Liga mistrů zná postupující, Real i Arsenal zachráněni

25. 11. 2008 22:38
Zenit Petrohrad - Juventus Turín 0:0
Souboj Zenitu Petrohrad a Juventusu Turín v podání Križaňaca a Del Piera
Souboj Zenitu Petrohrad a Juventusu Turín v podání Križaňaca a Del Piera | Foto: Reuters

Petrohrad - Liga mistrů zná další postupující, ze základní skupiny Ligy mistrů po úterním programu postoupily Manchester United, Villareal, Olympique Lyon, Bayern Mnichov, Arsenal, FC Porto a Real Madrid.

Zato hráči Zenitu Petrohrad smutní, jsou totiž vyřazeni. Doma jen remizovali s Juventusem Turín, naopak Real vyhrál na hřišti Borisovu, a na osmifinále se tak může těšit španělský velkoklub.

Ruský celek měl být otřesen z útoku přímo ve městě, kde při výbuchu automobilu zemřeli tři lidé. Ale na hřišti to tak nevypadalo.

V utkání měli svěřenci Dicka Advocaata značnou územní převahu, ovšem ani hvězdný útok Aršavin-Pogrebňak ji nedokázal přetvořit v důležitý gól. Druhý jmenovaný spolu s Portugalcem Dannym na samém konci spálili velké šance.

Radek Šírl odehrál v dresu domácích celý zápas, stejně jako Zdeněk Grygera a Pavel Nedvěd, jenž měl původně odpočívat.

Petrohrad tak ve skupině H získal pátý bod, ale na postup to nestačí. Může se těšit jen na Pohár UEFA, který v loňské sezoně vyhrál. Definitivní K.O. znamenal výsledek Realu, jenž porazil Borisov 1:0.

Běloruské překvapení, které se potřetí a naposledy představilo v Minsku, uťal v sedmé minutě kanonýr Raúl Gonzalez Blanco. Další branka již nepadla, dlouho kritizovaní svěřenci Bernda Schustera se posunuli za Juventus, na nějž ztrácí dva body.

Osm postupuje, rozhodne se už jen o pořadí

Úterní program ostatně rozřešil celou hádanku co se týče postupujících ve skupinách E až H. Ve skupině E si účast v osmifinále zajistily Manchester United a Villareal, kteří ve vzájemném utkání jen remizovaly 0:0.

V nepříliš atraktivním duelu nepadl ani jeden gól, ba co více, fanoušci marně čekali na brankovou šanci. V závěru je rozhořčil pouze pád Cristiana Ronalda, který si vykoledoval faul a červenou kartu pro domácího Capdevilu.

Ve druhém utkání to nejprve vypadalo na úspěch Celtiku Glasgow, jenž nastoupil na hřišti dánského Aalborgu. Jenže po trefě Robsona z 53. minuty se domácí dokázali vzpamatovat a skóre zásluhou Cacy a vlastního gólu hostů otočili.

Právě nešťastný gól Caldwella, jenž překonal brankáře Boruče v 87. minutě, rozhodl o tom, že dánský celek se může těšit na Pohár UEFA. Naopak Celtic potvrdil letošní mizérii skotských klubů, i poslední tamní naděje skončí letos bez úspěchu.

Arsenal před další ostudou zachránil Bendtner

Účast v osmifinále si podle očekávání zajistily také Bayern Mnichov a Olympique Lyon. Německý mistr si poradil se Steauou Bukurešť. Skóre 3:0 vypadá jasně, jenže v Allianz Areně se na gól čekalo hodně dlouho.

Po prvním poločase plném spálených šancí spadl míč do sítě až v 57. minutě, kdy se po kombinační akci trefil Klose. Za chvíli jej napodobil druhý útočník Toni a po jeho důrazné hlavičce bylo jasno. Na rozdíl tří branek zvýšil opět Klose.

Arsenal slaví jediný gól do sítě Dynama Kyjev
Arsenal slaví jediný gól do sítě Dynama Kyjev | Foto: Reuters

Jistotu má i Lyon, jenž zdolal Fiorentinu 2:1.

Mezi elitou nebude na jaře chybět ani Arsenal a FC Porto. Londýnský celek se potýkal podobně jako Real v domácí soutěži s krizí a uvnitř týmu nepanují ideální vztahy. A proti Dynamu Kyjev to na hřišti bylo znovu vidět.

Dlouho se nemohli svěřenci Arsena Wengera prosadit, až je zachránila standardní situace a chytré rozehrání Cesca Fabregase. Nový kapitán našel dlouhým centrem střídajícího Bendtnera, jenž vstřelil pět minut před koncem jediný gól tohoto duelu.

Arsenal vede tabulku G o dva body před FC Porto, jež zásluhou dvou branek Lisandra zvítězilo na hřišti Fenerbahce Istanbul.

Mezi těmito (osmi) kluby se v poslední fázi základních skupin rozhodne jen o pořadí na postupových pozicích, které bude důležité pro nasazení do vyřazovací fáze Ligy mistrů.