Liberec v Evropské lize končí, vyhrála jen postupující Sparta

Aktualizováno 10. 12. 2015 23:52
Sen o postupu se nevyplnil. Fotbalisté libereckého Slovanu v posledním a rozhodujícím zápasu skupinové fáze Evropské ligy prohráli na domácí půdě s Olypiquem Marseille 2:4 a do jarní čáti poháru nepostupují. K vítězství měla blízko Plzeň, která však nakonec v 94. minutě inkasovala a s Villarealem remizovala 3:3. Jediným českým klubem, kterému se podařilo zvítězit je tak pražská Sparta, která vyhrála nad APOELEM Nikósie 3:1.
Liberec na Marseille napodruhé nestačil a v EL končí.
Liberec na Marseille napodruhé nestačil a v EL končí. | Foto: Milan Kammermayer

Liberec - Fotbalisté Liberce do jarních vyřazovacích bojů Evropské ligy nepostoupili. V závěrečném 6. kole skupiny F Slovan doma podlehl v přímém souboji o druhé místo v tabulce Marseille 2:4 a skončil třetí. Se soutěží se domácí remízou 3:3 s Villarrealem rozloučila i Plzeň. Český mistr, který už byl bez šance na postup, zakončil skupinu E na třetím místě se čtyřmi body. Jediným českým klubem, kterému se podařilo zvítězit je tak pražská Sparta, která vyhrála nad APOELEM Nikósie 3:1.

Utkání Liberce s Marseille jsme sledovali v online reportáži ZDE.

V úvodním poločase skórovali za favorita Batshuayi a N'Koudou, hned po pauze přidal třetí gól Barrada. Liberec mezi 75. a 76. minutou snížil díky penaltě Bakoše a trefě Šurala, ale v nastavení uzavřel skóre hostující Ocampos, který zpečetil postup svého celku.

"Je to taková smutná tečka za tou cestou Evropou, ale jinak ji samozřejmě hodnotím pozitivně. Když jsem mužstvo viděl v přípravném období, kdyby nám v tu chvíli někdo řekl, že dosáhneme v předkolech na čtyři vítězství a ve skupině se pak Marseille v posledním zápase bude třást za stavu 2:3, tak bych to bral," řekl trenér Jindřich Trpišovský.

Škoda neproměněných šancí v úvodu

V základní sestavě Liberce nakonec chyběl reprezentant Šural, kterého na levém kraji zálohy nahradil Sýkora. Slovan se snažil hrát s favoritem otevřenější partii než v říjnu v Marseille, kde sice vyhrál 1:0, ale drtivou většinu času se jen bránil.

Jako první v osmé minutě zahrozil Batshuayi, který trefil boční síť. Větší šanci měl ale za chvíli Liberec. Jefremov udržel míč po souboji, našel před brankou Shalu, jenže ten byl zády a nedokázal zakončit. "To byla asi klíčová situace. Kdybychom to tam protlačili, zápas by to posunulo někam jinam," řekl Trpišovský.

Ve 14. minutě Slovan svou chybou nabídl soupeři důležitý první gól. Folprecht ve středu pole udělal chybu, Barrada bleskově vysunul Batshuayie a ten přízemní střelou překonal Koubka"Přesně tyhle situace jsme měli v přípravě, že jsme je neměli dělat, měli jsme to hrát jinak. Bohužel se Folprecht rozhodl tak, jak se rozhodl. Fotbal je o chybách, jeho to mrzí asi nejvíc," podotkl Trpišovský.

Závěrečný tlak kýžené vyrovnání nepřinesl

Po půlhodině domácí málem srovnali. Bartošák chytře z přímého kopu obstřeloval zeď a tečovaná střela skončila na boční síti. Slovan se snažil tlačit za vyrovnáním a Marseille hrozila z brejků. Ve 39. minutě ještě Barrada překopl a o chvíli později Koubek se štěstím vyrazil střelu N'Koudoua, ve 43. minutě už ale stejný hráč slavil. Liberec znovu chyboval ve středu pole, N'Koudou šel sám na Koubka, udělal mu kličku a do prázdné branky zvýšil.

