sezony.

Čtěte dále: Příbram vyhodila Moralese, v lize není zahraniční kouč

Po opatrném a možná i nervózním úvodu přišla pro Příbram ledová sprcha. Sigma se totiž po mírné převaze dočkala ve 24. minutě prvního gólu.

Janotka obešel na pravé straně bránícího Huňu, kterého položil na zem. Bez váhání ihned nacentroval míč do vápna přesně na nohu Michala Ordoše, který pěknou střelou z voleje překonal brankáře Hrušku.

Domácí se dál trápili, naproti tomu hosté asi litovali toho, že z tlaku už podruhé neskórovali.

Mrzelo je to o to víc, když po pěti minutách druhé půle z ničeho nic inkasovali. Po centru Pleška se hlavou nemýlil Borek a rozjásal hrstku věrných fanoušků, kteří na stadion U Litavky v sobotu odpoledne dorazili.

Asi málokdo tušil, že se Příbrami povede něco podobného jako proti Spartě. Tehdy domácí vybojovali bod díky ráně z nastavení. I nyní závěr přinesl největší drama tohoto střetnutí.

Vše začalo vyloučením Nepožitka v 84. minutě. Olomouc to ale nepoložilo a Toleski spálil vyloženou šanci, jeho hlavička skončila jen na tyči.

Poté už úřadovali Středočeši - Klesa našel mladého Fantiše, jenž poslal balon do sítě a rozjásal Příbram.

FC Slovan Liberec - Viktoria Žižkov 2:1 (0:0)
57. a 90.+1 Blažek - 50. Naumov.
Rozhodčí: Kovařík - Wilczek, Jiřík. ŽK: Liška, Dejmek - Straka, Procházka, Xavier. Diváci: 4260.
Liberec: Zlámal - Janů, Košťál, Dejmek, Vulin - Dočkal, Holeňák, Papoušek, Liška (52. Blažek) - Nezmar (71. Smetana), Kerič (90+2. Gebre Selassie). Trenér: Škorpil.
Žižkov: Bartalský - Palát, Hruška, Besta, Pilař - Stracený (46. Xavier), Sabou, Procházka, Koukal (59. Kalod) - Straka (82. Vaculík), Naumov. Trenér: Kočí.

FC Viktoria Plzeň - 1. FC Brno 3:2 (2:0)
Branky: 31
. Petržela, 35. Hájovský, 52. Horváth z pen. - 66. Rabušic, 74. Heinz.
Rozhodčí: Franěk - Štěrba, Koval. ŽK: Střeštík, Čoupek - Mlika, Limberský. Diváci: 2671.
Plzeň: Ticháček - Ševinský, Hájovský, Halama, Lecjaks - Rada - Petržela (75. Limberský), Kolář, Horváth, Jiráček (85. Krbeček) - Varadi (63. Mlika). Trenér: Vrba.
Brno: Bureš - Mareček, Dvorník, Živný, Čoupek (82. Szegedi) - Kalivoda (46. Polách), Švejnoha, Heinz, Střeštík (46. Šural) - Rabušic, Došek. Trenér: Beránek.

1. FK Příbram - Sigma Olomouc 2:1 (0:1)
51. Borek, 90.+1 Fantiš - 24. Ordoš.
Rozhodčí: Kocourek - Pelikán, Tacina. ŽK: Komárek, Nepožitek, Kaščák. ČK: 84. Nepožitek (Olomouc).
Příbram: Hruška - Plašil (90. Kalabiška), Müller, J. Štochl, Nohýnek - Klesa, Nechvátal (46. Fantiš), Tarczal, Pleško (70. Šmejkal) - Borek - Huňa. Trenér: Čuhel.
Olomouc: Lovásik - Rossi, Komárek, Škerle, Heidenreich - Kaščák, Nepožitek - Janotka (79. Toleski), Ordoš, Štěpán (63. Petr) - Hubník. Trenér: Psotka.

1. Slavia 26 15 7 4 49:22 52
2. Sparta 26 13 8 5 40:21 47
3. Liberec 27 13 8 6 37:26 47
4. Olomouc 27 12 7 8 34:34 43
5. Mladá Boleslav 26 11 9 6 35:32 42
6. Jablonec 26 12 4 10 28:29 40