reklama

Tahle liga je cokoliv, jen ne super. Proti superlize je hvězda United nebo Klopp

Bruno Fernandes z Manchesteru United je jedním z kritiků superligy. Bruno Fernandes z Manchesteru United je jedním z kritiků superligy. autor: Reuters
Plán fotbalové superligy, uzavřené soutěže největších evropských klubů, kritizují hráči předních světových klubů včetně hvězdy Manchesteru United Bruna Fernandese. Sám by měl přitom v plánované soutěži nastoupit v dresu svého současného týmu.

Superliga by znamenala vzhledem k jejímu programu odtržení klubů od Ligy mistrů a Evropské ligy, navíc se jedná prakticky o uzavřenou soutěž. Zakládající kluby by měly účast v superlize zaručenou bez ohledu na výsledky v národních ligách.

Proti nové soutěži se ohrazuje většina fanoušků, ale už i někteří hráči. Po první kritice se proti novému projektu vyjádřil i Bruno Fernandes. Je tak prvním hráčem ze zveřejněné zakládající dvanáctky klubů, který projevil nesouhlas.

Sdílel kritický příspěvek spoluhráče z portugalské reprezentace a hráče Wolves Daniela Podenceho a přidal vlastní zprávu: "Sny si nelze koupit."

Přidal se tak například k Mesutu Özilovi, který se zařadil mezi první kritiky. "Děti vyrůstají s tím, že chtějí vyhrát mistrovství světa a Ligu mistrů, ne žádnou superligu. Na velkých zápasech je nejlepší to, že se konají jen jednou nebo dvakrát za rok, ne každý týden. Pro všechny fotbalové fanoušky je tohle těžko k pochopení," dodal k projektu.

Özil v minulosti působil v Arsenalu a Realu Madrid, tyto kluby patří k zakladatelům superligy. Za jednoho ze zakladatelů hrál v minulosti také Ander Herrera, aktuálně hráč Paris Saint-Germain, které pozvání do superligy odmítlo.

"Pokud superliga projde, pak je se všemi sny konec. Miluju fotbal, a proto nemůžu mlčet. Věřím v upravenou Ligu mistrů, ale ne tomu, když boháči kradou to, co vytvořili lidé, což není nic menšího než ten nejkrásnější sport na planetě," napsal Herrera.

Jak ovšem prozradil trenér Liverpoolu Jürgen Klopp, hráči ani trenéři nebyli do procesu vzniku nového projektu nijak zapojeni, jednala o něm vedení jednotlivých klubů a majitelé. Sám Klopp se proti projektu už v minulosti vyslovil. "A svůj názor jsem od té doby nezměnil," ujistil.

"Popravdě jsem o tom poprvé slyšel stejně jako všichni ostatní. Abych byl upřímný, měli jsme nějaké informace, ale opravdu málo. Rozumím lidem, proč jsou naštvaní," dodal Klopp.

"Klopp ukázal, jaký na to má pohled. Udělal to vzhledem ke své pozici decentně, ale v celostátní televizi odpálkoval majitele svého klubu," ocenil pro Sky Sports další kritik projektu Gary Neville. 

Proti superlize se vymezili především fanoušci z Velké Británie. Anfield ověsili transparenty a divokého přivítání se dočkal týmový autobus Reds v Leedsu, kde Liverpool remizoval 1:1.

Kromě fanoušků se ale vymezil i Leeds United, jehož hráči nastoupili na předzápasový trénink v tričkách "Fotbal je pro fanoušky", a na tribunách stadionu se objevil mimo jiné nápis "Vybojujte si to na hřišti, fotbal je pro fanoušky", upozorňující na aktuální postavení Liverpoolu v tabulce, které mu pro příští sezonu zatím nezaručuje účast v Lize mistrů.

"Zaslužte si to na hřišti." Leeds odsoudil superligu, fanoušci Liverpoolu se stydí "Zaslužte si to na hřišti." Leeds odsoudil superligu, fanoušci Liverpoolu se stydí Prohlédněte zde

Nová soutěž se nelíbí ani bývalému nejlepšímu fotbalistovi světa Luísi Figovi. "Tahle takzvaná superliga je cokoliv, jen ne super," napsal bývalý hráč Realu Madrid, Barcelony a Interu Milán, které všechny mají v soutěži působit.

"Jde o chamtivý a bezohledný krok, který zničí mládežnický i ženský fotbal a celé fotbalové společenství. Pouze poslouží majitelům, které fanoušci už dávno přestali zajímat a nezajímá je ani sportovní soutěžení. Je to smutné," dodal.

Nad vznikem nové ligy se pozastavil i bývalý trenér Manchesteru United Alex Ferguson. "Vytvoření superligy je zahození sedmdesátileté tradice evropského klubového fotbalu. S United jsme hráli čtyřikrát finále Ligy mistrů a pokaždé to byl naprosto výjimečný zážitek," prohlásil.

"Tenhle projekt je nechutný, nespravedlivý a jsem zklamaný, že ho podporují kluby, za které jsem hrál. Bojujme proti tomu," ohradil se také mistr světa z roku 2014 a bývalý útočník Arsenalu nebo Interu Milán Lukas Podolski.

Bývalý fotbalista Eric Cantona zkritizoval avizovaný vznik Superligy Associated Press |  00:42
reklama