Cesta za snem se Spartě i Plzni komplikuje. Oba týmy doma jen remizovaly

Osobní souboje, neproměněné šance, zmar a naštvaní fanoušci. Sparta ani Plzeň nenadchly
Fotbalisté pražské Sparty ve 3. předkole Ligy mistrů remizovali se Steauou Bukurešť na vlastním hřišti 1:1. Do odvety, která se hraje za týden v Rumunsku, si tak příliš dobrý výsledek nevybojovali.
V Praze začal úvodní zápas třetího předkola ve svižném tempu. Již ve 4. minutě se zjevil v dobré příležitosti hostující Stanciu, Bičík ale jeho dobře mířenou hlavičku vytěsnil výborným zákrokem.
Ihned z protiútoku zahrozila i Sparta. Konaté našel z rychlé akce zpětnou přihrávkou Dočkala, jeho střela po zemi ale skončila v rukavicích brankáře Florina.
Po prvních příležitostech na obou stranách následovala relativně vyrovnaná partie, od 30. minuty už ale začala na hrací ploše dominovat Sparta.
Aktualizováno 26. 7. 2016 22:36
Sparta doplatila na výkonnostní úpadek ve druhém poločase a se Steauou Bukurešť doma ve 3. předkole Ligy mistrů jen remizovala 1:1. Bez branek pak skončil zápas Plzně s ázerbajdžánským Karabachem.

Praha – Fotbalisté pražské Sparty ve 3. předkole Ligy mistrů remizovali se Steauou Bukurešť na vlastním hřišti 1:1. Do odvety, která se hraje za týden v Rumunsku, si tak příliš dobrý výsledek nevybojovali. Bezbrankovou remízou pak dopadlo utkání Plzně s Karabachem.

V Praze začal úvodní zápas třetího předkola ve svižném tempu. Již ve 4. minutě se zjevil v dobré příležitosti hostující Stanciu, Bičík ale jeho dobře mířenou hlavičku vytěsnil výborným zákrokem. Ihned z protiútoku zahrozila i Sparta. Konaté našel z rychlé akce zpětnou přihrávkou Dočkala, jeho střela po zemi ale skončila v rukavicích brankáře Florina.

Po prvních příležitostech na obou stranách následovala relativně vyrovnaná partie, od 30. minuty už ale začala na hrací ploše dominovat Sparta. Stoprocentní šanci promarnil nejdříve Lafata, když z bezprostřední blízkosti jen napálil hostujícího brankáře, po něm neuspěl ani technickou střelou Šural.

Ve 36. minutě se už ale Letenští dočkali. Bořek Dočkal rozehrál rohový kop přesně na hlavu Josefa Šurala, který ze vzduchu nedal Florinovi šanci, a do přestávky si tak Sparta odnesla jednobrankový náskok.

Druhý poločas? Mizérie

Ve druhé půli Sparta na svou aktivní hru nenavázala. Letenští byli po přestávce příliš pasivní, čímž nabídli soupeři šance k vyrovnání. Dobrou příležitost těsně po přestávce promarnil Golubovič, který si seběhl na přízemní centr, ale trefil jen boční síť.

Vyrovnání přišlo v 75. minutě. Frýdek nedovoleně poslal k zemi před pokutovým území Stanciua. Samotný faulovaný hráč obstaral exekuci přímého kopu a jeho technická střela přes zeď zapadla přesně pod břevno.

Sparta se už v závěru ostatně jako v celé druhé půli do výraznější šance nedostala. Steaua byla s nerozhodným stavem 1:1 spokojena a tento výsledek si taktéž odnesla do odvetného utkání, které se odehraje příští týden v Rumunsku.

Pokud Sparta i přes nepříznivý výsledek zvládne odvetu, bude mít minimálně jistotu účasti ve skupině Evropské ligy a finančního bonusu 150 milionů korun. Kdyby vypadla, čeká ji play off Evropské ligy. Případný postup do základní skupiny Ligy mistrů pak vynese 380 milionů korun.

Plzeň - Karabach 0:0

Viktoria nastoupila do prvního soutěžního utkání pod trenérem Pivarníkem s Ďurišem na hrotu, ofenzivní hádanku mezi slovenskými útočníky vyřešil nový kouč posazením Bakoše mezi náhradníky. Karabach od první chvíle potvrzoval, že bude velmi nepříjemným soupeřem. V úvodních minutách Plzeň k ničemu nepustil, hrál ze zatažené obrany a až v dalším průběhu prvního poločasu se pouštěl také do útočných výpadů.

Jako první ovšem mohla skórovat Plzeň. Kolář chtěl v dobré střelecké pozici ještě přihrávat, místo toho však nastřelil bránícího Agolliho. Od něj se míč odrazil na roh, kterých Viktoria v prvním poločase rozehrávala hned šest. Po půlhodině hry a právě po jednom z rohů už někteří příznivci Západočechů zvedali ruce, jenže hlavička karabašského kapitána Sadygova provětrala jen boční síť Šehičovy branky.