"V prvním poločase jme poztráceli spoustu míčů, hráli jsme jinak, než jsme chtěli, hrozně složitě přes střed hřiště. Měli jsme hrát jednodušeji. Inkasovali jsme ze situací, které jsme nechtěli dopustit," uvedl Trpišovský.

Definitivní rozhodnutí přišlo hned tři minuty po přestávce. Rakouský sudí pustil hru, přestože se zdálo, že Bartošák byl faulovaný, na Koubka díky tomu šel z úhlu Barrada a obloučkem domácího brankáře přehodil. V tu chvíli už začalo být jasné, že Liberec na předloňský postup ze skupiny Evropské ligy nenaváže.

Snížit mohl Shala, ale křížnou střelou minul. Slovan přesto ještě dokázal závěr zdramatizovat. V 74. minutě fauloval N'Koulou Pavelku a Bakoš z penalty nezaváhal. Hned za minutu zacentroval z pravé strany Jefremov a střídající Šural hlavičkou snížil na rozdíl jedné trefy.

"Jsem nesmírně šťastný, že jsme dokázali zabojovat a zdramatizovat to. Dali jsme dva góly a sahali jsme svým způsobem po remíze. Jsem rád hlavně kvůli těm lidem, co nám fandili, že jsme v závěru trochu vyšperkovali tu atmosféru," řekl Trpišovský.

K výhře, která by znamenala postup, ale stále domácí potřebovali dva góly. V závěru vrhli všechny síly do útoku a ve čtvrté minutě nastavení je z brejku potrestal střídající Ocampos. "Ten gól z poslední vteřiny mě mrzí. Sice nic neřešil, ale byla to taková smutná tečka," uvedl kouč Liberce.

Plzni cenný skalp unikl v 94. minutě

Ve Štruncových sadech otevřel skóre z penalty Kolář, před pauzou srovnal Bakambu. Ve druhém poločase poslal hosty do vedení Dos Santos, na jehož gól odpověděl Kovařík. V poslední minutě sice skóroval Hořava, ale bod zajistil španělskému favoritovi ve čtvrté minutě nastavení kapitán Bruno. Plzeň alespoň ukončila sérii čtyř porážek v soutěži.

"Možná před zápasem bych ten výsledek bral, ale po tom průběhu a závěru jsem trošku zklamaný. Ale kluky bych chtěl pochválit, zápas odpracovali, škoda, že to nedotáhli do vítězného konce," řekl na tiskové konferenci trenér Viktorie Karel Krejčí.

V plzeňské brance dostal Bolek přednost před Kozáčikem, v záloze Kučera nahradil zraněného Hrošovského a v útoku nastoupil Holenda místo nemocného Ďuriše.

Kolář: Ten gól jsem už potřeboval

Domácí začali výborně. V pokutovém území zahrál Jokič rukou a pokutový kop v osmé minutě proměnil Kolář, který poslal gólmana Barbosu na opačnou stranu. "Už jsem potřeboval dát gól, tak jsem rád, že jsem ho dal aspoň z penalty," podotkl záložník Daniel Kolář.

Villarreal, který doma porazil Plzeň 1:0, mohl odpovědět po standardní situaci, ale Brunovu střelu si pohlídal Bolek. Ve 31. minutě po průniku Bakambua zakončoval Soldado z voleje nad břevno.

"Měli jsme slušný vstup do utkání, šli jsme do vedení, ale pak se samozřejmě projevila kvalita Villarrealu. V polovině prvního poločasu nás dostali pod tlak a výsledek byl ten, že jsme z takové nenápadné akci po chybě dostali gól na 1:1 a poločas jsme dohráli trochu v křeči," uvedl Krejčí.

I na západě Čech nakonec padlo šest gólů

Pět minut před pauzou už hosté ve velké mlze vyrovnali. Bakambu si nejprve přehodil stopera Baránka, pak udělal kličku Bolkovi a snadno zakončil do odkryté branky.

