Liga mistrů na Kypru i v Bělorusku. Senzace je dokonána

Red Spo
27. 8. 2008 22:45
BATE Borisov - Levski Sofia 1:1
Tento souboj David Bystroň prohrál, stejně tak jeho tým celé utkání.
Tento souboj David Bystroň prohrál, stejně tak jeho tým celé utkání. | Foto: Reuters

Borisov - Fotbalisté běloruského klubu BATE Borisov i kyperské Famagusty to dokázali. Oba celky udržely své nadějné výsledky z prvních zápasů i v odvetách a postoupily do základní skupiny Ligy mistrů.

Bělorusové sice hráli více než polovinu utkání v početní nevýhodě, přesto udrželi nerozhodný stav 1:1 a díky výhře v prvním zápase se radují z historického postupu.

Porážka 0:1 s Olympiakosem Pireus zase stačí k radosti také Kypřanům. Doma totiž před čtrnácti dny překvapivě triumfovali 3:0.

BATE po tom, co ve druhém předkole senzačně vyřadilo Anderlecht Brusel, zaskočilo i Bulhary a na jejich půdě zvítězilo nejtěsnějším rozdílem 1:0.

Také v domácí odvetě se hned ve 13. minutě prosadil Sosnovskij a Borisov znovu vedl. Před koncem prvního poločasu ale přišly pro Bělorusy kruté chvilky.

Nejdříve vyrovnal Gadžev a jen o pár minut později byl vyloučen Blizňuk.

Ani to ale Levski, v jehož sestavě nechyběl český fotbalista David Bystroň, ke vstřelení druhé branky, která by Bulhary posunula do základní skupiny nejprestižnější klubové soutěže, nepomohlo. Po nerozhodném výsledku se z postupu raduje Borisov.

Stejná senzace se podařila také hráčům Famagusty, kteří hájili v Řecku tříbrankovou výhru z prvního vzájemného duelu. Olympiakos se proti dobře organizované kyperské obraně nemohl prosadit až do 53. minuty, navíc na jediný gól Beluschiho nedokázal nikdo navázat, a tak postupuje velký outsider.

Radují se i Češi

Stejná senzace nevyšla fotbalistům Kaunasu, kteří sice ve druhém předkole vyřadili skotský Glasgow Rangers, ale v další fázi soutěže už nestačili na Aalborg. Po prohře venku podlehli Dánům i doma.

Brankář Famagusty Arian Beqai se raduje z historického postupu.
Brankář Famagusty Arian Beqai se raduje z historického postupu. | Foto: Reuters

Kromě Bystroně se nedařilo ani dalším českým krajánkům. Radoslav Kováč a Martin Jiránek sice oba nastoupili v základní sestavě Spartaku Moskva, ruský celek ale stejně jako v domácím prvním utkání utržil debakl od ukrajinského Dynama Kyjev.

Nový tým Milana Baroše Galatasaray Istanbul zase prohrál těsně na horké rumunské půdě se Steauaou Bukurešť a v Lize mistrů také končí.

Naopak Tomáš Ujfaluši a Tomáš Hübschman si nejprestižnější klubovou soutěž zahrají. Postoupil také Rosického Arsenal, i když zraněný kapitán české reprezentace do hry nezasáhl.

Blízko vyřazení byl další anglický tým z Liverpoolu. Svěřenci Rafaela Beníteze nedokázali po remíze v Belgii vstřelit Lutychu gól ani během normální hrací doby na domácím hřišti. Když už se chýlilo ke konci druhé prodloužení a vše směřovalo k penaltám udeřil ale Dirk Kuyt a ve 118. minutě zápas rozhodl.

první zápas 1:0, postupuje Borisov

FBK Kaunas - Aalborg 0:2
první zápas 0:2, postupuje Aalborg

Steaua Bukurešť - Galatasaray Istanbul 1:0
první zápas 2:2, postupuje Steaua

Dynamo Kyjev - Spartak Moskva 4:1
první zápas 4:1, postupuje Dynamo

Fenerbahçe Istanbul - Partizan Bělehrad 2:1