Pekhart proti Slavii, Liga mistrů bude i bez Vaclíka. Oslabené Malmö vyřadilo Rangers

Steven Gerrard (na snímku) se svými Glasgow Rangers se do Ligy mistrů nepodívá. Steven Gerrard (na snímku) se svými Glasgow Rangers se do Ligy mistrů nepodívá. autor: Reuters
Fotbalisté pražské Slavie narazí po neúspěšném boji o Ligu mistrů ve 4. předkole Evropské ligy na Legii Varšava. Polský mistr, v jehož týmu působí bývalý útočník červenobílých Tomáš Pekhart, po úvodní remíze 1:1 prohrál v dnešním odvetném duelu 3. předkola Ligy mistrů s Dinamem Záhřeb 0:1. Po vyřazení se o účast v základní skupině EL utká s týmem kouče Jindřicha Trpišovského.

Slavii nestačila k postupu výhra 1:0 nad Ferencvárosem Budapešť, český šampion první duel prohrál 0:2. Slavia rozehraje vzájemný dvojzápas ve čtvrtek 19. srpna doma v Edenu. Pokud by neuspěla, přešla by do skupiny nově vzniklé Evropské konferenční ligy.

Zelený val odolal. Slavia dala Ferencvárosi jediný gól a Ligu mistrů si nezahraje Zelený val odolal. Slavia dala Ferencvárosi jediný gól a Ligu mistrů si nezahraje Čtěte zde

Varšavská Legia, která již dříve vyřadila Floru Tallinn nebo Bodö Glimt, si sice přivezla z prvního duelu ze Záhřebu nadějný výsledek 1:1, už po 20 minutách hry však inkasovala po pohotové střele Bartola Franjiče. Polský mistr se ve druhé části snažil vyrovnat a na hřiště přišel v 56. minutě i odchovanec Slavie Pekhart. Kýženou branku, která by mu přinesla prodloužení, ale nevstřelil.

Legia odehrála zápas v sestavě: Boruc - Jedrzejczyk, Wieteska, Nawrocki - Juranovič, Slisz, Martins (46. Josue), Luquinhas, Mladenovič - Emreli (56. Pekhart), Lopes (71. Muci).

Sen o Lize mistrů se rozplynul i českému reprezentačnímu brankáři Tomáši Vaclíkovi, jehož Olympiakos vypadl s bulharským Ludogorcem Razgrad na pokutové kopy. Po úvodní remíze 1:1 skončila i odveta po prodloužení nerozhodně 2:2. Před Vaclíkem dostal přednost v bráně znovu osmnáctiletý Konstantinos Tzolakis, ten však v penaltovém rozstřelu nechytil ani jeden pokus soupeře. Fotbalisté řeckého týmu neproměnili dva pokusy.

Dál jde naopak švýcarský celek Young Boys Bern, který mohl být v případě postupu Slavie přes Ferencváros jeho dalším protivníkem. Do odvety s rumunskou Kluží sice nevstoupil dobře a po čtyřech minutách prohrával po trefě Billela Omraniho, ještě do přestávky však dokázal duel po dvou brankách Jordana Siebatcheua a trefě Nicolase Moumiho Ngamaleua otočit a postoupit.

V boji o Ligu mistrů zůstává i Šachtar Doněck. Ukrajinský celek, který mohl narazit na pražskou Spartu, porazil v odvetě Genk stejně jako v prvním zápase 2:1. Za hosty odehrál 62 minut bývalý plzeňský záložník Patrik Hrošovský. Šachtar tak po výpadku českého vicemistra vyzve jeho přemožitele z Monaka.

Účast v prestižní soutěži si naopak nezopakuje loňský přemožitel pražské Slavie Midtjylland. Dánský tým nezvrátil v domácím prostředí úvodní prohru 0:3 s Eindhovenem a po porážce 0:1 se také přesouvá do Evropské ligy. PSV vyzve Benfiku Lisabon, která si znovu poradila se Spartakem Moskva 2:0.

Ligu mistrů si nezahrají ani Glasgow Rangers. Skotský klub vedený trenérem Stevenem Gerrardem prohrál i v domácí odvetě s Malmö 1:2. O obě branky švédského týmu se postaral chorvatský útočník Antonio-Mirko Čolak.