Konžský útočník Bakambu běžel na začátku druhého poločasu podruhé sám na Bolka, jenž tentokrát jeho ránu dobře vyrazil. V 62. minutě španělský tým vývoj zápasu otočil, když se střídající Dos Santos z velkého úhlu nečekaně trefil na vzdálenější tyč.

Plzeň ale už za tři minuty odpověděla. Kopic z pravé strany odcentroval a Kovařík si mezi obránci našel místo k umístěné hlavičce. Vzápětí se míč znovu odrazil k volnému Kovaříkovi, jehož rána ale tentokrát k brance neprošla. Nadějný domácí brejk jeden na jednoho pak zkazil nepřesnou přihrávkou Kopic.

Utkání nabídlo ještě dramatický závěr. V poslední minutě sice krásnou střelou přiblížil Plzni vítězství Hořava, jenže po chybě v defenzivě vyrovnal v nastavení Bruno. "Už jsme věděli, že běží nastavení a vedeme. Hodně jsme se zatáhli a čekali na konec. Villarreal má takovou kvalitu, že když si tu šanci vytvoří, většinou ji promění," prohlásil Kolář. "Mrzí mě ten závěr, kdy jsme to nezvládli a nechali jsme je v 94. minutě vyrovnat, místo abychom to dohráli někde u praporku," řekl Krejčí.

Západočeši tak ve 23. soutěžním utkání pod trenérem Krejčím poprvé remizovali. Villarreal obsadil ve skupině druhé postupové místo za Rapidem Vídeň. "V prvním poločase byla Viktoria lepší, ve druhém poločase jsme zjednodušili hru a byli zase lepší my," uvedl kouč hostů Marcelino.

Z vítězství se radovala pouze Sparta

Fotbalisté Sparty zvítězili na hřišti APOEL Nikósie 3:1 a do play off Evropské ligy postoupili z druhého místa, když ve skupině K skončili o dva body za prvním Schalke. O výhře Letenských na Kypru dnes rozhodli jednou brankou Lukáš Juliš a dvěma zásahy David Lafata, kteří otočili skóre po úvodním gólu Fernanda Cavenaghiho. Soupeře pro jarní vyřazovací část týmu kouče Zdeňka Ščasného určí pondělní los.

"Nezvládli jsme úvod, ale nakonec jsme se dostali do hry, měli dost šancí a tři proměnili," uvedl Ščasný na klubovém webu. "S ohledem na celý průběh to bylo zasloužené vítězství. Byl to kvalitní zápas, který byl v podstatě hodně dobrým přípravným zápasem," přidal.

Sparta měla jistou účast v play off už od předchozího utkání s Tripolisem, takže podle očekávání nastoupila v obměněné sestavě. Šanci dostali hráči, kteří byli v průběhu podzimu méně vytížení. V základní jedenáctce se objevil brankář Štěch, na stoperu Holek, v záloze Konaté a v útoku Juliš.

Právě mladý útočník se hned z kraje utkání dostal do první šance, když šel do rozhozené obrany. Domácí hráči totiž protestovali proti tvrdému zákroku na unikajícího Vandera, za který rozhodčí trochu překvapivě neudělil Marečkovi červenou kartu.

Náplasti se však APOEL dostalo vzápětí, protože v 6. minutě šel do vedení. Konatého špatnou rozehrávku vystihl Cavenaghi a obstřelil Štěcha."Samotná chyba před inkasovaným gólem mě nadzvedla, ale je nutné říct, že Timy hrál na postu, který nikdy nehrál. Chybu mu vyčítat zpětně nebudu," řekl Ščasný.

Poté převzala iniciativu Sparta, ale Dočkalova slabá střela skončila na tyči a Juliš ani Fatai nedokázal přesně zakončit. Naopak na druhé straně musel při Vanderově pokusu zachránit pohotovým zákrokem Štěch.

Sparta může dostat i hvězdný Manchester

Po přestávce pokračovala Sparta v převaze, jenže Konaté v nadějné pozici zamířil trestuhodně nad branku. V 62. minutě už se hosté dočkali vyrovnávacího gólu. Postaral se o to Juliš, který z otočky patou usměrnil Frýdkovu přihrávku přesně ke vzdálenější tyči.

