Arsenal bez Čecha byl v Paříži horší, ale nakonec remizoval. Barcelona nasázela Celtiku sedmičku

13. 9. 2016 22:38
Šlágr úvodního kola základní skupiny Ligy mistrů skončil remízou, bod získali také Tomáš Vaclík a Marek Suchý s Basilejí.
Skóre otevřel už po 42 sekundách hry Edinson Cavani.
Skóre otevřel už po 42 sekundách hry Edinson Cavani. | Foto: Reuters

Barcelona - Fotbalisté Barcelony v úvodním kole Ligy mistrů rozstříleli Celtic Glasgow 7:0. Lionel Messi se blýskl hattrickem, Neymar byl u pěti branek. To Basilej s dvojicí českých reprezentantů Markem Suchým a Tomášem Vaclíkem doma jen remizovala 1:1 s Ludogorcem Razgrad, který v předkole postoupil přes Plzeň. Arsenal tentokrát bez Petra Čecha v brance rovněž remizoval 1:1 na hřišti Parisu St. Germain, když inkasoval už po 42 vteřinách.

Fotbalisté Barcelony o víkendu v lize ostudně prohráli s nováčkem Alavésem, fanouškům se však omluvili ve velkém stylu. Už ve 3. minutě Neymar uvolnil Messiho, který z úhlu napálil míč pod břevno. Celtic mohl srovnat, poté co Dembélé vybojoval na brankáři Ter Stegenovi penaltu, ale gólman Barcelony chybu napravil a Dembélého vychytal.

Místo toho hned vzápětí přišla velká paráda Neymara s Messim, kteří ve dvou vymíchali celou obranu Celticu a argentinský kanonýr poslal míč do odkryté branky. Po změně stran Neymar zamířil přesně z přímého kopu a následně dlouhým pasem připravil gól pro Iniestu.

Messi završil hattrick po brejku a přihrávce Luise Suáreze. Argentinský útočník odehrál už šestý zápas s alespoň třemi góly v Lize mistrů, což je rekord. Suárez pak skóre ještě vylepšil nejprve po Neymarově a pak po Messiho asistenci. Čtyři gólové přihrávky v jednom utkání LM jako Neymar měl naposledy před čtyřmi lety Zlatan Ibrahimovic.

Basilej šla do utkání s Razgradem s vědomím, že dosud vyhrála všechny své zápasy v sezoně. Jenže těsně před poločasem se současný kapitán české reprezentace Suchý nechal obalamutit kličkou Cafúa, který se uvolnil a propálil brankáře Vaclíka. Švýcarský mistr nakonec alespoň srovnal v 80. minutě díky Steffenovi.

V brance Arsenalu dostal před Čechem přednost Ospina, ale uběhlo jen 42 vteřin hry a už musel lovit míč ze sítě. Na centr Auriera si naskočil Cavani a hlavou se postaral o nejrychlejší gól PSG v Lize mistrů. Zároveň šlo o nejrychlejší gól, jaký Arsenal v soutěži inkasoval.

Ospina pak ale několikrát Arsenal podržel, když vychytal i samostatné nájezdy Cavaniho. Umožnil tak spoluhráčům, aby z jediné vážnější šance v 78. minutě srovnali. Sánchez se prosadil z dorážky.

Jasnou výhru si připsal i Bayern Mnichov, který doma zdolal ruského vicemistra Rostov 5:0. Úvodní gól vstřelil z penalty Robert Lewndowski, pro kterého to byla 33. branka v LM v 53 zápasech. Rychleji tuto metu pokořili jen Messi a Ruud Van Nistelrooij. Bayern rovněž třináctou domácí výhrou v řadě vytvořil rekord Ligy mistrů.

Atlético Madrid vyhrálo 1:0 na hřišti PSV Eindhoven i díky tomu, že nizozemský celek odmítl vyrovnání, když neproměnil už šestou z posledních devíti penalt v soutěžních zápasech. Smolařem byl tentokrát Guardado.

1. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina A:

Paris St. Germain - Arsenal 1:1 (1:0)

Branky: 1. Cavani - 78. Sánchez. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.). ČK: 90.+4 Verratti - 90.+3 Giroud. Diváci: 40.000.

Basilej - Ludogorec Razgrad 1:1 (0:1)

Branky: 80. Steffen - 45. Cafú. Rozhodčí: Kulbakov - Žuk, Masljanko (všichni Běl.). Diváci: 30.852.

Skupina B:

Benfica Lisabon - Besiktas Istanbul 1:1 (1:0)

Branky: 12. Cervi - 90.+3 Talisca. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.). Diváci: 42.126.

Dynamo Kyjev - Neapol 1:2 (1:2)

Branky: 26. Garmaš - 36. a 45.+2 Milik. Rozhodčí: Collum - Mather, Ross (všichni Skot.). ŽK: 68. Sydorčuk (Kyjev). Diváci: 55.000.

Skupina C:

Utkání Manchester City - Mönchengladbach bylo odloženo.

FC Barcelona - Celtic Glasgow 7:0 (2:0)

Branky: 3., 27. a 60. Messi, 75. a 88. Suárez, 50. Neymar, 59. Iniesta. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.). Diváci: 73.920.

Skupina D:

Bayern Mnichov - Rostov na Donu 5:0 (2:0)

Branky: 53. a 60. Kimmich, 28. Lewandowski z pen., 45.+2 Müller, 90. Bernat. Rozhodčí: Taylor - Bennett, Beswick (všichni Angl.). Diváci: 70.000.

PSV Eindhoven - Atlético Madrid 0:1 (0:1)

Branka: 43. Níguez. Rozhodčí: Atkinson - Child, Burt (všichni Angl.). Diváci: 35.000.