Marná víra, místo tří gólů v síti Maďarů zavládl v Edenu smutek Marná víra, místo tří gólů v síti Maďarů zavládl v Edenu smutek Prohlédněte zde

Slovan jen remizoval s týmem z Gibraltaru

Český fotbalista Jaromír Zmrhal pomohl brankou v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy k domácí remíze Slovanu Bratislava s Lincoln Red Imps 1:1, po níž si slovenský celek zajistil postup do další fáze. V prvním duelu vyhrál Slovan na hřišti soupeře 3:1.

Osmadvacetiletý záložník navázal na gólovou trefu z úvodního zápasu a prosadil se již ve třetím zápase po sobě. Ještě předtím se trefil i v ligovém utkání proti Trenčínu.

Bývalý fotbalista Slavie skóroval ve 38. minutě, kdy pohotově zužitkoval centr Vladimíra Weisse. Za hosty pak jen srovnal v nastaveném čase druhé půle Kike Gomez. Slovan hrál od 54. minuty bez vyloučeného Vernona de Marca.

Slovenský šampion se do předkola Evropské ligy dostal poté, co vypadl v boji o Ligu mistrů se švýcarským týmem Young Boys Bern.

Uspěli také hráči Omonie Nikósie, kteří postoupili do 4. předkola Evropské ligy i bez českého obránce Jana Lecjakse. Po porážce 1:2 v odvetném duelu na hřišti Flory Tallinn zvítězili na pokutové kopy 5:4. První utkání vyhráli 1:0. V další fázi se utkají s Antverpami.

Omonia, která o účast v Evropské lize usiluje po vyřazení z předkola Ligy mistrů s Dinamem Záhřeb, se dostala v Estonsku do vedení ve 43. minutě po trefě dvacetiletého útočníka Andronikose Kakulise. Domácí ale po přestávce výsledek otočili zásluhou dvou gólů Rauna Sappinena, vynutili si prodloužení a následný penaltový rozstřel. V něm ale dva střelci estonského celku neuspěli.

Zázrak se nekonal. Sparta prohrála i v Monaku a přejde do skupiny Evropské ligy Zázrak se nekonal. Sparta prohrála i v Monaku a přejde do skupiny Evropské ligy Čtěte zde

Odvetná utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

Šeriff Tiraspol - Crvena zvezda Bělehrad 1:0 (1:0)

Branka: 45.+2 Arboleda. První zápas: 1:1, postupuje Šeriff.

Ludogorec Razgrad - Olympiakos Pireus 2:2 po prodl. (2:2, 0:1), na pen. 4:1.

Branky: 49. vlastní Semedo, 57. Sotiriu z pen. - 31. M'Vila, 68. El Arabi. ČK: 86. Ba (Olympiakos) První zápas: 1:1, postupuje Ludogorec.

Young Boys Bern - Kluž 3:1 (3:1)

Branky: 23. a 42. Siebatcheu, 25. Moumi Ngamaleu - 4. Omrani. ČK: 63. Paun (Kluž). První zápas: 1:1, postupuje Young Boys.

Glasgow Rangers - Malmö 1:2 (1:0)

Branky: 19. Morelos - 53. a 58. Čolak. ČK: 45.+1 Bonke (Malmö). První zápas: 1:2, postupuje Malmö.

Legia Varšava - Dinamo Záhřeb 0:1 (0:1)

Branka: 20. Franjič. První zápas: 1:1, postupuje Dinamo.

Nemistrovská část:

Šachtar Doněck - Genk 2:1 (1:0)

Branky: 27. Traoré, 76. António - 90. Dessers. První zápas: 2:1, postupuje Šachtar.

Midtjylland - PSV Eindhoven 0:1 (0:0)

Branka: 90.+3 Bruma. První zápas: 0:3, postupuje PSV.

Benfica Lisabon - Spartak Moskva 2:0 (0:0)

Branky: 58. Mario, 90.+2 Jaremčuk. První zápas: 2:0, postupuje Benfica.

Odvetná utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Flora Tallinn - Omonia Nikósie 2:1 po prodl. (2:1, 0:1), na pen. 4:5, první zápas: 0:1, postupuje Omonia; Slovan Bratislava - Lincoln Red Imps 1:1 (1:0) - za domácí gól Zmrhal, první zápas: 3:1, postupuje Slovan.

Odvetná utkání 3. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Šachtar Karaganda (Kaz.) - Kovalivka (Ukr.) 0:0 po prodl., na pen. 3:1, první zápas 0:0, postupuje Karaganda; Domžale (Slovin.) - Rosenborg Trondheim 1:2 (1:0), první zápas 1:6, postupuje Rosenborg.