Vedoucí branku mohl přidat v 72. minutě Konaté, ale ani tentokrát se neprosadil. O čtyři minuty později Konaté prošel po pravé straně do vápna a předložil míč před odkrytou branku střídajícímu Lafatovi, který poslal hosty do vedení. O deset minut později přidal Lafata svůj pátý gól v šestém utkání a bylo rozhodnuto.

Sparta zakončila vystoupení v Evropské lize bez porážky s bilancí tří výher a tří remíz. Pro úvodní zápas jarního play off, v němž může narazit mimo jiné na slavný Manchester United, však přišla o Frýdka, kterého po třetí žluté kartě v soutěži čeká automatický trest na jedno utkání. Podzim v pohárech letenskému klubu vynesl zhruba 135 milionů korun.

"Záleží na losu, kam až se můžeme dostat," prohlásil Ščasný. "Přál bych si velké mužstvo, aby byl plný stadion na Letné. Takový Manchester United by byl určitě skvělý pro sparťanské fanoušky," dodal.

Evropská liga 2015/16 - program a tabulky

České týmy v Evropské lize: Jak si vedou Sparta, Plzeň a Liberec?

Zdroj: Sport

6. kolo fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - Olympique Marseille 2:4 (0:2)

Branky: 75. Bakoš z pen., 76. Šural - 14. Batshuayi, 43. N'Koudou, 48. Barrada, 90.+4 Ocampos. Rozhodčí: Schörgenhofer - Kolbitsch, Brandner - Ouschan, Muckenhammer (všichni Rak.). ŽK: Bakoš, Pavelka, Jefremov, Bartošák - Mandanda, Cabella, Batshuayi, N'Koulou, Romao. Diváci: 9700 (vyprodáno).

Sestavy: Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Švejdík, Bartošák - Pavelka, Folprecht (60. Rabušic) - Jefremov, Shala (66. Šural), Sýkora (89. Kerbr) - Bakoš. Trenér: Trpišovský.

Marseille: Mandanda - Manquillo, N'Koulou, Rolando, Mendy - Isla, Romao - Barrada, Cabella (54. Silva), N'Koudou (66. Sparagna) - Batshuayi (72. Ocampos). Trenér: Míchel.

Viktoria Plzeň - Villarreal CF 3:3 (1:1)

Branky: 8. Kolář z pen., 65. Kovařík, 90. Hořava - 40. Bakambu, 62. Dos Santos, 90.+4 Bruno. Rozhodčí: Chapron - Cano, Debart (všichni Fr.). ŽK: Matějů, Kopic, Kučera, Mahmutovič - Jokič. Diváci: 10.071.

Sestavy: Plzeň: Bolek - Matějů, Hejda, Baránek, Limberský - Kučera (88. Procházka), Hořava - Kopic (83. Petržela), Kolář, Kovařík - Holenda (71. Mahmutovič). Trenér: Krejčí.

Villarreal: Barbosa - Rukavina, Musacchio, Ruiz, Jokič (43. Marín) - Samu (56. Dos Santos), Trigueros, Bruno, Castillejo (72. D. Suárez) - Bakambu, Soldado. Trenér: Marcelino.

APOEL Nikósie - Sparta Praha 1:3 (1:0)

Branky: 6. Cavenaghi - 77. a 87. Lafata, 63. Juliš. Rozhodčí: Vad - Albert, Berettyán (všichni Maď). ŽK: Vander, Efrem - Vácha, Brabec, Frýdek.

Sestavy: APOEL: Waterman - Sérgio, Guilherme, Carlao (35. Vinicius), Alexandru - Artymatas, Štilič, Morais - De Vincenti, Cavenaghi (80. Piatkowski), Vander (60. Efrem). Trenér: Kecbaja.

Sparta: Štěch - Brabec, Holek, Costa - Konaté, Vácha (74. Lafata), Dočkal, Mareček, Frýdek - Fatai (46. Matějovský), Juliš (85. Litsingi). Trenér: Ščasný.