Ještě před rozehráním tohoto rohu obdrželi po žluté kartě obránce Baránek a hostující Madatov. Nevinná strkanice později průběh zápasu výrazně ovlivnila. Plzeň nedokázala žádný náznak šance přetavit ve větší vzrušení před Šehičem, to Kozáčik pořádně poškádlil plzeňské fanoušky nejistým výběhem proti Danimu Quintanovi. Ale zvládl odkopnout do autu. Největší příležitost Plzně v první půli spálil těsně před koncem Ďuriš, jenž se po nahrávce od Koláře otočil na hranici šestnáctky, nicméně vystřelil o fous vedle.

Baránek si odvetu nezahraje

Ze statistik po prvním poločase bylo viditelné, že Plzeň svého soupeře sice přehrává, ale o žádném velkém množství tutových šancí nemohla být řeč. Do druhé půle vstoupila Viktoria rázně a po pěti minutách mohl otevřít skóre Petržela. K němu totiž propadl Kovaříkův centr, jenomže obětavý pád Agolliho do střely nepustil míč na branku. Po hodině hry vystřídal Pivarník Ďuriše, místo něhož vyslal na hřiště Krmenčíka.

Třiadvacetiletý útočník hru oživil a Plzeň se dostávala do náporu. Krmenčík se mohl uvést gólem, kdyby jeho hlavičku po rohu Kovaříka neodklidil na brankové čáře obránce Garajev. Občasných zaváhání v obraně Plzně nedokázal Karabach využít, spolupráce Brazilce Reynalda se Španělem Danim Quintanou přesná nebyla. Západočeši se nadechovali k závěrečnému tlaku, tento nádech ovšem značně přidusil Jan Baránek ostrým faulem na Michela.

Plzeňský stoper přejel hostujícího fotbalistu na polovině hřiště a makedonský sudí Stavrev ho poslal pod sprchy. Plzeň si paradoxně v deseti hned vytvořila gólovou šanci, Krmenčík se ale ani nepokusil zakončit a nahraný pád po souboji se Sadygovem zcela správně penaltou neskončil. Na poslední minuty nasadil Pivarník Hejdu, aby posílil obranné šiky. Právě Hejda s Hubníkem zastavili v nadějné pozici Reynalda, ale sami se na druhé straně nedokázali prosadit po Petrželově centru.

V závěrečných minutách už se nic podstatného nestalo. Obě mužstva se víceméně smířila s remízou. Plzeň byla aktivnější, ale poslední čtvrthodinu odehrála v deseti. Pro Karabach je bezbrankový výsledek před odvetou v Baku velmi dobrým počinem. Čtyřnásobný ázerbájždánský mistr na domácím hřišti v minulých letech porazil Salcburk a remizoval s Celticem, Plzeň se tam představí v lítém boji o postup v úterý 2. srpna od 18:30.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Sparta Praha - Steaua Bukurešť 1:1 (1:0)

Branky: 35. Šural - 75. Stanciu. Rozhodčí: Siebert - Seidel, Achmüller (Něm.). ŽK: Matějovský, Zahustel, Frýdek, Kadlec - Tamas, Stanciu, Pintilii, Aganovič, Enache. Diváci: 13.257.

Sparta: Bičík - Holek, Brabec, Kadlec - Zahustel (80. Costa), Čermák (63. Matějovský), Dočkal, Frýdek, Konaté - Šural (59. Fatai), Lafata. Trenér: Ščasný.

Steaua: Nita - Enache, Tamas, Tosca, Momčilovič - Stanciu, Pintilii, Tudorie (55. Popa), Achim (89. D. Popescu), Aganovič (62. Sulley) - Golubovič. Trenér: Reghecampf.

Viktoria Plzeň - Karabach 0:0

Rozhodčí: Stavrev - Kirovski, Kostadinov (všichni Mak.). ŽK: Baránek - Madatov. ČK: 75. Baránek. Diváci: 10.268.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Baránek, Hubník, Limberský - Hrošovský, Hořava - Petržela, Kolář (79. Hejda), Kovařík (72. Kopic) - Ďuriš (62. Krmenčík). Trenér: Pivarník.

Karabach: Sehič - Medveděv, Hüsejnov, Sadygov, Agolli (79. I. Gurbanov) - Míchel, Garajev - Dani Quintana (67. Ismajilov), Richard Almeida, Reynaldo - Madatov (46. Muarem). Trenér: G. Gurbanov.

Ludogorec Razgrad - CZ Bělehrad 2:2 (1:0)

Branky: 43. Cafú, 76. Keserü - 48. Katai, 66. Kanga.

BATE Borisov - Dundalk (Ir.) 1:0 (0:0)

Branka: 70. Gordějčuk.

Partizani Tirana - Red Bull Salcburk 0:1 (0:0)

Branka: 70. Soriano z pen. ČK: 73. Kalari - 54. Samassekou.

20:30 FC Rostov - Anderlecht Brusel,

20:45 Šachtar Doněck - Young Boys Bern, Ajax Amsterodam - PAOK Soluň, Dinamo Záhřeb - Dinamo Tbilisi.