reklama

BATE si stále drží velkou kvalitu, varuje Slavii bývalý sparťan Lačný, který Borisovu čelil v Grodnu

Miloš Lačný během svého angažmá v pražské Spartě. Miloš Lačný během svého angažmá v pražské Spartě. autor: ČTK
Bývalý sparťan Miloš Lačný si dobře vzpomíná na kvalitu běloruského fotbalu. Během roku 2013 strávil současný útočník slovenského Ružomberoku celé jaro v Grodnu. Devětadvacetiletý Slovák prozradil i pikantní zkušenost s Wayenem Rooneym, na kterého Ružomberok narazil v Evropské lize v dresu Evertonu.

Praha - Fotbalovou Slavii čeká dnes večer odveta v Bělorusku proti Borisovu. BATE před týdnem v českém hlavním městě padlo 0:1, a doma tedy musí běloruský klub alespoň jednou skórovat, aby oživil postupové šance.

Slavia přehrála oslabený Borisov jen o jednu branku. Odveta v Bělorusku lehká nebude Slavia přehrála oslabený Borisov jen o jednu branku. Odveta v Bělorusku lehká nebude Čtěte zde

O tom, že sešívané nečeká nic lehkého, ví také Miloš Lačný. Současný útočník slovenského Ružomberoku, který prošel pražskou Spartou a půl roku strávil také v běloruském Grodnu, kde si na jaře roku 2013 odbyl premiéru právě proti BATE.

"Borisov si dlouhodobě udržuje svou vysokou kvalitu. Dinamo Minsk je rovněž velmi silné, navíc mají týmy v Bělorusku opravdu hezké stadiony. A běloruská liga je velmi fyzicky náročná," varoval sešívané devětadvacetiletý slovenský útočník.

Do Běloruské ligy přestupují ze zahraničí hlavně fotbalisté z Balkánského poloostrova. Konkrétně v BATE mají na soupisce Srby Milunoviče a Ruseviče, Černohorce Ivaniče a Chorvata Buljata. 

"Těžko říct, jestli do Běloruska chodí lepší zahraniční hráči než na Slovensko. Možná ani ne. Zažil jsem tam hráče, které jsem znal z minulosti ze slovenské ligy. Hodně tam chodí hráči právě ze Srbska nebo Černé Hory. V Bělorusku mi nevyhovoval pouze ten komunistický životní styl," vysvětlil Lačný.

Sparťan Lačný si bude fanoušky udobřovat během po městě Sparťan Lačný si bude fanoušky udobřovat během po městě Čtěte zde

Rodák z Levoče ale uznává, že nejlepší kluby z Běloruska mají před těmi elitními ze Slovenska náskok. "BATE je na tom určitě lépe než třeba Slovan Bratislava nebo Žilina," dodal vítěz české ligy z roku 2010, který vysvětluje, že se Bělorusové snaží dohánět kvalitu ruské nejvyšší soutěže.

Ve srovnání s českou konkurencí ale Lačný vyzdvihuje Spartu. A to i přesto, že Borisov si v uplynulých třech sezonách zahrál hned dvakrát v základní skupině Ligy mistrů. "Působil jsem ve Spartě a musím říct, že má asi v Evropě ještě větší renomé než BATE. Sice toho Borisov odehrál v Evropě v posledních letech asi více, ale Sparta má zase lepší zázemí."

"Rooney se na výměnu dresu vykašlal"

Lačného stejně jako slávisty nebo sparťany čeká během týdne ještě odveta evropského poháru. Ružomberok si to ve čtvrtek doma rozdá ve 3. předkole Evropské ligy o postup se slavným Evertonem. 

Právě třetí tým slovenské ligy jako jediný zvládl 2. předkolo Evropské ligy nebo Ligy mistrů. "Těžko říct, proč slovenské kluby v Evropě ustupují. Slovan nebo Žilina vyhrají ligu a v Evropě padnou na zem. Svědčí to asi o tom, že slovenské kluby nejsou tak dobře připravené, aby mohly být úspěšné v evropských pohárech," zamyslel se loňský střelec deseti soutěžních gólů.

Ružomberok minulý čtvrtek v Liverpoolu prohrál nejtěsnějším rozdílem 0:1. "Byl to normální zápas až na to, že byli Angličané výborní na míči, ale do žádných obrovských šancí jsme je nepouštěli. Naopak my jsme trefili břevno. Myslím si, že ta odveta bude ještě otevřená a máme ještě šanci překvapit," vyhlásil Lačný.

Proti Ružomberku nastoupil poprvé po návratu do Evertonu také Wayne Rooney. "S Rooneym si chtěl vyměnit dres kapitán Ján Máslo. Dohodli se tak, že si trička vymění až v šatně, ale Rooney pak nějak spěchal do sprchy. Jiný hráč Evertonu potom přišel k nám do šatny a přinesl svůj dres. Rooney se na to vykašlal, takže to trochu svědčí o charakteru hráče," prozradil na závěr zajímavost o bývalém hráči Manchesteru United Lačný.

Slávistický hrdina Škoda i portréty legend. Do Edenu se vrátily boje o Ligu mistrů Slávistický hrdina Škoda i portréty legend. Do Edenu se vrátily boje o Ligu mistrů Prohlédněte zde
reklama